Berlín - Německo předalo namibijské delegaci ostatky zavražděných příslušníků z kmenů Hererů a Namů, kteří byli zabiti Němci během koloniální éry. Tato temná událost je nazývána první genocidou 20. století. Namibijští aktivisté mají však za to, že samotné předání ostatků není dostatečné a německá vláda se musí veřejně přiznat k aktu násilí a odpovědnosti za něj a odškodnit dotčené potomky kmenů. Německá vláda zaplatit reparace odmítá.
Namibijská vládní delegace obdržela pozůstatky, včetně 19 lebek, skalpů a kostí, během slavnostní bohoslužby v Berlíně. „Chceme pomoci uzdravit rany ze zvěrstev spáchaných Němci v té době," řekla Michelle Muenteferingová, státní tajemnice pro mezinárodní kulturní politiku na německém ministerstvu zahraničí. Podle zástupců zavražděných kmenů však nelze očištění dosáhnout aniž by celá záležitost byla správně pojmenována a německá vláda by za ní skutečně převzala odpovědnost.
Podle Esther Utjiuji Muinjangueové, předsedkyně Nadace genocidy Hererů, bylo předání „skvělou příležitostí“ pro Německo, aby se oficiálně omluvilo za tzv. první genocidu 20. století. Není jediná, kdo zastává podobné stanovisko. „Všichni jsme sjednoceni v jedné věci: všichni požadujeme, aby Německo přijalo, že v jedné zemi došlo k genocidě," řekl Manase Zeraek, tradiční zástupce. „Souhlasíme s tím, že se musí omluvit a že musí platit odškodnění."
Německá vláda však zaplacení odškodnění odmítá. „Německá vláda se domnívá, že použití výrazu „genocida "neobsahuje žádnou zákonnou povinnost reparace, ale spíše politické a morální povinnosti uzdravovat rány. Na této pozici se držíme," řekl Ruprecht Polenz, německý vyjednavač pro namibijské rozhovory před dvěma lety stanici Deutsche Welle.
Nespokojení potomci kmenů dali loni Německo k soudu v USA. Chtějí být účastni rozhovorů mezi Namibií a Německem a mít právo veta na jejich dohody. Obávají se, že navržená pomoc Německa by se nemohla dostat k poškozeným osobám. Německo odmítá požadavky na reparaci i prostřednictvím argumentu, že v rámci rozvojové pomoci dalo Namibii od získání nezávislosti v roce 1990 stovky milionů eur, které byly „prospěšné pro všechny Namibijce.“
V roce 2004 přiznala tehdejší ministryně pro rozvojovou pomoc Heidemarie Wieczorek-Zeulová během své návštěvy Namibie „historickou, politickou, morální a etickou odpovědnost a vinu“ Němců. Její slova však krátce nato vzala německá vláda zpět s tím, že Wieczorek-Zeulová mluvila jen sama ze sebe, připomíná server iDNES.cz.
„Genocida. To je to, jak to nazýváme doma. To je to, jak to nazývají němečtí opoziční poslanci, jak to nazývá německá veřejnost, to je to, jak to nazývá světové mínění. Jediní lidé - kteří po pěti letech usilovných jednání - nejsou schopni dospět ke stejnému závěru a k dohodě je německá a namibijská vláda. Něco je špatně s našimi dvěma vládami, " vyslovil se negativně směrem k německé vládě na středečním ceremoniálu Vekuii Rukoro, namibijský právník, politik a zástupce kmene Hererů.
Genocida spáchaná Němci před druhou světovou válkou
V roce 1904 se kmen Hererů vzbouřil proti německé koloniální nadvládě. Důvodem bylo zabíraní jejich půdy německými osadníky. Během několika dnů zabili více než 100 německých civilistů. Namové se k rebelii připojili v roce 1905.
Německá odveta byla hrozivá. „Velký generál mocného císaře“ Adrian Dietrich Lothar von Trotha vydal „příkaz k vyhlazení", který by vedl k úmrtí zhruba 60 000 Hererů a k smrti asi 10 000 Namů. Mnozí příslušníci kmene byli pochytáni a zavedeni do vězeňských táborů.
Stanice Al- Džazíra podotýká, že Němci na kmenech prováděli výzkum, který měl prokázat rasovou nadřazenost bílých Evropanů. Mrtvým Heterům a Namům byly odebrány lebky, které byly na „vědecké účely“ poslány do Německa. Jejich očistu v některých případech zajišťovaly zajaté příslušnice kmenů. Výzkum prováděný německým profesorem Eugenem Fischerem na lebkách a kostech vyústil v teorie, které později používali nacisté k ospravedlnění vraždění Židů.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , namibie , kolonialismus , genocida
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě