Zastavení migrační krize? Ani náhodou, byznys jede dál

Tripolis - Osmadvacetiletý Ahmed Essa je Libyjec z minority Toubou. Jeho podnikání je jednoduché - kde je poptávka, tam bude i nabídka. Pomáhá za malý poplatek migrantům z Nigérie dostat se do města Sabha. Ta je mezi uprchlíky známá jako vstupní brána, která započne jejich dlouhou a strastiplnou cestu do Evropy.

Essa říká, že momentálně jeho podnik zažívá krušné časy. Počet migrantů ze severní Afriky, kteří dorazí k italským břehům, klesl oproti loňsku téměř na polovinu. Evropská unie podpořila libyjskou pobřežní stráž obrovskou sunou peněz, v dubnu se italská vláda také domluvila na spolupráci s reprezentanty minorit v Libyi, jako jsou Tuaregové, Awladští Sulaimanci či právě Toubouvé, aby figurovali na jihu země jako pohraniční stráž a zastavili tak vlny migrantů ze Sahelské oblasti.

Jinými slovy, Italové platí pašerákům, aby nepřeváděli lidi přes hranice. Pašeráctví se v posledních letech stalo v ekonomicky strnulé Libyi velmi lukrativním podnikáním. Zatím evropské snahy fungují, ale Essa si je jistý, že je to jen dočasný stav. "Spojené státy neuhlídají ani své hranice s Mexikem, a ta je mnohem kratší. Útlum bude jen dočasný," věří muž.

Giorgia Butera z mezinárodní humanitární organizace tvrdí, že rozvojová a humanitární pomoc zpomalila proces migrace, ale kritizuje dohodu s pašeráky. "Nemůžete se domlouvat s lidmi, kteří jinak mučí a zabíjí lidi," řekla Butera. Také je toho názoru, že dříve nebo později převáděčům peníze z EU stačit nebudou a hranice přestanou střežit.

Hassan ze Senegalu zaplatil pašerákům přes 1500 eur (39 tisíc korun), aby sebe i svou rodinu dostal do Sabhy. Ví, že cesta do Evropy bude dražší a nebezpečnější, přesto to nechce vzdát. Ve městě zatím pracuje na stavbách, aby si přivydělal co nejvíc peněz. Podle Hassana mnoho uprchlíků plánovalo zůstat v Libyi, ale často se stávají obětí podvodů. Pašeráci si je často předávají mezi sebou, až nakonec skončí jako novodobí otroci. I proto se mnoho migrantů rozhodlo jít dál do Evropy.

Ahmed Essa striktně odmítá obvinění, že on nebo jeho lidé byli zapleteni do únosů a mučení uprchlíků. "Když slyším o tonoucích lidech ve Středozemním moři, jsem smutný, ale není to moje vina. Neudělal jsem nic špatně a ničeho nelituji." Vinu také muž svaluje na Evropské státy, jmenovitě Francii. "Ukradli Africe veškeré nerostné bohatství, oni můžou za zdejší chudobu," je přesvědčený Essa.

Když byl Essa mladší, měl v plánu vystudovat a získat titul inženýra. Jenže on sám byl kvůli své etnické příslušnosti často diskriminován. Tvrdí, že i mnoho jeho příbuzných s doktoráty se teď živí pašeráctvím. "Nedivím se jim (migrantům), že odsud chtějí pryč. Není tady budoucnost," řekl Essa. Evropská unie nedávno uzavřela dohodu s Libyjskou vládou, že výměnou za finanční injekci ve výši 215 milionů eur, bude libyjské námořnictvo vyhledávat uprchlíky na moři a vrátí je zpět do táborů.

Související

Více souvisejících

Libye uprchlíci Pašeráctví EU (Evropská unie) afrika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy