Masakry, mučení a znásilňování v Etiopii: Masový hrob ukrýval 200 těl

Etiopská policie objevila v masovém hrobě zhruba 200 lidských těl. Informovala o tom státní televize Fana. Těla byla nalezena na hranici největšího etiopského státu Oromija a státu Somali, uvedla dnes agentura AP.

Nález těl zřejmě souvisí s etnickým násilím, kterého se v regionu dopouští polovojenská jednotka Liyu. Podle etiopských úřadů stojí ozbrojenci z této milice za útokem, při němž v Oromiji letos v srpnu zemřelo 41 lidí a dalších 20 bylo zraněno.

#Ethiopia's state affiliated broadcaster says police have uncovered a #massgrave of 200 people in the troubled area between the country's #Oromia and #Somali regions.https://t.co/bprHGYla5l

— The Peninsula (@PeninsulaQatar) 8. listopadu 2018

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch polovojenské jednotce Liyu přičítá brutální násilí, mučení, znásilňování a ponižování lidí v této oblasti.

Policie v soudem nařízeném vyšetřování hledá důkazy násilí, jehož se milice oddaná bývalému šéfovi státu Somali Abdimu Mohammedovi dopouštěla. Mohammed je nyní ve vazbě. Soud poskytl úřadům 14 dní na to, aby provedly forenzní vyšetření nalezených těl.

Napětí mezi zástupci etnik Oromů a Somálců je v Etiopii dlouhodobým problémem. Na intenzitě nabylo po protestech ve státě Oromija v roce 2015 způsobených spory o využívání půdy.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Násilí Human Rights Watch Somálsko

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy