Terčem sobotního útoku v Somálsku bylo původně letiště, zjistily tajné služby

Mogadišo - Somálské tajné služby začaly zveřejňovat detaily o krveprolití, při kterém zemřelo 300 lidí. Atentátník, který zaútočil v sobotu v Mogadišu, prý mířil původně na letiště, ale kvůli hlídkám se tam nedostal a odpálil nálože dřív. 

V sobotu zahynulo 300 lidí a 400 osob bylo zraněno. Somálci tento den začali označovat s poukazem na teroristické útoky na USA v roce 2001 za své 11. září. Vláda útok připsala islámským milicím Šabáb napojeným na Al-Káidu, ale skupina se k akci nepřihlásila. Podle agentury AP zřejmě také proto, že nechce být spojována se smrtí tak velkého počtu civilistů.

Brzo ráno v sobotu přijel podle tajných služeb k prvnímu bezpečnostnímu stanovišti u Mogadiša nákladní vůz s korbou zakrytou plachtou. Automobil byl hodně zaprášený a vzbudil podezření vojáků. Požádali řidiče, aby zastavil a vystoupil. Řidič se choval přátelsky, uposlechl, ale začal telefonovat někomu, kdo byl ve městě. Předal telefon vojákům, kteří zjistili, že mluvil s všeobecně známým mužem, který se telefonicky za vůz zaručil a přesvědčil vojáky, aby nechali auto projet.

Auto pak zrychlilo, další hlídka na něj začala střílet a prostřelila mu pneumatiku. Řidič zastavil až na rušné ulici, kde odpálil nálože. Exploze vyhodila do vzduchu mnoho budov na nejrušnějším místě Mogadiša. Muž, který se za auto zaručil telefonicky, byl dopaden a zatčen.

Podle vyšetřovatelů měla bomba, která vážila mezi 600 až 800 kilogramy, podle původního plánu vybuchnout na letišti, které je mimořádně střeženo a sídlí tam i velvyslanectví několika zemí. Řidič se rozhodl nálož odpálit na ulici, protože měl před sebou k letišti ještě několik hlídek. „Jiným důvodem mohlo být i to, že ho pronásledovala bezpečnost," sdělil agentuře AP nejmenovaný policejní zdroj.

Řidič nákladního vozu měl komplice, který jel rovněž s náložemi v dodávce jinou trasou. Hlídky ho zastavily před letištěm, přinutily muže zaparkovat a vystoupit. Když s ním vojáci mluvili, auto vybuchlo. Tento řidič je ve věznici v Mogadišu.

V Mogadišu dnes vyšlo do ulic na výzvu starosty několik tisíc lidí, aby ukázali jednotu. Na manifestaci jednoty přišlo v hlavním městě na výzvu starosty Thabita Abdiho několik tisíc lidí - hlavně mladých mužů a žen. „Musíme osvobodit toto město, které je plné hrobů," prohlásil Abdi. „Můžete nás zabít, ale nezabijete naše duše ani naši touhu po míru," řekl jeden z účastníků shromáždění. Jiná skupina se ale vydala na pochod směrem k dějišti sobotního útoku a policie ve snaze rozehnat ji na účastníky začala střílet. Zraněni byli tři lidé, mezi nimi těhotná žena.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

Více souvisejících

Somálsko Terorismus Terorismus v Somálsku Al-Šabáb

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v ČR: Situace se podle SZÚ ustálila. Hlášeno další úmrtí seniora

V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos už je evidováno téměř 15 tisíc případů onemocnění. V uplynulých dnech bylo nahlášeno také další úmrtí nakaženého seniora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy