Krejčíře zatkla policie v JAR kvůli ozbrojené loupeži

Johannesburg - Elitní jednotka jihoafrické policie v neděli zatkla českého podnikatele Radovana Krejčíře za údajnou účast na ozbrojené loupeži v Pretorii. Informuje o tom server deníku Mail & Guardian.

Kontroverzního českého podnikatele zatkli v neděli odpoledne. Mluvčí speciálních jednotek DPCI, tzv. Hawks (Jestřábi), McIntosh Polela potvrdil, že ve vazbě skončil Krejčíř, jeden z jeho lidí Jason Dominguez a Veselin Laganin. Jméno tohoto muže se dosud v souvislosti s Krejčířem neobjevilo. Krejčířův obhájce Eddie Classen potvrdil, že jeho klient byl zatčen na základě obvinění spojeného s ozbrojenou loupeží. Server Independent Online uvedl, že Krejčíř byl zadržen ve svém domě na johannesburském předměstí Bedfordview. Pro dalšího ze zadržených si policie přišla do Bryanstonu, bohaté rezidenční čtvrti v Johannesburgu. Třetí z mužů byl zatčen v restauraci v nedaleké čtvrti Sandton. Trojice zadržených mužů stráví noc ve vazbě. Před soud v Pretorii předstoupí v pondělí. Událost se stala v říjnu loňského roku, kdy skupina šesti mužů vešla do obchodu s elektronikou v Pretorii a pod pohrůžkou použití střelné zbraně získala 200 000 randů (téměř půl milionu korun). Majitel ale začal na lupiče střílet a Domingueze postřelil do ruky. Policie ho později v jeho domě našla a zatkla. Nejmenované zdroje v té době pro Mail & Guardian uvedly, že Dominguez a Krejčíř do obchodu šli pro peníze, které majitel českému podnikateli dlužil. Krejčíř na konci října pro deník The New Age připustil, že byl u toho, když Domingueze postřelili do paže. "Neočekával jsem, že k tomu dojde, pouze jsem šel okolo," řekl. Trvá na tom, že jeden z jeho spolupracovníků šel vyzvednout dlužné peníze. Podle Krejčíře se ale nevinná a krátká cesta k obchodu změnila doslova "v krvavou lázeň". Radovan Krejčíř už čelí v Jihoafrické republice obvinění z pojišťovacího podvodu v řádech milionů korun. Zatčen byl po několikadenním pátrání na konci března loňského roku. Z vazby se dostal na kauci půl milionu randů (1,2 milionu korun). Soudní proces začne v dubnu. Český miliardář žije v Jihoafrické republice od roku 2007. Požádal tam o azyl a bojuje proti snaze českých úřadů o své vydání do ČR, kde byl ve dvou procesech odsouzen na šest a osm let do vězení. Krejčířovo působení v JAR je také médii spojováno se zavražděným německým podnikatelem Uwem Gemballou. Majitelem světoznámé tuningové firmy zmizel v únoru 2010 po příletu do Jihoafrické republiky. Jeho tělo se našlo na konci září 2010. Podle jihoafrických médií existuje podezření, že Gemballa ve svých luxusních automobilech pašoval Krejčířovi do Jižní Afriky peníze v hotovosti. Německý magazín Stern v říjnu 2011 s odvoláním na nejmenovaného jihoafrického vyšetřovatele informoval, že Krejčíř nechal Gemballu zabít, protože už mu nechtěl peníze vozit. Český podnikatel tato obvinění opakovaně odmítl.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Jižní Afrika Radovan Krejčíř

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy