Šestice států vyzvala k ukončení bojů v okolí Tripolisu

Francie, Británie, Spojené státy, Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE) a Itálie dnes ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v okolí libyjské metropole Tripolisu. Zároveň varovaly, že politického vakua, které v této severoafrické zemi vzniklo kvůli pokračujícímu sporu o moc, se snaží zneužít různé teroristické skupiny. Podobné společné prohlášení je vzácné, poznamenala agentura Reuters.

Šestice zemí vyzvala obě znepřátelené strany, tedy tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, kterou uznává OSN, a vládu sídlící na východě, podporovanou samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, k rychlému návratu k politickým jednáním pod hlavičkou OSN.

Jednotlivé státy přitom podporují různé strany konfliktu. Egypt a SAE podle zpravodajského serveru BBC otevřeně stojí za Haftarem. V době, kdy se zdálo, že je Haftar schopen Tripolis rychle ovládnout, maršálovi gratuloval také americký prezident Donald Trump, jejich vztah ale postupně ochladl.

Na začátku července však Spojené státy zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci odsuzující letecký útok na detenční centrum pro migranty, při kterém zemřelo nejméně 53 lidí. Spojené státy podle diplomatů nesouhlasily s formulací, která kritizovala Haftarovu ofenzivu. Americká administrativa svůj postoj dosud nevysvětlila.

Francie přijala roli zprostředkovatele, ale, jak uvádí BBC, panuje podezření, že stojí hlavně za Haftarem. Francouzský prezident Emmanuel Macron byl ze západních politiků první, který Haftara pozval k mírovým jednáním do Evropy. V únoru Francie Haftarovu armádu podpořila leteckými útoky na oddíly čadské opozice, které bojovaly proti Haftarovým lidem na jihu Libye.

Francie podle Reuters poskytuje Haftarovi rozsáhlou podporu, protože jej považuje za účinného bojovníka proti islámským radikálům, kteří podle ní i Haftara obklopují Sarrádžovu vládu.

Za vládou v Tripolisu stojí zejména Itálie, bývalý koloniální vládce Libye. Británie nepodporuje Haftarovu ofenzivu na Tripolis, ale nevylučuje, že by mohl maršál hrát významnou roli v budoucí libyjské vládě.

Související

Více souvisejících

Libye Francie USA (Spojené státy americké) Itálie Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy