Egyptu vládne soudce Mansúr, prezident se "ztratil". Šlo o vojenský puč?

Káhira - Funkce egyptského prozatímního prezidenta se dnes formálně ujal dosavadní šéf ústavního soudu Adlí Mansúr, svrženou hlavu státu Muhammada Mursího armáda zadržuje na neznámém místě. Mursího Muslimské bratrstvo, jejíž představitele policie zatýká, považuje středeční krok armády za puč, generálové i opozice to odmítají.

Prozatímní prezident stejně jako liberální a levicová opozice dal na vědomí, že i přes nynější události chce, aby se Mursího Muslimské bratrstvo i další islamistické strany zapojily do politického života země.

Nový prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr byl šéfem Nejvyššího ústavního soudu jen dva dny, když ho armáda jmenovala vůdcem nejlidnatějšího státu arabského světa. Jak poznamenala agentura AFP, ironií je, že na nejvyšší soudní post v zemi ho jmenoval sám Mursí. Poté, co armáda zrušila ústavu, katapultovala ho na nejvyšší post politické moci.

Mansúr pomáhal napsat návrh zákona o dohledu nad prezidentskými volbami, které v roce 2012 vynesly k moci Mursího. Od roku 1992 byl náměstkem předsedy Nejvyššího ústavního soudu.

Na rozdíl od hlavních vůdců opozice - včetně například držitele Nobelovy ceny za mír Muhammada Baradeje či bývalého šéfa Ligy arabských států Amra Músy - nebyl Mansúr nikdy všeobecně známým jménem. Nejspíš ale posloužil účelu armády, která hledala neutrální postavu pro přechodné období.

V samotném Egyptě legitimita činů armády závisí na tom, jak je vnímá veřejnost. V anglicky napsaném vzkazu na internetovou komunitní síť Twitter napsal sesazený prezident Mursí, že armáda provedla "úplný převrat".

Armáda nicméně tento termín odmítla. V prohlášení uvedla, že se nikdy nepouští do převratů, ale "vždy stojí na straně vůle a touhy velkolepého egyptského lidu po změně a reformách".

Mluvčí Muslimského bratrstva, za které byl před rokem jako hlava státu Mursí demokraticky zvolen, oznámil, že prezident je momentálně v domácím vězení. Spolu s ním jsou podle mluvčího v jedné z armádních budov zadržováni i jeho blízcí spolupracovníci, píše CNN.

Bezpečnostní síly nadále zatýkají představitele Muslimského bratrstva a zadržují je ve stejné věznici, kde pobývá předloni svržený autoritářský prezident Husní Mubarak. Mezi zadrženými je například Saad Katatní, šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami bratrstvem. Prokuratura nařídila zadržet také šéfa islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího a jeho zástupce Chajráta Šatira.

Úřady zavřely také tři islamistické televizní stanice, včetně jednoho kanálu provozovaného Muslimským bratrstvem. Bezpečnostní síly rovněž vtrhly do kanceláří egyptského zpravodajského kanálu televize al-Džazíra a zadržely minimálně pět jeho zaměstnanců, z nichž čtyři byli později propuštěni. Kanálu bylo zabráněno vysílat záběry z demonstrace na podporu Mursího v severní části Káhiry.

Mursího podporovatelé trvají na tom, že je i nadále legitimním vůdcem osmdesátimilionového Egypta a že jeho sesazení armádou nebylo nic jiného, než vojenský puč. Po oznámení armádních představitelů, že byl Mursí sesazen z čela země, vyrazily do ulic po celém Egyptě stovky tisíc lidí. Při střetech stoupenců Muslimského bratrstva a opozice přišlo o život nejméně osm lidí a další asi 340 utrpělo zranění, píše server iDnes.cz.

Pokud se americká vláda rozhodne, že egyptská armáda provedla převrat, pak to může ovlivnit 1,5 miliardy dolarů ekonomické a vojenské pomoci, kterou Spojené státy Egyptu každoročně poskytují.

Spojené státy i Evropská unie dnes vyzvaly Egypt k rychlému návratu k civilní vládě, generální tajemník OSN Pan Ki-mun vybídl Egypt ke klidu a zdrženlivosti a k zachování svobod, Severoatlantická aliance vyjádřila z nynějšího vývoje "hluboké obavy" a Turecko události v Káhiře označilo za "vojenský převrat". Africká unie podle nejmenovaného představitele považuje svržení prezidenta za neústavní a na páteční schůzce své bezpečnostní rady zřejmě Egyptu pozastaví členství. Podle Íránu je třeba vyhovět "legitimní vůli lidu", Teherán ale zároveň varoval před "zahraničním a nepřátelským oportunismem". Naopak Katar, Saúdská Arábie či Kuvajt poslaly Mansúrovi gratulace.

Související

Více souvisejících

Egypt Muhammad Mursí Adlí Mansúr

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy