Káhira - Funkce egyptského prozatímního prezidenta se dnes formálně ujal dosavadní šéf ústavního soudu Adlí Mansúr, svrženou hlavu státu Muhammada Mursího armáda zadržuje na neznámém místě. Mursího Muslimské bratrstvo, jejíž představitele policie zatýká, považuje středeční krok armády za puč, generálové i opozice to odmítají.
Prozatímní prezident stejně jako liberální a levicová opozice dal na vědomí, že i přes nynější události chce, aby se Mursího Muslimské bratrstvo i další islamistické strany zapojily do politického života země.
Nový prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr byl šéfem Nejvyššího ústavního soudu jen dva dny, když ho armáda jmenovala vůdcem nejlidnatějšího státu arabského světa. Jak poznamenala agentura AFP, ironií je, že na nejvyšší soudní post v zemi ho jmenoval sám Mursí. Poté, co armáda zrušila ústavu, katapultovala ho na nejvyšší post politické moci.
Mansúr pomáhal napsat návrh zákona o dohledu nad prezidentskými volbami, které v roce 2012 vynesly k moci Mursího. Od roku 1992 byl náměstkem předsedy Nejvyššího ústavního soudu.
Na rozdíl od hlavních vůdců opozice - včetně například držitele Nobelovy ceny za mír Muhammada Baradeje či bývalého šéfa Ligy arabských států Amra Músy - nebyl Mansúr nikdy všeobecně známým jménem. Nejspíš ale posloužil účelu armády, která hledala neutrální postavu pro přechodné období.
V samotném Egyptě legitimita činů armády závisí na tom, jak je vnímá veřejnost. V anglicky napsaném vzkazu na internetovou komunitní síť Twitter napsal sesazený prezident Mursí, že armáda provedla "úplný převrat".
Armáda nicméně tento termín odmítla. V prohlášení uvedla, že se nikdy nepouští do převratů, ale "vždy stojí na straně vůle a touhy velkolepého egyptského lidu po změně a reformách".
Mluvčí Muslimského bratrstva, za které byl před rokem jako hlava státu Mursí demokraticky zvolen, oznámil, že prezident je momentálně v domácím vězení. Spolu s ním jsou podle mluvčího v jedné z armádních budov zadržováni i jeho blízcí spolupracovníci, píše CNN.
Bezpečnostní síly nadále zatýkají představitele Muslimského bratrstva a zadržují je ve stejné věznici, kde pobývá předloni svržený autoritářský prezident Husní Mubarak. Mezi zadrženými je například Saad Katatní, šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami bratrstvem. Prokuratura nařídila zadržet také šéfa islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího a jeho zástupce Chajráta Šatira.
Úřady zavřely také tři islamistické televizní stanice, včetně jednoho kanálu provozovaného Muslimským bratrstvem. Bezpečnostní síly rovněž vtrhly do kanceláří egyptského zpravodajského kanálu televize al-Džazíra a zadržely minimálně pět jeho zaměstnanců, z nichž čtyři byli později propuštěni. Kanálu bylo zabráněno vysílat záběry z demonstrace na podporu Mursího v severní části Káhiry.
Mursího podporovatelé trvají na tom, že je i nadále legitimním vůdcem osmdesátimilionového Egypta a že jeho sesazení armádou nebylo nic jiného, než vojenský puč. Po oznámení armádních představitelů, že byl Mursí sesazen z čela země, vyrazily do ulic po celém Egyptě stovky tisíc lidí. Při střetech stoupenců Muslimského bratrstva a opozice přišlo o život nejméně osm lidí a další asi 340 utrpělo zranění, píše server iDnes.cz.
Pokud se americká vláda rozhodne, že egyptská armáda provedla převrat, pak to může ovlivnit 1,5 miliardy dolarů ekonomické a vojenské pomoci, kterou Spojené státy Egyptu každoročně poskytují.
Spojené státy i Evropská unie dnes vyzvaly Egypt k rychlému návratu k civilní vládě, generální tajemník OSN Pan Ki-mun vybídl Egypt ke klidu a zdrženlivosti a k zachování svobod, Severoatlantická aliance vyjádřila z nynějšího vývoje "hluboké obavy" a Turecko události v Káhiře označilo za "vojenský převrat". Africká unie podle nejmenovaného představitele považuje svržení prezidenta za neústavní a na páteční schůzce své bezpečnostní rady zřejmě Egyptu pozastaví členství. Podle Íránu je třeba vyhovět "legitimní vůli lidu", Teherán ale zároveň varoval před "zahraničním a nepřátelským oportunismem". Naopak Katar, Saúdská Arábie či Kuvajt poslaly Mansúrovi gratulace.
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
V egyptském hotelu se poprali zaměstnanci s turisty
Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze
Egypt , Muhammad Mursí , Adlí Mansúr
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák