Němci vrátili ostatky mrtvých ze zapomenuté genocidy. Nestačí to, musí uznat vinu a zaplatit, požadují zástupci povražděných kmenů

Berlín - Německo předalo namibijské delegaci ostatky zavražděných příslušníků z kmenů Hererů a Namů, kteří byli zabiti Němci během koloniální éry. Tato temná událost je nazývána první genocidou 20. století. Namibijští aktivisté mají však za to, že samotné předání ostatků není dostatečné a německá vláda se musí veřejně přiznat k aktu násilí a odpovědnosti za něj a odškodnit dotčené potomky kmenů. Německá vláda zaplatit reparace odmítá.

Namibijská vládní delegace obdržela pozůstatky, včetně 19 lebek, skalpů a kostí, během slavnostní bohoslužby v Berlíně. „Chceme pomoci uzdravit rany ze zvěrstev spáchaných Němci v té době," řekla Michelle Muenteferingová,  státní tajemnice pro mezinárodní kulturní politiku na německém ministerstvu zahraničí. Podle zástupců zavražděných kmenů však nelze očištění dosáhnout aniž by celá záležitost byla správně pojmenována a německá vláda by za ní skutečně převzala odpovědnost.

Podle Esther Utjiuji Muinjangueové, předsedkyně Nadace genocidy Hererů, bylo předání „skvělou příležitostí“ pro Německo, aby se oficiálně omluvilo za tzv. první genocidu 20. století. Není jediná, kdo zastává podobné stanovisko. „Všichni jsme sjednoceni v jedné věci: všichni požadujeme, aby Německo přijalo, že v jedné zemi došlo k genocidě," řekl Manase Zeraek, tradiční zástupce. „Souhlasíme s tím, že se musí omluvit a že musí platit odškodnění."  

Německá vláda však zaplacení odškodnění odmítá. „Německá vláda se domnívá, že použití výrazu „genocida "neobsahuje žádnou zákonnou povinnost reparace, ale spíše politické a morální povinnosti uzdravovat rány. Na této pozici se držíme," řekl Ruprecht Polenz, německý vyjednavač pro namibijské rozhovory před dvěma lety stanici Deutsche Welle.

Nespokojení potomci kmenů dali loni Německo k soudu v USA. Chtějí být účastni rozhovorů mezi Namibií a Německem a mít právo veta na jejich dohody. Obávají se, že navržená pomoc Německa by se nemohla dostat k poškozeným osobám. Německo odmítá požadavky na reparaci i prostřednictvím argumentu, že v rámci rozvojové pomoci dalo Namibii od získání nezávislosti v roce 1990 stovky milionů eur, které byly „prospěšné pro všechny Namibijce.“

V roce 2004 přiznala tehdejší ministryně pro rozvojovou pomoc Heidemarie Wieczorek-Zeulová během své návštěvy Namibie „historickou, politickou, morální a etickou odpovědnost a vinu“ Němců. Její slova však krátce nato vzala německá vláda zpět s tím, že Wieczorek-Zeulová mluvila jen sama ze sebe, připomíná server iDNES.cz.

„Genocida. To je to, jak to nazýváme doma. To je to, jak to nazývají němečtí opoziční poslanci, jak to nazývá německá veřejnost, to je to, jak to nazývá světové mínění. Jediní lidé - kteří po pěti letech usilovných jednání - nejsou schopni dospět ke stejnému závěru a k dohodě je německá a namibijská vláda. Něco je špatně s našimi dvěma vládami, " vyslovil se negativně směrem k německé vládě na středečním ceremoniálu Vekuii Rukoro, namibijský právník, politik a zástupce kmene Hererů.

Genocida spáchaná Němci před druhou světovou válkou

V roce 1904 se kmen Hererů vzbouřil proti německé koloniální nadvládě. Důvodem bylo zabíraní jejich půdy německými osadníky. Během několika dnů zabili více než 100 německých civilistů. Namové se k rebelii připojili v roce 1905.

Německá odveta byla hrozivá. „Velký generál mocného císaře“ Adrian Dietrich Lothar von Trotha vydal „příkaz k vyhlazení", který by vedl k úmrtí zhruba 60 000 Hererů a k smrti asi 10 000 Namů. Mnozí příslušníci kmene byli pochytáni a zavedeni do vězeňských táborů.

Stanice Al- Džazíra podotýká, že Němci na kmenech prováděli výzkum, který měl prokázat rasovou nadřazenost bílých Evropanů. Mrtvým Heterům a Namům byly odebrány lebky, které byly na „vědecké účely“ poslány do Německa. Jejich očistu v některých případech zajišťovaly zajaté příslušnice kmenů. Výzkum prováděný německým profesorem Eugenem Fischerem na lebkách a kostech vyústil v teorie, které později používali nacisté k ospravedlnění vraždění Židů.

Související

Více souvisejících

Německo namibie kolonialismus genocida

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy