Válka o Suezský průplav: Střet, který měl několik vítězů, prohrála jen Evropa

O to, kdo vlastně vyhrál ve válce o Suezský průplav v roce 1956, se vedou spory. Vítězem se cítí být jak Egypt, tak Izrael, pozici na Blízkém východě si posílila i Moskva. Poraženým se stala Británie s Francií a značně byl též oslaben vztah mezi Washingtonem na jedné straně a Londýnem a Paříží na straně druhé.

Podzimní události roku 1956 na Blízkém východě byly ale překryty jinou zásadní událostí ve středu Evropy. V Maďarsku totiž již 23. října 1956 začalo protikomunistické povstání, které bylo v listopadu - právě v době vrcholících bojů v Egyptě a za nezájmu západním mocností - brutálně potlačeno sovětskou armádou.

Roznětkou války na Blízkém východě bylo znárodnění Suezského průplavu egyptským prezidentem Gamálem Abdan Násirem 26. července 1956, k čemuž přispěly i zbraně z Československa. To bylo trnem v oku pro Brity a Francouze, kteří průplav dosud majoritně vlastnili. Američané ale zastávali jiný postoj: usilovali o zapojení Egypta do tzv. Bagdádského paktu a káhirskou politickou orientaci tolerovali, což vedlo k pozdější roztržce mezi velmocemi.

Diplomatická jednání nevedla k výsledku, a tak začala Británie a Francie plánovat s pomocí Izraele vojenskou akci, jejímž cílem mělo být svržení Násira i zrušení znárodnění průplavu. Izrael požadoval i uvolnění egyptské blokády Tíránské úžiny v Akabském zálivu pro své loďstvo a hodlal zničit základny egyptských partyzánů, fidájínů, v pásmu Gazy a na Sinaji.

Podle tajné dohody, uzavřené 24. října v Sévres, měl Izrael v operaci Mušketýr napadnout Egypt a obě evropské mocnosti pak válčícím stranám zaslat ultimátum k ukončení bojů, které podle očekávání Egypt odmítne, což bude záminka k vlastnímu výsadku v průplavu.

Izraelský útok (operaci Kadeš) začal 29. října v 16:20 výsadkem 395 mužů u průsmyku Mitla uprostřed Sinajského poloostrova. O den později překročily izraelské pozemní jednotky egyptskou hranici v Kusajmě na severu a v Al-Kunitle na jihu, 31. října začal útok na pásmo Gazy a pokračoval postup ve středu Sinajského poloostrova. Později zaútočily další jednotky i na jihu poloostrova podél Akabského zálivu na Šarm aš-Šajch. Ten a celý Sinajský poloostrov byl Izraelci obsazen již 5. listopadu.

Ještě předtím 30. října odevzdali Britové a Francouzi oběma stranám připravené ultimátum, které žádalo zastavení bojů, stažení vojsk od průplavu a od Káhiry souhlas s dočasnou vojenskou okupací měst Port Saídu a Suezu. To Egypt 31. října odmítl; Britové zahájili bombardování Káhiry a 5. listopadu začal britsko-francouzský výsadek u Port Saídu prezentovaný jako akce zajišťující oddělení bojujících stran.

To ale narazilo na odpor OSN, USA i SSSR. Již 30. října USA navrhly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci s požadavkem okamžitého stažení izraelské armády za linii příměří z roku 1949 a proti britsko-francouzské intervenci vystoupil v televizním projevu prezident Dwight Eisenhower. Angažováním se pak pohrozila i Moskva. Britové a Francouzi souhlasili se zastavením bojů 7. listopadu (týž den podal demisi britský premiér Anthony Eden) a OSN navrhla rozmístění jednotek na egyptsko-izraelské hranici. První jednotky OSN v Egyptě přistály 21. listopadu a britské a francouzské jednotky se stáhly k 22. prosinci 1956.

Válka si na straně Egypta vyžádala 1650 mrtvých, na 5000 zraněných a přes 6000 zajatých, Izrael ztratil 189 vojáků, 900 bylo zraněno a čtyři zajati. V bojích také zahynulo 16 britských a deset francouzských vojáků. Egypt ztratil 215 letadel (z toho 200 na zemi), Izrael 15, Británie čtyři a Francie jedno. Materiální škody byly odhadovány na sedm miliard dolarů.

Izrael se ze Sinaje a z pásma Gazy stáhl v březnu 1957 poté, co obdržel záruky, že vodní cesty zůstanou otevřené. Podél egyptsko-izraelské hranice v pásmu Gazy a Šarm aš-Šajchu bylo rozmístěno 330 vojáků OSN, kteří měli dohlížet na volnou izraelskou plavbu. Autor této myšlenky, kanadský ministr zahraničí Lester Pearson, dostal za vůbec první využití "modrých přileb" Nobelovu cenu za mír. Navzdory izraelskému stažení ale Egypt odmítl otevřít Suezský průplav pro izraelské lodě.

Celá Suezská válka posílila pozici Násira, oslabila vztahy mezi USA a Británií a Francií a upevnila postavení SSSR na Blízkém východě; sepětí Moskvy s násirovským panarabismem ale Moskvu později zapletlo do vnitřních rozporů v arabském světě. Násir získal Suezský průplav, ve kterém vzestup dopravy překonal všechna očekávání, a dotlačil Moskvu k dostavení Velké asuánské přehrady. Úspěchu dosáhl i Izrael, který porazil mocnou a v arabském světě uznávanou egyptskou armádu. Později Izrael rozšířil přístav Ejlat a díky němu se otevřel Africe a Asii. Získal mezinárodní uznání a navázal diplomatické styky nejen s většinou zemí východního i západního bloku, ale i s většinou zemí třetího světa.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka afrika Suezský průplav

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 2 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 3 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 8 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy