V Africe je v pohybu 30 milionů uprchlíků. Přijdou do Evropy?

V Africe, kontinentu stiženém mnoha konflikty či klimatickými problémy, je nyní na 30 miliónů migrantů. Průzkum provedený stanicí Deutsche Welle odhaluje, že velká většina z nich odchází ze svých konflikty stižených zemí do jiných afrických zemí, které na tom nejsou o nic lépe.

Z Jižního Súdánu uprchlo 2,3 miliónů lidí na konci dubna 2018 – nejvyšší počet pro jakoukoliv africkou zemi. Uprchlická krize v Jižním Súdánu je největší v Africe a třetí největší na světě, po Sýrii a Jemenu. Mnozí tito uprchlíci jsou děti. Nejvíc Jihosúdánci prchají do sousední Ugandy (1 040 000), zbytek odešel do Súdánu (733 000), Etiopie (422 000), do Keni (112 000) a do Demokratické republiky Kongo (89 000).

Zatímco někteří Jihosúdánci odchází do Demokratické republiky Kongo, obyvatelé země dlouhodobě stižené ekonomickými problémy a etnickým napětím z ní prchají do jiných států. Jako v případě Jihosúdanců, i občané Konga nejčastěji odchází do sousední Ugandy ( 242 000), dalšími oblíbenými destinacemi jsou Rwanda (83 000), Tanzanie (76 000), Burundi ( 65 000) a Jižní Afrika (49 000). Celkově Kongo opustilo 815 000 lidí.

Jen o něco méně lidí, 809 000, opustilo válkou roztrhané Somálsko. V zemi není centrální vláda a probíhají v ní ostré boje mezi teroristickou islamistickou skupinou Aš-Šabáb a vojáky Africké unie. Somálci nejčastěji odchází do sousední Etiopie (284 000) a Keni (254 000). V Keni žijí v jednom z největší uprchlických táborů na světě ve městě Dadaab. Tábor byl postaven pro 9 000 lidí, nyní v něm žije 200 000. Mnohé děti se v něm rodí už jako uprchlíci.

V Středoafrické republice od roku 1960, kdy země vyhlásila nezávislost na Francii, existují tvrdé boje mezi křesťanskou majoritou a muslimskými rebely. Zemi opustilo 585 000 lidí, nejvíce jich odešlo do Kamerunu ( 254 000) a Demokratické republiky Kongo (182 000).  

Burundi je jinou africkou zemí, která je dlouhodobě zachvácena etnickými konflikty. 12letá občanská válka sice skončila, země se z ní ale stále nevzpamatovala a napětí mezi hlavními skupinami stále přetrvává. Zemi opustilo 374 000 lidí, z toho 276 000 zamířilo do Tanzanie, 88 000 do Rwandy, 45 000 do Demokratické republiky Kongo, 41 000 do Ugandy a 13 000 do Keni.

Nigérii, nejpočetnější africkou zemi, sužuje jak na severu působící teroristická skupina Boko Haram, tak sociální konflikty v úrodné střední části, která postupně vysychá. Migrace v zemi je spíše vnitřní a má podobu odchodu lidí z stále méně obyvatelného venkova do měst, kde jsou stále jisté vodní zdroje. Nicméně, ty následkem toho postupně obývají a přeplněná města nedokáží nápor nových příchozích zvládat. Ze země v důsledku mnoha jejích problémů odchází lidé nejvíce do Nigeru (108 000) či Kamerunu (85 000).

Tyto vyjmenované příklady odhalují, že navzdory obavám Evropanů se migrace Afričanů odehrává stále primárně v Africe. Podle Africké Unie kontinent opustí 20% migrantů, zbytek se pohybuje v něm. Podle studie The World Economic Forum je zásadním faktorem pro interní migraci uvnitř kontinentu to, že samotné africké státy otevřeli své hranice v rámci ekonomické spolupráce.  

Nicméně, přesun lidí z jejich konflikty provázaných států do jiných konfliktních států představuje znepokojivý koloběh migračních toků, které vedou k plundrování už tak nedostatečných zdrojů. V kombinaci s problémy, které přináší klimatické změny, to může vést k masivní migraci jak uvnitř Afriky, tak i vně Afriky. Studie Evropské komise varovala, že do roku 2050 se počet migrantů v Africe může více než zdvojnásobit, přičemž 40% z nich bude hledat štěstí mimo kontinent.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Jižní Súdán Somálsko migrace afrika

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy