„Modré přilby“ OSN mají za úkol dosáhnout, zajistit a udržet mír v konflikty rozervaných zemí, které zůstávají mimo zorné pole velmocí. Tento úkol se jim ale ne vždy daří plnit tak, jak by bylo potřeba. Magazín Foreign Affairs překládá důvody, kvůli kterým mírové mise OSN nejsou tak úspěšné, jak by bylo třeba.
Zpočátku OSN, založená 1945, nepočítala s žádným použitím vojenských sil. Brzy ale vyšlo najevo, že bez jejich přítomnost nebude moci účinně pracovat na dosažení míru v konfliktních oblastech. Poprvé byly „modré přilby“ poslány do Palestiny v roce 1948, aby pomohly zamezit násilnostem mezi Izraelci a Palestinci.
Během studené války se uskutečnil poměrně malý počet mírumilovných misí OSN – jen 13 během let 1948 a 1978. V letech 1979 až 1987 nedošlo k vůbec žádnému vyslání vojáků. Důvodem byla studená válka. Obě supervelmoci, USA a Rusko, nijak netoužily po tom, aby se vojáci OSN vyskytovali v těch oblastech a v těch konfliktech, na kterých měly zájem.
Poté, co studená válka skončila, OSN konečně mohla spustit mírové kampaně v plné šíři. Jen v letech 1991 – 1993 uskutečnila 15 mírových misí, více než během předchozích 40 let. V některých zemích mise fungovaly. V Namibii, Salvádoru, Kambodži a v Mozambiku vojáci OSN pomohli zamezit násilnostem. V jiných případech se však ukázali být neefektivními. V Rwandě a Srebrenici mohli jen sledovat, jak je páchána genocida.
OSN proto v roce 1999 změnila své vojenské doktríny. Vojákům OSN už nebyla přisouzena role pouhých pasivních pozorovatelů, ale byla jim udělena autorizace k použití síly proti armádním skupinám.
Problémy mírových misí OSN
Podle některých kritických studií je však tato změna agendy je spojena se značným úskalím. Vojáci OSN se díky tomu stávají terčem útoků vojenských skupin a selhávají tak jako neutrální zprostředkovatelé mezi různými válčícími stranami a ve svém primárním cíli zajistit mír a ochránit civilisty.
„Použití smrtící síly mírovými silami je zamýšleno pouze k ochraně civilistů nebo k zamezení záškodníkům, aby ohrožovali mírový proces, nikoliv k usilování o vojenskou porážku jakékoliv skupiny,“ sdělila listu The Washington Post Aditi Gorurová, ředitelka Aditi Gorur, ředitelka programu Ochrana civilistů v konfliktu z Stimson Center.
Ačkoliv některé studie přiznávají, že mírové mise OSN pomohly zajistit snížení napětí a násilností v daných konfliktních oblastech, poukazují na to, že se jednalo v zásadě jen o krátkodobou úlevu a že fundamentální problémy, které vedly ke konfliktu v prvé řadě, zůstávají. Např. operace v Burundi v letech 2004-2006 byla ve „výkladní skříni“ OSN jako příklad úspěšné mise, která pomohla zemi se dostat z vleklé občanské války a nastoupit k cestu k demokracii. O deset let později se však země opětovně navrátila k diktatuře a válce.
Mírové mise jsou omezeny řadou faktorů, které jim zamezují dosáhnout dlouhodobějších úspěchů. OSN má na ně k dispozici jen omezený rozpočet (7 miliard dolarů), který je jen kapkou v moři v porovnání s výdaji na vojenské operace USA a dalších států. Pokud se vyskytne nějaká krize, kam je třeba poslat mírové mise, OSN musí požádat členské státy, aby jí poskytly vojáky.
Těch je vždy značný nedostatek. Kvůli tomu mohou vojáci OSN pokrýt jen poměrně malou část konfliktního území. Jelikož se tito vojáci zároveň zpovídají vedení OSN i vedení své země, pokud si mají vybrat mezi riskováním vlastních životů pro OSN či zachováním je pro jejich země, vyberou si to druhé.
V současnosti většinu nejvíc vojáků pro mírové mise dodávají rozvojové země (za rok 2018 byly největšími přispěvateli do mírových misí Bangladéš, Etiopie a Rwanda). Jejich vojáci bývají poměrně špatné trénováni a mají k dispozici zastaralé vybavení.
Podle Foreign Affairs zásadní problém OSN je, že se zaměřuje na dosažení míru mezi dvěma elitními politickými skupinami a vůbec nebere v potaz, že konflikty nemusí mít vůbec politickou povahu, ale jsou jen obyčejnými spory mezi různými klany o území a zdroje. Nucení země k demokratickým volbám může napáchat více škody než užitku – např. v roce 1992 takové předčasné volby vedly k vypuknutí konfliktu mezi prezidentskou a hlavní rebelskou stranou.
Aby OSN dosáhla svých cílů, musí zcela změnit přístup, tvrdí Foreign Affairs. Nesmí dále vytvářet mírové koncepce ze zahraničí od stolu, ale měla by podpořit místní obyvatele, aby věci vzali do vlastních rukou. Jen tak bude moci zajistit mír.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
OSN , Armáda , afrika , Rwanda
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 42 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák