Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra Leone a v konfliktu přišel o rodiče, bratry a domov. Bývalý dětský voják, dnes spisovatel, lidskoprávní aktivista a zmocněnec UNICEF, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, že v armádě hledal bezpečí, ale namísto toho byl přinucen bojovat, zabíjet a poznat svět násilí a teroru.
Sžíravý pocit nespravedlnosti
V té době existovala minimální mezinárodní ochrana pro děti v podobné situaci, vysvětluje Beah. Poukazuje, že mnoho z nich technicky vzato neexistovalo, jelikož neměly doklady a rodný list, kterým by se prokázaly.
Opuštění armády symbolizovalo Beahovi jeho životní pocit. V době, kdy byl ze služby konečně propuštěn, si uvědomil, že jako dítě neměl žádná práva a že byl příliš mladý na to, aby bojoval ve válce, o které nic nevěděl.
"Byl jsem umístěn do rehabilitačního centra ve Freetownu a následně jsem se přestěhoval do New Yorku a můj život se navždy změnil," pokračuje aktivista. Nyní je otcem dvou dcer a ačkoliv cítí úlevu z toho, že jeho děti nemusejí prožívat to co on, sžírá ho pocit nespravedlnosti, protože ví, kolik dívek na světě momentálně sdílí jeho předchozí osudy.
Zapojení dívek do válečných konfliktů je často přehlíženo, upozorňuje Beah. Podotýká, že i on sám však po boku dívek bojoval, jelikož byly rekrutovány stejně jako chlapci.
Nábor dětí do válečných konfliktů probíhá i dnes, varuje aktivista. Připomíná, že v roce 2018 děti bojovaly v osmnácti válkách, o rok dříve se objevily zprávy o více než třech tisících dětech naverbovaných do ozbrojených sil v Demokratické republice Kongo, v konfliktu v Jižním Súdánu bojuje nejméně 19 tisíc nezletilých válečníků, přičemž v posledních letech podstatně roste i nábor dětí do ozbrojených skupin na Blízkém východě.
"Vždy jsem cítil naléhavý pocit křičet o tomto problému a ukončit ho," píše Beah. Cítí povinnost podat světectví o tom, co válka způsobila jemu a jeho zemi, nedokáže pouze přihlížet.
Změna je možná
Beahova výpověď přispěla k sestavení přelomové zprávy o dopadu ozbrojených konfliktů na děti, která zdůraznila, že tento dopad je výrazně větší než na dospělé, a vedla k mandátu chránícímu děti ve válkách. "Pokud se budeme snažit ukončit tato zvěrstva, můžeme skutečně dosáhnout reálné změny," věří aktivista.
Tato snaha již přináší znatelný pokrok, kvituje bývalý dětský voják. Poukazuje, že v uplynulém týdnu složilo zbraně 150 dětí v Jižním Súdánu a doplnilo tak 3 tisíce nezletilců dříve uvolněných z vojenské služby v zemi. Tím však pro mnohé teprve začíná to nejtěžší - překonání traumat z toho, co zažili a co museli dělat a zotavení se ze ztráty sebe sama, konstatuje Beah. Zmiňuje, že u bývalých dětských vojáků se dostavuje pocit hněvu a pocit naprosté ztracenosti.
"Vzpomínám si, jak znepokojivý byl tento moment pro mne, ale mohou to překonat, protože jsou dostatečně přizpůsobiví a inteligentní, když přežili tak dlouho ve válce," uvádí aktivista. Zdůrazňuje, jak ho změnil mocný pocit, kdy si skutečně uvědomil, že dokáže své odhodlání zaměřit jiným směrem a žít plnohodnotný život, nikoliv pouze přežívat hrůzy války.
Jako zmocněnec UNICEF pro děti postižené válkou se Beah účastí mnoha jednání o uvolnění nezletilců z vojenské služby. Konstatuje, že nejvíce trpí často dívky, a přestože si svět již uvědomuje, že dětský voják není pouze chlapec s kalašnikovem, je třeba zvýšit především ochranu dívek, které se nejen účastní bojů, ale jsou využívány také jako ženy vojáků, sexuální otrokyně a logistický základ ozbrojených skupin.
"Pokud bych měl pro vlády ve světě jediné poselství, byla by to (potřeba) ochrany těch mnoha dívek, které jsou ovlivněny těmito konflikty, jelikož jsou často přehlíženy," píše aktivista. Dodává, že pokud máme žít v humánním světě, který je hrdý na svou morálku, musíme začít tím, že z ochrany dívek učiníme svou prvořadou prioritu.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Jižní Súdán , Sierra Leone , válka , dětští vojáci , UNICEF
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek