Evropa staví zeď. Chce uprchlíky udržet v Africe

Koyli Alfa (Senegal, Afrika) - Do roku 2020 bude 60 milionů lidí ze subsaharské Afriky utíkat před klimatickými změnami. Kolik lidí dorazí do Evropy, se zatím neví, ale číslo bude astronomické. Evropská unie se musí připravit a v Bruselu vznikl záchranný plán. Postaví zeď, projekt vyjde daňové poplatníky asi na 8 miliard eur.

Nejedná se však o žádná anti-humanitární akt po vzoru slavné betonové zdi Donalda Trumpa. Projekt s názvem "Velká zelená zeď" má naopak přispět k africkému rozvoji. Cílem je zpustnou krajinu opět oživit zelení, čímž se úprk lidí z oblasti nejen zastaví, navíc jim dá i možnost práce a obživy.

Projekt je zatím ve zkušební části. Na suché zemi postižené dezertifikaci se objevují první zelené záhonky, které vypadají jak z jiného světa. Zatímco dobytek kope do písečných hromádek a krávy přežvykují suchou trávu, ženy v barevných sukních se procházejí kolem pečlivě urovnaných záhonů ze salátů, melounů a dalších plodin.

V malé vesničce Koyli Alfa v Senegalu už projekt nějakou dobu funguje. Na zdejší farmě pracuje zhruba 300 žen, které se střídají po skupinkách po třiceti. Každý den má směnu jiná skupina, která se stará o zalévání záhonů, ale i ochranu před různými škůdci. kromě toho, že práce jim zajišťuje obživu, zdejší ženy si i vytvořily solidární systém, skrz které se snaží jedna druhou podporovat.

V malé nádobě totiž každá žena jednou týdně přihodí nějaké drobné, celková suma se pak přerozdělí mezi ty, které potřebují podporu. Ať už se jedná o narození dítěte nebo naopak nemoc v rodině, ostatní ženy se ji snaží podporovat, jak nejvíc dokáží. Autoři projektu si slibují nejen postupnou úpravu krajiny, kde i během veder bude možno žít, ale hlavně spolupráci mezi lidmi.

Chráněná zahrada, kde pracují převážně ženy, totiž funguje i jako bezpečná komunita. Zde jsou ženy chráněné před násilím, ale zároveň si prodejem zeleniny vydělají i dost peněz na to, aby mohly svým rodinám, manželům, dětem i rodičům, čas od času dopřát kuře nebo jiné maso.V Africe se totiž pomalu mění tradiční role muže jako živitele rodiny.

Mbengu musela převzít úlohu svých bratrů, aby dokázala uživit staré rodiče. Její nejstarší bratr nyní sedí v libyjským vězení za to, že chtěl nelegálně překročit hranice do Evropy. Její druhý bratr, který se živil jako krejčí, jednoho dne beze slova zmizel. Mbengu dobře ví, že se nevrátí, pokud nepřinese rodině nějakou výhodou, jenže to může trvat celé roky.

"Doufám, že se bratři dostanou do Evropy, protože je to jejich sen," říká Mbengu. Zároveň však taky doufá, že zahrada se jednoho dne rozroste natolik, aby další muži už neměli důvod odcházet z Afriky. "Když vidím, že musí riskovat své životy na moři, aby se dostali do lepšího světa, pak chci udělat vše pro to, aby mí synové v budoucnu nemuseli podstupovat to samé," doufá Mbengu.

Přesně o to samé se snaží i Světová banka, která projekt z velké části financuje. Udržet lidi v Africe. Udělat suché planiny obyvatelné. Evropská unie i další donátoři se snaží financovat vznik těchto zahrad, celý projekt pak nazvali "Velkou zelenou zdí", která má Afriku uživit, ale zároveň i lidi naučit hospodaření.

"Tohle je skutečná krizová situace, ale málokdo ji chápe. Lidi, kteří mluví o migraci, ať už se jedná o politiky nebo média, tak za hlavní důvod označují hlavně války a tíživou ekonomickou situace," vysvětluje Monique Barbut z Komise OSN pro zastavení dezertifikace. "Ale proč jsou války? Proč je špatná ekonomika? Za vším je nedostatek zdrojů, a těch je teď v Africe kvůli klimatickým změnám skutečně málo," dodává.

I tento záměr se však setkává s kritikou. Skeptikové se obávají, že pokud budou mít Afričané více peněz, pouze jim to usnadní cestu do Evropy přes pašeráky. I přes zelené zahrady, africká krajina pořád zůstává nehostinná a ve státech EU se i nadále bude žít líp. Velká zelená zeď by tak mohla mít opačný účinek.

Zastánci však argumentují tím, že špatné životní podmínky vždycky vedly lidi k migraci a pokud se nespraví tento problém, těžko můžeme zastavit migraci. "Vždycky je lepší lidi nějak zaměstnat, dát jim práci, která je uživí, než aby utíkali do náruče teroristických skupin jako je Boko Haram," řekl Samba Sall s tím, že lidé předtím celé dny hráli karty. Nyní alespoň sází stromy.

Africký projekt navíc může pomoci i Evropě. Na starém kontinentě je už velmi málo míst, kde lze něco vypěstovat. Evropská unie ve velkém si musí jídlo importovat. V Africe je půdy hodně, je však neobdělané. Pokud se projekty zaměří na tenhle problém, mohla by být Afrika obilnicí Evropy a těžit by z toho mohly obě strany.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci afrika globální oteplování Poušť

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy