Egypt na pokraji převratu, armádní ultimátum Mursího nezlomilo

Káhira - Egyptský prezident Muhammad Mursí v době, kdy dnes odpoledne vypršelo armádní ultimátum, znovu odmítl odstoupit. K řešení nynější krize v zemi navrhl vytvořit novou koaliční vládu.

Mursí vytrvale opakuje, že je legitimně zvoleným prezidentem a že nahrazen může být jedině vítězem příštích voleb. Dnes odpoledne se na jeho oficiální facebookové stránce objevilo prohlášení. Opakuje se v něm, že Mursí nemá v úmyslu odstoupit, že legitimita jeho zvolení je jedinou záštitou proti násilí a destabilizaci.

Armádě vzkázal, že by byl omyl, kdyby se stavěla na jakoukoli stranu konfliktu. Situaci navrhuje řešit sestavením koaliční vlády, jmenováním rady, která připraví změnu ústavy, a přípravou nových voleb.

Egyptská státní televize je pod kontrolou armády. Velení jen pár desítek minut před vypršením ultimáta prezidentu Muhammadu Mursímu poslalo před televizní ústředí v Káhiře obrněná vozidla. V sídle televize zůstali jen redaktoři živého vysílání, zbytek personálu budovu opustil, píšou Novinky.cz.

Opozice tvořená hlavně levicí, liberály a nacionalisty obviňuje islamisty v čele s prezidentem Muhammadem Mursím z neschopnosti vylepšit nedobrou hospodářskou situaci země. Egypt ekonomicky strádá: míra nezaměstnanosti činí nejméně 13 procent, roste inflace, klesá hodnota egyptské měny. Zřejmě až čtvrtina Egypťanů žije pod hranicí chudoby a toto číslo roste.

„Nemáme nic. Doufali jsme v lepší zemi. Muslimské bratrstvo nám tvrdilo, že zavede islámský režim, ale neudělali to. Mnoho lidí je ale právě proto zvolilo. Doufali že nový režim bude férový ke všem lidem a zavede mír. Ale nic z toho se neděje. Všechno se zhoršuje - železnice, nemocnice, všechno... Mursí nesplňuje své sliby, které lidem dal," říká jeden z odpůrců prezidenta.

Liberálové spolu s levicí islamistům vyčítají i snahu více islamizovat společnost. Podle opozice tak islamisté činí i skrze záměrně nejasnou ústavu, která pak umožní přijetí zákonů diskriminujících ženy, respektive menšiny, hlavně egyptské křesťany.

Prezident Mursí byl vybrán ve svobodných volbách. Opozice nyní argumentuje sílou protestů a peticí, kterou prý podepsalo již více než 20 milionů Egypťanů. V loňských prezidentských volbách získal Muhammad Mursí na svoji stranu 13,2 milionu hlasujících.

Odpůrci i stoupenci Muhammada Mursího vyšli v noci do ulic egyptských měst. Při večerních násilnostech v Egyptě zemřelo u káhirské univerzity 16 lidí a na 200 dalších jich bylo zraněno, na jiných místech Káhiry zemřelo nejméně sedm lidí, informuje rozhlas.cz.

Diplomaté nabádají turisty, aby se vyhýbali místům, kde probíhají demonstrace. Podle českého velvyslance v Egyptě Pavla Kafky se nedoporučují ani individuální cesty na Sinaj. V klasických letoviscích v tuto chvíli turisté ohroženi nejsou, dodává iDnes.cz.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt Muhammad Mursí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy