Svržený prezident Mursí bude souzen z podněcování násilí a vraždění

Káhira - Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí bude souzen za podněcování k násilí a k vraždě demonstrantů protestujících před jeho palácem v době jeho působení v úřadu. Rozhodl o tom dnes egyptský prokurátor. Termín zahájení procesu podle agentury DPA zatím nebyl stanoven.

Před trestní soud v Káhiře bude Mursí postaven společně se 14 dalšími členy islamistického Muslimského bratrstva. Obvinění podle agentury Reuters zahrnují "páchání násilí a podněcování k zabíjení a násilí".Mursího, který vzešel z řad Muslimského bratrstva, odstavila po roce jeho působení v prezidentském úřadu 3. července armáda. Muslimské bratrstvo proti svržení pořádá v celé zemi protesty a označuje ho za puč.Případ, v němž bude Mursí souzen, se datuje k jednomu z nejhorších výbuchů násilí za dobu jeho zhruba ročního prezidentství. Nejméně 100.000 protestujících se loni 4. prosince sešlo před prezidentským palácem, aby protestovali proti Mursího dekretu zajišťujícího nenapadnutelnost jeho rozhodnutí a proti spornému návrhu ústavy, který byl ve spěchu schválen parlamentem s převahou islamistů. Protestující požadovali, aby Mursí odvolal plánované referendum.Druhý den islamistické skupiny a Mursího stoupenci zaútočili na protestující, kteří se před prezidentským palácem utábořili, což vyústilo v krvavé pouliční bitky, po nichž zůstalo nejméně deset mrtvých. Odpůrci Mursímu zazlívali, že se při obraně svého paláce spoléhá na organizované gangy.Vyšetřování prokuratury podle egyptské agentury Mena ukázalo, že Mursí požádal republikánskou gardu a ministra odpovědného za policii, aby protest před palácem ukončili. Ti to ale odmítli kvůli obavám z krvavé konfrontace. Mursího lidé pak údajně svolali své stoupence, aby protest rozehnali násilím.Muslimské bratrstvo a jeho politické křídlo popírají, že by násilím umlčovaly kritiku a ze zahájení násilných střetů obviňují své oponenty.V Egyptě se před soudem zpovídá také někdejší dlouholetý prezident Husní Mubarak, a to z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011. Mubarak byl v srpnu propuštěn z vyšetřovací vazby a nyní pobývá pod policejním dohledem ve vojenské nemocnici.Podle DPA policie v governorátu Mínja ve středním Egyptě v neděli zatkla dalších šest členů Muslimského bratrstva.Prozatímní prezident Adlí Mansúr kromě toho jmenoval 50 členů nové ústavní rady, která má připravit změny v ústavě schválené islamisty. V radě zasedají mimo jiné umělci, spisovatelé, mladí aktivisté, bývalý prezidentský kandidát Amr Músá či zástupci křesťanské koptské církve.

Související

Více souvisejících

Egypt Muhammad Mursí

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy