Egyptu vládne soudce Mansúr, prezident se "ztratil". Šlo o vojenský puč?

Káhira - Funkce egyptského prozatímního prezidenta se dnes formálně ujal dosavadní šéf ústavního soudu Adlí Mansúr, svrženou hlavu státu Muhammada Mursího armáda zadržuje na neznámém místě. Mursího Muslimské bratrstvo, jejíž představitele policie zatýká, považuje středeční krok armády za puč, generálové i opozice to odmítají.

Prozatímní prezident stejně jako liberální a levicová opozice dal na vědomí, že i přes nynější události chce, aby se Mursího Muslimské bratrstvo i další islamistické strany zapojily do politického života země.

Nový prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr byl šéfem Nejvyššího ústavního soudu jen dva dny, když ho armáda jmenovala vůdcem nejlidnatějšího státu arabského světa. Jak poznamenala agentura AFP, ironií je, že na nejvyšší soudní post v zemi ho jmenoval sám Mursí. Poté, co armáda zrušila ústavu, katapultovala ho na nejvyšší post politické moci.

Mansúr pomáhal napsat návrh zákona o dohledu nad prezidentskými volbami, které v roce 2012 vynesly k moci Mursího. Od roku 1992 byl náměstkem předsedy Nejvyššího ústavního soudu.

Na rozdíl od hlavních vůdců opozice - včetně například držitele Nobelovy ceny za mír Muhammada Baradeje či bývalého šéfa Ligy arabských států Amra Músy - nebyl Mansúr nikdy všeobecně známým jménem. Nejspíš ale posloužil účelu armády, která hledala neutrální postavu pro přechodné období.

V samotném Egyptě legitimita činů armády závisí na tom, jak je vnímá veřejnost. V anglicky napsaném vzkazu na internetovou komunitní síť Twitter napsal sesazený prezident Mursí, že armáda provedla "úplný převrat".

Armáda nicméně tento termín odmítla. V prohlášení uvedla, že se nikdy nepouští do převratů, ale "vždy stojí na straně vůle a touhy velkolepého egyptského lidu po změně a reformách".

Mluvčí Muslimského bratrstva, za které byl před rokem jako hlava státu Mursí demokraticky zvolen, oznámil, že prezident je momentálně v domácím vězení. Spolu s ním jsou podle mluvčího v jedné z armádních budov zadržováni i jeho blízcí spolupracovníci, píše CNN.

Bezpečnostní síly nadále zatýkají představitele Muslimského bratrstva a zadržují je ve stejné věznici, kde pobývá předloni svržený autoritářský prezident Husní Mubarak. Mezi zadrženými je například Saad Katatní, šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami bratrstvem. Prokuratura nařídila zadržet také šéfa islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího a jeho zástupce Chajráta Šatira.

Úřady zavřely také tři islamistické televizní stanice, včetně jednoho kanálu provozovaného Muslimským bratrstvem. Bezpečnostní síly rovněž vtrhly do kanceláří egyptského zpravodajského kanálu televize al-Džazíra a zadržely minimálně pět jeho zaměstnanců, z nichž čtyři byli později propuštěni. Kanálu bylo zabráněno vysílat záběry z demonstrace na podporu Mursího v severní části Káhiry.

Mursího podporovatelé trvají na tom, že je i nadále legitimním vůdcem osmdesátimilionového Egypta a že jeho sesazení armádou nebylo nic jiného, než vojenský puč. Po oznámení armádních představitelů, že byl Mursí sesazen z čela země, vyrazily do ulic po celém Egyptě stovky tisíc lidí. Při střetech stoupenců Muslimského bratrstva a opozice přišlo o život nejméně osm lidí a další asi 340 utrpělo zranění, píše server iDnes.cz.

Pokud se americká vláda rozhodne, že egyptská armáda provedla převrat, pak to může ovlivnit 1,5 miliardy dolarů ekonomické a vojenské pomoci, kterou Spojené státy Egyptu každoročně poskytují.

Spojené státy i Evropská unie dnes vyzvaly Egypt k rychlému návratu k civilní vládě, generální tajemník OSN Pan Ki-mun vybídl Egypt ke klidu a zdrženlivosti a k zachování svobod, Severoatlantická aliance vyjádřila z nynějšího vývoje "hluboké obavy" a Turecko události v Káhiře označilo za "vojenský převrat". Africká unie podle nejmenovaného představitele považuje svržení prezidenta za neústavní a na páteční schůzce své bezpečnostní rady zřejmě Egyptu pozastaví členství. Podle Íránu je třeba vyhovět "legitimní vůli lidu", Teherán ale zároveň varoval před "zahraničním a nepřátelským oportunismem". Naopak Katar, Saúdská Arábie či Kuvajt poslaly Mansúrovi gratulace.

Související

Více souvisejících

Egypt Muhammad Mursí Adlí Mansúr

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy