Kriminalista byl vyhozen kvůli vazbám na Krejčíře. Dostal milionové odchodné!

Johannesburg - Bývalý šéf jihoafrické kriminálky, generálmajor Joey Mabasa, který byl kvůli podezření z korupce, uplácení a vazbám na českého podnikatele Radovana Krejčíře od policie vyhozen, dostal "zlatý padák" ve výši 3,5 milionu randů (téměř osm milionů korun). Informuje o tom v neděli server News24.

Šestačtyřicetiletý Mabasa byl na začátku tohoto roku převelen z pozice šéfa kriminálky v Gautengu na ústředí v Pretorii poté, co se objevily informace o jeho stycích s Krejčířem. Propuštěn byl na konci září. Podle policie jeho působení skončilo v souladu s policejním zákonem. Podle nejmenovaných zdrojů Mabasa, který čas na ústředí v Pretorii strávil tím, že "seděl a nedělal nic", odmítl nastoupit jako velitel policejní stanice ve městě Phalaborwa v provincii Limpopo na severu Jihoafrické republiky.

Tento týden se v jihoafrických médiích objevily informace o tom, že tým speciální policejní jednotky DPCI, tzv. Hawks (Jestřábi), našel důkazy o protěžování, korupci, zpronevěry a špatného hospodaření na kriminálce v Gautengu, Mabasova dřívějšího působišti. List City Press informoval, že chybí hotovost z tajného fondu kriminálky, na kterém bylo 200 milionů randů (456 milionů korun). Policie to vyšetřuje. Jihoafrická média spojují Mabasu s Krejčířem z několika důvodů. Jedním z nich je možnost, že Krejčíř vysoce postaveného policistu uplácel, aby mu předával informace. V době, kdy byl Mabasa převelen, se v jihoafrických médiích objevily zprávy o tom, že telefony členů Hawks zapojených do vyšetřování činnosti Radovana Krejčíře byly údajně odposlouchávány a informace pak zřejmě předávány českému podnikateli. Mabasa a Krejčíř to popírají. Mabasu s Krejčířem váže podle deníku New Age také smrt majitele sítě striptýzových klubů Emmanuela "Lollyho" Jacksona. Vražda se stala v květnu 2010 a Jacksona měl zastřelit Kypřan Georgianos Louka, který v JAR vystupuje pod jménem George Smith. Louka, dlouholetý známý Radovana Krejčíře, měl několik minut po vraždě telefonicky kontaktovat Mabasu. Později Louka dojel do restaurace Harbour Café na johannesburském předměstí Bedfordview, kde byl Krejčíř společně se čtyřmi dalšími muži a všichni pak jeli na místo činu. Mabasova manželka Dorcas také v roce 2009 začala podnikat s Krejčířovou ženou Kateřinou ve společnosti Radlochron. Radovan Krejčíř žije v Jihoafrické republice od roku 2007. Požádal tam o azyl a bojuje proti snaze českých úřadů o vydání do ČR, kde byl ve dvou procesech odsouzen na šest a osm let do vězení. Na konci března byl Krejčíř v JAR zatčen a obviněn z pojišťovacích podvodů. V dubnu byl propuštěn na kauci. Termín začátku soudního procesu byl stanoven na 16. dubna.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Jižní Afrika Radovan Krejčíř

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 21 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy