Egypt krvácí (VIDEO): Města ovládl "Pátek hněvu" - armáda demonstranty nešetří

Káhira - Demonstrace odpůrců prezidenta Husního Mubaraka se v pátek šíří Káhirou a dalšími egyptskými městy, policie rozhání davy vodními děly, gumovými projektily i obušky. Prezident Husní Mubarak vyhlásil ve městech Káhira, Alexandrie a Suez zákaz vycházení, informují agentury Reuters a AFP.

Zpravodaj agentury Reuters to označil za hru kočkou s myší. Policie demonstranty na jednom místě rozpráší, na jiném se však rebelové sejdou a pokračují v protestech. I proto prezident Mubarak v pátek odpoledne povolal armádu, aby policii pomohla.

Svědci vypověděli, že na ulicích viděli zraněné a zakrvavené lidí. Televize Al-Džazíra informuje o nejméně jednom mrtvém v centru Káhiry. O dalším mrtvém demonstrantovi, tentokrát ve městě Suez, píše Reuters. Nesli ho stoupenci opozice městem na márách.

Celkem tak při nepokojích v Egyptě zahynulo devět osob – sedm demonstrantů a dva policisté.

Protesty vypukly v pátek kolem poledne, kdy Egypťané vycházeli z mešit po pravidelných bohoslužbách. Vyzývali prezidenta Mubaraka k demisi. Agentura AFP píše, že mezi zraněnými v Káhiře je Ajmán Núr, který proti Mubarakovi před pěti lety kandidoval v prezidentských volbách.

Nejsilnější jednotky policie byly rozmístěny před mešitou v Gíze, která patří do káhirské aglomerace. Tam se společně se dvěma tisíci lidmi účastnil modliteb egyptský reformátor a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej.

Baradej dal ve čtvrtek najevo, že je ochoten řídit Egypt poté, co Mubarak odstoupí. V pátek egyptská policie Baradejovi nařídila domácí vězení.

"Odstup, Odstup, Husní Mubaraku!" křičeli lidé poté, co opustili hlavní mešitu v Gíze. Poskakovali po plakátech s portrétem nenáviděného prezidenta. "Odejdi, odejdi Mubaraku, Mubaraku, letadlo už na tebe čeká!“ ozývalo se z davu s narážkou na pád tuniského prezidenta.

Policisté na dav zaútočili vodním dělem. Odpovědí jim byla sprška kamení.

Později se však situace v Gíze uklidnila, informuje televize Al-Arabía. Někteří z demonstrantů se objímají s policisty a debatují s nimi.

Protesty po bohoslužbách jsou kromě Káhiry a Suezy hlášeny z také dalších měst, například z Alexandrie.

Už od čtvrteční půlnoci v Egyptě nefunguje internet. Vláda tím ztížila situaci organizátorům protestů, kteří se už několik dnů svolávali přes sociální sítě. Výpadek internetu zasáhl i některá letoviska. Rovněž mobilní sítě, zejména SMS zprávy, jsou na většině území Egypta zablokovány.

Egypťané se bouří proti špatným životním podmínkám a korupci, ze kterých viní prezidenta Husního Mubaraka. Tento autokratický vůdce řídí severoafrickou zemi 30 let.

Stoupenci opozice označili pátek za "den hněvu".Platí zákaz vycházeníEgyptský prezident Husní Mubarak v pátek vyhlásil kvůli protivládním demonstracím zákaz vycházení ve městech Káhira, Alexandrie a Suez. Policistům v zásazích proti protestujícím lidem pomáhá armáda, informuje agentura Reuters.

Zákaz vycházení platí v Káhiře, Alexandrii a Suezu od 18.00 hodin večer místního času (17.00 hodin SEČ) do 07.00 hodin ráno (06.00 hodin SEČ).

Podle prezidenta Mubaraka je nutné, aby moc v zemi převzala armáda. Má se tak zabránit dalším nepokojů, bezpráví a útokům na veřejný i soukromý majetek. Do centra Káhiry již vjela armádní vozidla.

„Vzhledem k tomu, že jsou některé provincie svědky nepokojů, nezákonných aktivit, rabování, ničení, útoků a pálení veřejného i soukromého majetku včetně útoků na banky a hotely, vydal prezident Husní Mubarak jakožto vrchní velitel armády zákaz vycházení,“ oznámila státní televize.

Protivládní demonstrace Mubarakových odpůrců se už čtvrtý den šíří Káhirou a dalšími egyptskými městy. Policie rozhání davy vodními děly, gumovými projektily i obušky. Nepokoje si vyžádaly zatím devět obětí – sedm demonstrantů a dva policisty. Přibližně tisícovka lidí byla zatčena.

Od čtvrteční půlnoci v Egyptě nefunguje internet. Vláda tím ztížila situaci organizátorům protestů, kteří se už několik dnů svolávali přes sociální sítě. Výpadek internetu zasáhl i některá letoviska.

Vývoj událostí v severoafrické zemi sledují světové mocnosti a organizace. K nepokojům v zemi se vyjádřila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Vyzvala egyptskou vládu, aby umožnila lidu demonstrovat beze strachu a aby pozastavila snahy o umlčení kritiků.

„Žádám vládu, aby zaujala konkrétní opatření, která zaručí právo na svobodné shromažďování a vyjadřování, včetně obnovení možnosti použít mobilní telefony a sociální sítě,“ stojí v prohlášení komisařky.

Znepokojena je represivními opatření v Egyptě také vláda Spojených států. Na stránkách služby Twitter uvedla, že Egypt musí umožnit svobodnou komunikaci. Za klíčové pro budoucí blahobyt země považuje také provedení reforem.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Demonstrace Husní Mubarak

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy