Pochod smrti. Alžírsko vyhání na Saharu 13 tisíc uprchlíků, kácejí se mrtví k zemi. I děti

Alžír - Alžírsko opět čelí kritice za nemilosrdný postoj k uprchlíkům. Severoafrická země podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v uplynulých 14 měsících nechala 13.000 migrantů na pospas osudu v Sahaře, a to včetně těhotných žen a dětí.

Běžence severoafrická země poslala zpět do pouště bez jídla vody a přinutila je jít dlouhou cestu zpět pod žhnoucím sluncem, píše agentura AP.

V Nigeru, kam většina z nich míří, šťastlivci kulhají přes opuštěných 15 kilometrů v zemi nikoho k pohraniční vesnici Assamaka. Další bloumají i několik dnů, než je zachrání pracovníci OSN. Neznámý počet migrantů při cestě zemře. Více než dvacet přeživších v rozhovoru s AP uvedlo, že v jejich skupině byli lidé, kteří v Sahaře zkrátka zmizeli.

"Ženy i muži leželi mrtví na zemi... Další zmizeli v poušti, jelikož neznali cestu," uvedla Janet Kamarová, která pochází z Libérie a byla při cestě těhotná. "Každý byl zkrátka sám," dodala s tím, že než je zachránila OSN, ztratila při posledních dvou dnech cesty pojem o čase. "Přišla jsem o syna, o mé dítě," pokračovala. Nebyla jsem jediná, o dítě přišla i další žena, které bylo kolem dvaceti let, dodala.

Migranti v rozhovorech s AP uvedli, že byli v Alžírsku shromažďováni po stovkách. Museli nastoupit do nákladních vozů, kde se tísnili během několikahodinové cesty k takzvanému "bodu nula" v poušti. Tam byli vysazeni a bylo jim ukázáno, kudy dojdou do Nigeru; někdy byla jako donucovací prostředek použita pistole.

Alžírsko přitvrdilo v deportacích migrantů v říjnu loňského roku, zatímco EU začala více tlačit na severoafrické země, aby odmítaly běžence mířící do Evropy.

Mluvčí EU uvedl, že Brusel o počínání Alžírska ví, ale svrchované státy mají možnost migranty vyhostit, pokud je to v souladu s mezinárodním právem. Na rozdíl od Nigeru Alžírsko příspěvky EU, které jsou určeny na pomoc s migrační krizí, nepobírá. Země nicméně v letech 2014 až 2017 podle AP od EU obdržela 111,3 milionu dolarů finanční pomoci.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko uprchlíci Sahara

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy