V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů migrantů. Průzkum provedený stanicí Deutsche Welle odhaluje, že velká většina z nich odchází ze svých konflikty stižených zemí do jiných afrických zemí, které na tom nejsou o nic lépe.
Z Jižního Súdánu uprchlo 2,3 miliónů lidí na konci dubna 2018 – nejvyšší počet pro jakoukoliv africkou zemi. Uprchlická krize v Jižním Súdánu je největší v Africe a třetí největší na světě, po Sýrii a Jemenu. Mnozí tito uprchlíci jsou děti. Nejvíc Jihosúdánci prchají do sousední Ugandy (1 040 000), zbytek odešel do Súdánu (733 000), Etiopie (422 000), do Keni (112 000) a do Demokratické republiky Kongo (89 000).
Zatímco někteří Jihosúdánci odchází do Demokratické republiky Kongo, obyvatelé země dlouhodobě stižené ekonomickými problémy a etnickým napětím z ní prchají do jiných států. Jako v případě Jihosúdanců, i občané Konga nejčastěji odchází do sousední Ugandy ( 242 000), dalšími oblíbenými destinacemi jsou Rwanda (83 000), Tanzanie (76 000), Burundi ( 65 000) a Jižní Afrika (49 000). Celkově Kongo opustilo 815 000 lidí.
Jen o něco méně lidí, 809 000, opustilo válkou roztrhané Somálsko. V zemi není centrální vláda a probíhají v ní ostré boje mezi teroristickou islamistickou skupinou Aš-Šabáb a vojáky Africké unie. Somálci nejčastěji odchází do sousední Etiopie (284 000) a Keni (254 000). V Keni žijí v jednom z největší uprchlických táborů na světě ve městě Dadaab. Tábor byl postaven pro 9 000 lidí, nyní v něm žije 200 000. Mnohé děti se v něm rodí už jako uprchlíci.
V Středoafrické republice od roku 1960, kdy země vyhlásila nezávislost na Francii, existují tvrdé boje mezi křesťanskou majoritou a muslimskými rebely. Zemi opustilo 585 000 lidí, nejvíce jich odešlo do Kamerunu ( 254 000) a Demokratické republiky Kongo (182 000).
Burundi je jinou africkou zemí, která je dlouhodobě zachvácena etnickými konflikty. 12letá občanská válka sice skončila, země se z ní ale stále nevzpamatovala a napětí mezi hlavními skupinami stále přetrvává. Zemi opustilo 374 000 lidí, z toho 276 000 zamířilo do Tanzanie, 88 000 do Rwandy, 45 000 do Demokratické republiky Kongo, 41 000 do Ugandy a 13 000 do Keni.
Nigérii, nejpočetnější africkou zemi, sužuje jak na severu působící teroristická skupina Boko Haram, tak sociální konflikty v úrodné střední části, která postupně vysychá. Migrace v zemi je spíše vnitřní a má podobu odchodu lidí z stále méně obyvatelného venkova do měst, kde jsou stále jisté vodní zdroje. Nicméně, ty následkem toho postupně obývají a přeplněná města nedokáží nápor nových příchozích zvládat. Ze země v důsledku mnoha jejích problémů odchází lidé nejvíce do Nigeru (108 000) či Kamerunu (85 000).
Tyto vyjmenované příklady odhalují, že navzdory obavám Evropanů se migrace Afričanů odehrává stále primárně v Africe. Podle Africké Unie kontinent opustí 20% migrantů, zbytek se pohybuje v něm. Podle studie The World Economic Forum je zásadním faktorem pro interní migraci uvnitř kontinentu to, že samotné africké státy otevřeli své hranice v rámci ekonomické spolupráce.
Nicméně, přesun lidí z jejich konflikty provázaných států do jiných konfliktních států představuje znepokojivý koloběh migračních toků, které vedou k plundrování už tak nedostatečných zdrojů. V kombinaci s problémy, které přináší klimatické změny, to může vést k masivní migraci jak uvnitř Afriky, tak i vně Afriky. Studie Evropské komise varovala, že do roku 2050 se počet migrantů v Africe může více než zdvojnásobit, přičemž 40% z nich bude hledat štěstí mimo kontinent.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , Jižní Súdán , Somálsko , migrace , afrika
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 32 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 41 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 8 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici.
Zdroj: Jan Hrabě