Když bylo Ishmaelovi Beahovi patnáct let, měl za sebou již tři roky bojů v občanské válce v Sierra Leone a v konfliktu přišel o rodiče, bratry a domov. Bývalý dětský voják, dnes spisovatel, lidskoprávní aktivista a zmocněnec UNICEF, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, že v armádě hledal bezpečí, ale namísto toho byl přinucen bojovat, zabíjet a poznat svět násilí a teroru.
Sžíravý pocit nespravedlnosti
V té době existovala minimální mezinárodní ochrana pro děti v podobné situaci, vysvětluje Beah. Poukazuje, že mnoho z nich technicky vzato neexistovalo, jelikož neměly doklady a rodný list, kterým by se prokázaly.
Opuštění armády symbolizovalo Beahovi jeho životní pocit. V době, kdy byl ze služby konečně propuštěn, si uvědomil, že jako dítě neměl žádná práva a že byl příliš mladý na to, aby bojoval ve válce, o které nic nevěděl.
"Byl jsem umístěn do rehabilitačního centra ve Freetownu a následně jsem se přestěhoval do New Yorku a můj život se navždy změnil," pokračuje aktivista. Nyní je otcem dvou dcer a ačkoliv cítí úlevu z toho, že jeho děti nemusejí prožívat to co on, sžírá ho pocit nespravedlnosti, protože ví, kolik dívek na světě momentálně sdílí jeho předchozí osudy.
Zapojení dívek do válečných konfliktů je často přehlíženo, upozorňuje Beah. Podotýká, že i on sám však po boku dívek bojoval, jelikož byly rekrutovány stejně jako chlapci.
Nábor dětí do válečných konfliktů probíhá i dnes, varuje aktivista. Připomíná, že v roce 2018 děti bojovaly v osmnácti válkách, o rok dříve se objevily zprávy o více než třech tisících dětech naverbovaných do ozbrojených sil v Demokratické republice Kongo, v konfliktu v Jižním Súdánu bojuje nejméně 19 tisíc nezletilých válečníků, přičemž v posledních letech podstatně roste i nábor dětí do ozbrojených skupin na Blízkém východě.
"Vždy jsem cítil naléhavý pocit křičet o tomto problému a ukončit ho," píše Beah. Cítí povinnost podat světectví o tom, co válka způsobila jemu a jeho zemi, nedokáže pouze přihlížet.
Změna je možná
Beahova výpověď přispěla k sestavení přelomové zprávy o dopadu ozbrojených konfliktů na děti, která zdůraznila, že tento dopad je výrazně větší než na dospělé, a vedla k mandátu chránícímu děti ve válkách. "Pokud se budeme snažit ukončit tato zvěrstva, můžeme skutečně dosáhnout reálné změny," věří aktivista.
Tato snaha již přináší znatelný pokrok, kvituje bývalý dětský voják. Poukazuje, že v uplynulém týdnu složilo zbraně 150 dětí v Jižním Súdánu a doplnilo tak 3 tisíce nezletilců dříve uvolněných z vojenské služby v zemi. Tím však pro mnohé teprve začíná to nejtěžší - překonání traumat z toho, co zažili a co museli dělat a zotavení se ze ztráty sebe sama, konstatuje Beah. Zmiňuje, že u bývalých dětských vojáků se dostavuje pocit hněvu a pocit naprosté ztracenosti.
"Vzpomínám si, jak znepokojivý byl tento moment pro mne, ale mohou to překonat, protože jsou dostatečně přizpůsobiví a inteligentní, když přežili tak dlouho ve válce," uvádí aktivista. Zdůrazňuje, jak ho změnil mocný pocit, kdy si skutečně uvědomil, že dokáže své odhodlání zaměřit jiným směrem a žít plnohodnotný život, nikoliv pouze přežívat hrůzy války.
Jako zmocněnec UNICEF pro děti postižené válkou se Beah účastí mnoha jednání o uvolnění nezletilců z vojenské služby. Konstatuje, že nejvíce trpí často dívky, a přestože si svět již uvědomuje, že dětský voják není pouze chlapec s kalašnikovem, je třeba zvýšit především ochranu dívek, které se nejen účastní bojů, ale jsou využívány také jako ženy vojáků, sexuální otrokyně a logistický základ ozbrojených skupin.
"Pokud bych měl pro vlády ve světě jediné poselství, byla by to (potřeba) ochrany těch mnoha dívek, které jsou ovlivněny těmito konflikty, jelikož jsou často přehlíženy," píše aktivista. Dodává, že pokud máme žít v humánním světě, který je hrdý na svou morálku, musíme začít tím, že z ochrany dívek učiníme svou prvořadou prioritu.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi
OSN: Jižní Súdán je nejnebezpečnější zemí pro humanitární pracovníky
Jižní Súdán , Sierra Leone , válka , dětští vojáci , UNICEF
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 16 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 49 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 50 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.
Zdroj: Jan Hrabě