Prokletý Boeing 737 MAX 8? Etiopie, Čína a Indonésie zastavily jejich provoz

Po nedělní havárii letadla Boeing 737 MAX 8 dnes etiopský dopravce Ethiopian Airlines zastavil provoz všech svých strojů tohoto typu. Podobně čínský úřad pro civilní letectví vyzval, aby všechna letadla se stejným označením provozovaná čínskými aerolinkami až do odvolání zůstala na zemi, a stejné opatření pak oznámila také Indonésie. Většina světových aerolinek se ale rozhodla nové boeingy z provozu nestahovat, uvedla agentura Reuters.

Nedělní havárii nepřežilo všech 157 lidí na palubě. Pocházeli z více než 30 zemí a jsou mezi nimi také Slováci. V Etiopii byl dnes vyhlášen státní smutek.

"I když zatím neznáme příčinu neštěstí, rozhodli jsme se přijmout dodatečné bezpečnostní opatření a nechat tyto stroje na zemi," uvedly dnes etiopské aerolinky na twitteru. Opatření podle nich vstoupilo v platnost už v neděli a bude platit až do odvolání. Společnost Ethiopian Airlines podle Reuters koupila celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně toho, který v neděli havaroval.

Accident Bulletin no. 5 Issued on March 11, 2019 at 07:08 AM Local Time pic.twitter.com/rwxa51Fgij

— Ethiopian Airlines (@flyethiopian) 11. března 2019

Čínský úřad pro civilní letectví dnes uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby od 18:00 místního času (11:00 SEČ) až do odvolání přestaly na komerčních linkách stroje Boeing 737 MAX 8 nasazovat. Letecké společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů, což představuje více než čtvrtinu všech vyrobených kusů tohoto modelu.

Boeing 737 MAX 8 havaroval i loni v říjnu v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře. "Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti," uvedl čínský úřad pro civilní letectví s odkazem na loňskou nehodu Indonésii. Zdůraznil, že k zákazu přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.

"Jedním z kroků, k němuž ředitelství leteckého provozu přistoupilo, je kontrola letadel dočasně stáhnutých z provozu, aby se prověřila jejich letuschopnost," uvedl úřad. Indonésie provozuje 11 nových boeingů, deset z nich nízkorozpočtový Lion Air.

Mezi oběťmi nedělní havárie etiopského letadla jsou i čtyři Slováci. Tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle jeho informací nezahynul žádný český občan. Nejméně 19 z obětí pracovalo pro agentury OSN - mnoho z nich letělo do Nairobi na konferenci o klimatu.

#RedCross collects remains of the deceased from Bishoftu, 60 kilometres from #AddisAbaba, where #EthiopianAirlines jet crashed. May the souls of the deceased rest in peace, #ET302 #EthiopianAirlineCrash #Ethiopia #aviation #SoftPowerNews pic.twitter.com/pKPwbGGYL6

— SoftPower News (@SoftPowerNews) 10. března 2019

Havarované letadlo bylo podle Ethiopian Airlines koupeno loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl podle aerolinek zkušený.

Jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo už loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Nehodu nikdo nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Společnost Boeing vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a uvedla, že vzhledem k havárii odloží plánované slavnostní představení širokotrupého letadla Boeing 777x, které bylo naplánováno na středu.

"Bezpečnost je naší prioritou a my děláme vše pro to, abychom plně porozuměli všem aspektům této nehody. Spolupracujeme s vyšetřovateli a všemi zúčastněnými regulačními orgány," uvedl americký výrobce letadel ve svém prohlášení.

Související

Více souvisejících

Boeing 737 MAX zřícení letadla Ethiopian Airlines (10.3.2019) Etiopie Čína letadla, letectví indonésie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy