Válečníci, zvěrstva i sexuální otrokyně. Dětský voják promluvil

Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra Leone a v konfliktu přišel o rodiče, bratry a domov. Bývalý dětský voják, dnes spisovatel, lidskoprávní aktivista a zmocněnec UNICEF, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, že v armádě hledal bezpečí, ale namísto toho byl přinucen bojovat, zabíjet a poznat svět násilí a teroru.

Sžíravý pocit nespravedlnosti

V té době existovala minimální mezinárodní ochrana pro děti v podobné situaci, vysvětluje Beah. Poukazuje, že mnoho z nich technicky vzato neexistovalo, jelikož neměly doklady a rodný list, kterým by se prokázaly.

Opuštění armády symbolizovalo Beahovi jeho životní pocit. V době, kdy byl ze služby konečně propuštěn, si uvědomil, že jako dítě neměl žádná práva a že byl příliš mladý na to, aby bojoval ve válce, o které nic nevěděl.

"Byl jsem umístěn do rehabilitačního centra ve Freetownu a následně jsem se přestěhoval do New Yorku a můj život se navždy změnil," pokračuje aktivista. Nyní je otcem dvou dcer a ačkoliv cítí úlevu z toho, že jeho děti nemusejí prožívat to co on, sžírá ho pocit nespravedlnosti, protože ví, kolik dívek na světě momentálně sdílí jeho předchozí osudy.

Zapojení dívek do válečných konfliktů je často přehlíženo, upozorňuje Beah. Podotýká, že i on sám však po boku dívek bojoval, jelikož byly rekrutovány stejně jako chlapci.

Nábor dětí do válečných konfliktů probíhá i dnes, varuje aktivista. Připomíná, že v roce 2018 děti bojovaly v osmnácti válkách, o rok dříve se objevily zprávy o více než třech tisících dětech naverbovaných do ozbrojených sil v Demokratické republice Kongo, v konfliktu v Jižním Súdánu bojuje nejméně 19 tisíc nezletilých válečníků, přičemž v posledních letech podstatně roste i nábor dětí do ozbrojených skupin na Blízkém východě.  

"Vždy jsem cítil naléhavý pocit křičet o tomto problému a ukončit ho," píše Beah. Cítí povinnost podat světectví o tom, co válka způsobila jemu a jeho zemi, nedokáže pouze přihlížet.

Změna je možná

Beahova výpověď přispěla k sestavení přelomové zprávy o dopadu ozbrojených konfliktů na děti, která zdůraznila, že tento dopad je výrazně větší než na dospělé, a vedla k mandátu chránícímu děti ve válkách. "Pokud se budeme snažit ukončit tato zvěrstva, můžeme skutečně dosáhnout reálné změny," věří aktivista.

Tato snaha již přináší znatelný pokrok, kvituje bývalý dětský voják. Poukazuje, že v uplynulém týdnu složilo zbraně 150 dětí v Jižním Súdánu a doplnilo tak 3 tisíce nezletilců dříve uvolněných z vojenské služby v zemi. Tím však pro mnohé teprve začíná to nejtěžší - překonání traumat z toho, co zažili a co museli dělat a zotavení se ze ztráty sebe sama, konstatuje Beah. Zmiňuje, že u bývalých dětských vojáků se dostavuje pocit hněvu a pocit naprosté ztracenosti.

"Vzpomínám si, jak znepokojivý byl tento moment pro mne, ale mohou to překonat, protože jsou dostatečně  přizpůsobiví a inteligentní, když přežili tak dlouho ve válce," uvádí aktivista. Zdůrazňuje, jak ho změnil mocný pocit, kdy si skutečně uvědomil, že dokáže své odhodlání zaměřit jiným směrem a žít plnohodnotný život, nikoliv pouze přežívat hrůzy války.

Jako zmocněnec UNICEF pro děti postižené válkou se Beah účastí mnoha jednání o uvolnění nezletilců z vojenské služby. Konstatuje, že nejvíce trpí často dívky, a přestože si svět již uvědomuje, že dětský voják není pouze chlapec s kalašnikovem, je třeba zvýšit především ochranu dívek, které se nejen účastní bojů, ale jsou využívány také jako ženy vojáků, sexuální otrokyně a logistický základ ozbrojených skupin.      

"Pokud bych měl pro vlády ve světě jediné poselství, byla by to (potřeba) ochrany těch mnoha dívek, které jsou ovlivněny těmito konflikty, jelikož jsou často přehlíženy," píše aktivista. Dodává, že pokud máme žít v humánním světě, který je hrdý na svou morálku, musíme začít tím, že z ochrany dívek učiníme svou prvořadou prioritu.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Jižní Súdán Sierra Leone válka dětští vojáci UNICEF

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy