Náznak solidarity v Libyi: 100 lidí mohlo odejít z vybombardovaného tábora

Libyjské úřady povolily odejít stovce uprchlíků ze záchytného střediska, v němž minulý týden při náletu zahynulo 53 lidí. Středisko je na východním předměstí Tripolisu a spravuje ho mezinárodně uznávaná libyjská vláda. Po odchodu stovky uprchlíků na místě zůstalo asi 110 lidí.

Zástupci vedení zařízení podle dnešní zprávy agentury Reuters uvedli, že se rozhodli část migrantů propustit po jejich protestu proti tomu, že nebyli zařazeni na evakuační seznam OSN. Podle zdroje Reuters je na seznamu jenom 55 jmen.

"Otevřeli jsme bránu a nechali je odejít," citovala Reuters svůj zdroj. Jeden obyvatel předměstí, kde se zařízení nachází, řekl, že viděl skupinu odcházet, ale nebylo jasné, kam lidé míří.

Zbylých asi 110 uprchlíků, kteří ve středisku stále jsou, leží pod širým nebem a před sluncem se kryjí matracemi. "Nechtějí jít zpět do hangáru, protože se bojí dalších náletů," řekl zástupce správy zařízení.

Z útoku se navzájem obviňují mezinárodně uznávaná vláda a armáda maršála Chalífy Haftara, která stojí za vládou, jež vznikla na východě Libye. Haftar ale v dubnu zahájil tažení na Tripolis, které nepřežilo už více než 1000 lidí.

Libye je výchozí bod pro většinu uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Evropy. Ti, které libyjská stráž zadrží ve Středozemním moři, často skončí znovu v Libyi.

Související

Více souvisejících

Libye armáda Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy