V Mali tři roky tajně věznili slovenské turisty? Policie řeší záhadný případ

Dva slovenští občané se v uplynulých dnech obrátili na slovenské velvyslanectví v Mali. Tvrdí, že byli tři roky zadržování v Mali místními bezpečnostními složkami. Zprávu přinesl slovenský deník SME.

Muži měli být v africké zemi jako turisté. Deník tvrdí, že jejich případy spolu zřejmě nesouvisí. Proč byli zadržováni, není jasné.

SME, který zná jména obou mužů, poukazuje též na to, že ačkoliv byli údajně roky nezvěstní, nejsou evidováni v slovenské policejní databázi. Ta přitom zahrnuje i lidi, po kterých bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Muži měli v posledních dnech po propuštění malijskými úřady kontaktovat slovenské velvyslanectví v Nigérii. Ředitel tiskového odboru rezortu diplomacie, Juraj Tomaga, potvrdil, velvyslanectví poskytlo jednomu muži konzulární asistenci.

Druhý muž měl velvyslanectví kontaktovat přes místní zprostředkovatelku poslední červnové pondělí. S pracovníkem velvyslanectví se měl dohodnout, že žádost o pomoc i s potřebnými doklady odešle emailem. Dle deníku však žádný email už nepřišel a muž o dva dny později z Mali odletěl do Evropy.

V zemi platí výjimečný stav. Slovenské ministerstvo zahraničí proto varuje občany, aby do afrického státu raději necestovali. Místní věznice jsou přeplněné a lidé v nich jsou v otřesných podmínkách.

SME upozorňuje na případ bývalého příslušníka Slovenské informační služby (SIS),  Ľuboša Kosíka. Ten byl v malijském vězení dva roky, začátkem tohoto roku byl unesen. Zadržela ho jednotka speciálního útvaru pro boj proti terorismu a nadnárodnímu organizovanému zločinu. Po pěti měsících jej propustili.

Související

Více souvisejících

Mali Slovensko Věznice

Aktuálně se děje

před 13 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy