Etiopie ruší výjimečný stav, loňské protesty si vyžádaly stovky mrtvých

Addis Abeba - Etiopská vláda dnes zrušila výjimečný stav v zemi, který platil od začátku října 2016. V některých oblastech, kde zůstávají bezpečnostní problémy, jsou ale místní složky s to obnovit pořádek.

Ministr obrany Siraj Fegessa podle agentury AP řekl, že vláda se dokázala vypořádat s "ozbrojenými teroristy, protimírovými živly a potížisty". Dodal, že přes 8000 lidí zůstává za mřížemi a čelí stíhání kvůli obvinění ze spáchání zločinů během násilností. Zrušení výjimečného stavu odhlasoval před tím parlament. "Stabilita země se výrazně zlepšila," sdělil Fegessa zákonodárcům podle agentury Reuters.

Část restrikcí byla uvolněna už v březnu. Výjimečný stav umožnil úřadům zatýkání bez soudních příkazů, zákaz nepovoleného pohybu kolem důležitých objektů a také omezení rozhlasu a televize.

Celkem bylo zatčeno více než 21.000 osob. Mnozí z nich podle organizací na ochranu lidských práv čelili svévolnému zadržování a bití. Opoziční strany obviňovaly vládu, že využívá výjimečného stavu k pronásledování svých oponentů.

Centrem měsíce trvajících nepokojů byl stát Oromija nedaleko Addis Abeby, jehož obyvatelé se bouřili proti tomu, že vláda plánovala na jejich úkor rozšiřovat hlavní město. Demonstrace se později rozšířily i do dalších oblastí a protestující začali kromě respektování místních samospráv požadovat i větší politické svobody a lepší dodržování lidských práv.

Po potlačení nepokojů oznámily etiopské úřady, že o život přišlo 669 osob, včetně 63 policistů. Podle demonstrantů je ale počet obětí mnohem vyšší.

Vláda tvrdí, že tvrdé zákroky během protestů byly nutné, jelikož se k legitimním demonstracím přidaly násilné "živly". Etiopie je důležitým spojencem Západu v boji proti islamistickému terorismu v sousedním Somálsku a je zároveň prominentní ekonomickou silou v nestabilním regionu.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy