Chaos v Libyi? Maršál Haftar před branami Tripolisu. Stín Macrona se vznáší nad Libyí, píše italský list

Maršál Chalífa Haftar se vydal na pochod do Tripolisu. Chaos v Libyi, který se den za dnem stupňuje, hrozí vyvolat občanskou válku. Vojenské iniciativy, jako je ta Haftarova, navíc vyvolává podezření, že je koordinována ze zahraničí. Za nynějším chaosem v zemí stojí stín francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, píše italský konzervativní list Il Giornale.

Posiluj mír, jen tak můžeš vyvolat válku

První srážka mezi konvoji a letadly. Libyjská národní armáda (LNA), vedená maršálem Chalifou Haftarem, stojí před branami hlavního města Tripolisu. Mohl se maršál Haftar rozhodnou sám? ptá se italský konzervativní list Il Giornale. A sám si odpovídá: Ne! Podle informací Il Giornale stojí za rozhodnutím Libyjské národní armády stojí Paříž.

Maršál Haftar, který podporuje vládu v Tobruku, jež vzešla z parlamentních voleb v roce 2014, neuznává autoritu Fajize as-Sarradże, stojícího na čele vlády národní jednoty, jež byla utvořena koncem roku 2015 pod ochrannými křídly Organizace spojených národů (OSN).

Přitom Francie, Velká Británie, Itálie, Spojené arabské emiráty a Spojené státy zahájily společně tím, že učinily na adresu všech libyjských frakcí provolání, aby zastavily veškeré násilí. „Naše vlády jsou proti jakékoli vojenské akci v Libyi a budou držet jakoukoli libyjskou frakci zodpovědnou za další urychlení občanského konfliktu," uvádí se v prohlášení. „V delikátní fázi přechodu riskují vojenské iniciativy a hrozba jednostranných akcí pouze návrat chaosu do Libye," opakuje prohlášení.

Za touto výzvou by se však mohla být mnohem složitější pravda, protože – a to je zbytečné popírat - , tvrdí Il Giornale, že maršál Haftar se nemohl rozhodnout k tažení na Tripolis zcela spontánně, neboť měl na starosti v posledních i dobytí Garianu, pouhých 100 kilometrů od ústředí vlády Fajize as-Sarradże. Bylo by jenom „těžké uvěřit, že Haftar", by si za „pomoci Egypta, Francie a Arabských Emirátů", kteří ho podporují, „vybral (nějakou)celkovou přestávku „Něco se muselo stát," píše Il Giornale.

Paříž dala maršálovi Haftarovi „zelenou"

Italský konzervativní list odkazuje na zprávu, která vyšla na portálu Libya security studies, vydanou 2. dubna, v níž se uvádí, že to byla právě Paříž, jež dala „zelenou" za účelem mobilizace 106 brigády LNA, zvané Mudžahfal, aby se „posunula směrem k Tripolisu". Zdroj, který nechtěl být jmenován, vysvětlil, že armáda vedená Haftarem se bude „pohybovat přes oblast Al-Shuvajríf, aby vstoupila do sousedství Saláh ad-Dín, jihozápadního Tripolisu".

Podle tohoto zdroje bylo rozhodnuto „po bezpečnostní schůzce, která se konala ve vojenském operačním sále pod francouzským velením v Benghází", kde sídlí generální velitelství sil libyjské armády, aby „vstoupily do Tripolisu, aby osvobodily ho od ozbrojených milic". Do operace byla vyslána 106 brigáda, prapor Taríka Bin-Zijída, 73. brigádu a 166t brigádu libyjské armády", stojí k exkluzivním reportu porálu. Zprávy byly potvrzeny z bezpečnostního zdroje v Benghází, jak říká, že LNA stále shromažďuje síly jihozápadní Tripolis.

Zdroj dodal, že „prapory a vojáci dosáhli oblasti Al Jufráhu, aby pokračovali v postupu směrem k Tripolisu". Al-Munzír Umar al-Khartuš, náčelník mediální kanceláře 73. pěší brigády Libyjské národní armády řekl, že armáda vedená Haftarem poslala ve směru k jihozápadní a západní Libyi „několik praporů" a je „připravena k pohybu" pod vedením brigádního generála Alího Al-Katanho.

Jelikož je Haftarovo vedení podporováno z Paříže, bylo by „těžké uvěřit", že Paříž „nevěděla všechno", píše Il Giornale. Vzhledem k tomu, že mezi oběma stranami dochází ke stále větší kooodinaci i s ohledem na nedávné nálety na povstalce v Čadu, je velmi pravděpodobné, že „obecné kroky" postupu jsou ve Francii známy. Tento pohyb představuje problém zejména pro Itálii, píše Il Giornale. Včerejší cesta italského premiéra Giuseppe Conte do Kataru se pokusila učinit z dosavadní „obrněné osy" nepřátelskou zemi Arabských Emirátů.

Pro Macrona by mohl být pohyb maršála Haftara užitečný, neboť Francie byla jednou ze zemí, jež byly nejvíce postižených skutečností, že plán OSN vedl k odložení voleb a vytvoření cestovní mapy, jež naopak posloužila Itálii. „Žluto-zelená" vláda v Itálii, tvořená Hnutím 5 hvězd a Ligy, je podle listu „jednou nohou" v Libyi. Slabým bodem pro Řím je ale nyní angažmá Paříže, protože Itálie podcenila „nadměrnou sílu Haftara".

„Nyní se zdá být jasné, že vláda v Tripolisu nemá schopnost v tom, aby podpořila přechod země," píše italský konzervativní list. „Zatímco spojenci Haftara, ačkoliv potvrzují vůli k míru, zdá se být jasné, že budou moci sedět u jednacího stolu v postavení síly. A Francie se těší, že zasáhne zájmy Itálie" tím, že si „vezme zpátky" dosavadní „libyjský mír".

Související

Tunisko

Libye na cestě z chaosu. V Tunisu začala pod záštitou OSN historická jednání

V tuniské metropoli dnes pod záštitou OSN započala mírová jednání znesvářených libyjských frakcí, informuje agentura AP. Rozhovory, které navazují na dohodu o trvalém příměří v Libyi z minulého měsíce, mají ukončit politický chaos, který zemi zachvátil po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011, a připravit cestu k prezidentským a parlamentním volbám.

Více souvisejících

Chalífa Haftar Libye Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 2 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy