Katastrofa v Africe: Somálsku po hladomoru hrozí epidemie cholery

Mogadišu - K hladomoru v Somálsku se přiřadila cholera. Agentura AFP v pátek informuje, že jen v jedné nemocnici v Mogadišu této nemoci podlehlo 181 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že exodus tisíců lidí na jih země kvůli suchu a nedostatku potravin je pro šíření cholery optimální. "První případy cholery jsou spojeny s pitím znečištěné vody. S pohybem populace se zvyšuje nebezpečí rozšíření nemoci, čehož se bojíme nejvíce," řekla představitelka WHO Michel Yaová.

Jihosomálská metropole Mogadišu, kam míří ze severu lidé prchající před hladomorem, je podle WHO cholerou ohrožena nejvíce. "Cholerou je ohrožený každý. V Mogadišu jsou pro její přenos nejlepší podmínky," řekl mluvčí WHo Tarik Jasarevic.

Cholera se přenáší kontaminovanou vodou a projevuje se prudkými průjmy a zvracením. I když je snadno léčitelná antibiotiky, může v případě nedostupné nebo nedostatečné lékařské péče usmrtit člověka během několika hodin. Od začátku roku v jedné z nemocnic v Mogadišu zaznamenali 4 272 případů akutního průjmu, 181 lidí onemocnění zabilo.

Kvůli hladomoru potřebuje v současnosti okamžitou pomoc 3,2 milionu ze 7,5 milionu Somálců. Nejhoršímu suchu za posledních 60 let a nedostatku potravin padly za oběť desítky tisíc lidí, oznámila OSN. Podvýživou trpí 640 tisíc somálských dětí. Zhruba 29 tisíc dětí hladomor zabil.

Související

Více souvisejících

Somálsko hladomor

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy