V Africe je v pohybu 30 milionů uprchlíků. Přijdou do Evropy?

V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů migrantů. Průzkum provedený stanicí Deutsche Welle odhaluje, že velká většina z nich odchází ze svých konflikty stižených zemí do jiných afrických zemí, které na tom nejsou o nic lépe.

Z Jižního Súdánu uprchlo 2,3 miliónů lidí na konci dubna 2018 – nejvyšší počet pro jakoukoliv africkou zemi. Uprchlická krize v Jižním Súdánu je největší v Africe a třetí největší na světě, po Sýrii a Jemenu. Mnozí tito uprchlíci jsou děti. Nejvíc Jihosúdánci prchají do sousední Ugandy (1 040 000), zbytek odešel do Súdánu (733 000), Etiopie (422 000), do Keni (112 000) a do Demokratické republiky Kongo (89 000).

Zatímco někteří Jihosúdánci odchází do Demokratické republiky Kongo, obyvatelé země dlouhodobě stižené ekonomickými problémy a etnickým napětím z ní prchají do jiných států. Jako v případě Jihosúdanců, i občané Konga nejčastěji odchází do sousední Ugandy ( 242 000), dalšími oblíbenými destinacemi jsou Rwanda (83 000), Tanzanie (76 000), Burundi ( 65 000) a Jižní Afrika (49 000). Celkově Kongo opustilo 815 000 lidí.

Jen o něco méně lidí, 809 000, opustilo válkou roztrhané Somálsko. V zemi není centrální vláda a probíhají v ní ostré boje mezi teroristickou islamistickou skupinou Aš-Šabáb a vojáky Africké unie. Somálci nejčastěji odchází do sousední Etiopie (284 000) a Keni (254 000). V Keni žijí v jednom z největší uprchlických táborů na světě ve městě Dadaab. Tábor byl postaven pro 9 000 lidí, nyní v něm žije 200 000. Mnohé děti se v něm rodí už jako uprchlíci.

V Středoafrické republice od roku 1960, kdy země vyhlásila nezávislost na Francii, existují tvrdé boje mezi křesťanskou majoritou a muslimskými rebely. Zemi opustilo 585 000 lidí, nejvíce jich odešlo do Kamerunu ( 254 000) a Demokratické republiky Kongo (182 000).  

Burundi je jinou africkou zemí, která je dlouhodobě zachvácena etnickými konflikty. 12letá občanská válka sice skončila, země se z ní ale stále nevzpamatovala a napětí mezi hlavními skupinami stále přetrvává. Zemi opustilo 374 000 lidí, z toho 276 000 zamířilo do Tanzanie, 88 000 do Rwandy, 45 000 do Demokratické republiky Kongo, 41 000 do Ugandy a 13 000 do Keni.

Nigérii, nejpočetnější africkou zemi, sužuje jak na severu působící teroristická skupina Boko Haram, tak sociální konflikty v úrodné střední části, která postupně vysychá. Migrace v zemi je spíše vnitřní a má podobu odchodu lidí z stále méně obyvatelného venkova do měst, kde jsou stále jisté vodní zdroje. Nicméně, ty následkem toho postupně obývají a přeplněná města nedokáží nápor nových příchozích zvládat. Ze země v důsledku mnoha jejích problémů odchází lidé nejvíce do Nigeru (108 000) či Kamerunu (85 000).

Tyto vyjmenované příklady odhalují, že navzdory obavám Evropanů se migrace Afričanů odehrává stále primárně v Africe. Podle Africké Unie kontinent opustí 20% migrantů, zbytek se pohybuje v něm. Podle studie The World Economic Forum je zásadním faktorem pro interní migraci uvnitř kontinentu to, že samotné africké státy otevřeli své hranice v rámci ekonomické spolupráce.  

Nicméně, přesun lidí z jejich konflikty provázaných států do jiných konfliktních států představuje znepokojivý koloběh migračních toků, které vedou k plundrování už tak nedostatečných zdrojů. V kombinaci s problémy, které přináší klimatické změny, to může vést k masivní migraci jak uvnitř Afriky, tak i vně Afriky. Studie Evropské komise varovala, že do roku 2050 se počet migrantů v Africe může více než zdvojnásobit, přičemž 40% z nich bude hledat štěstí mimo kontinent.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Jižní Súdán Somálsko migrace afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy