Rozzuřený dav upálil dva Evropany, prý zavraždili dítě kvůli orgánům

Paříž/Antananarivo - Dva Evropany upálil dav lidí na madagaskarském ostrově Nosy Be. Spolu s nimi se stal obětí lynčování i jeden místí muž. Hněv davu vyvolalo nalezení mrtvého těla osmiletého chlapce; lidé lynčované muže podezírali, že chlapce zabili, aby mohli prodat jeho orgány, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Jeden ze zabitých mužů je Francouz, druhý měl italský pas.

Ostrov Nosy Be patří mezi hlavní turistická střediska Madagaskaru, ostrova v Indickém oceánu. "Dav zabité podezíral z obchodu s orgány," řekl agentuře Reuters madagaskarský policejní náčelník Desire Johnson Rakotondratsima. "Zdá se, že jeden z cizinců se přiznal před místními obyvateli poté, co se na pláži našlo mrtvé tělo dítěte."

Dav stihl trojici zabít, než mohly dorazit bezpečnostní síly. Oba Evropané přiletěli na Madagaskar 15. září na turistická víza platná maximálně na 60 dní pobytu. Jejich pasy dokazovaly, že byli na Madagaskaru častými návštěvníky.

Francouzské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jeden ze zabitých byl francouzský občan. Ministerstvo varovalo svých 700 občanů na Madagaskaru, aby necestovali po zemi a ti, kdo cestu na ostrov plánují, by ji měli odložit. 

Ostrov Nosy Be leží u severozápadního okraje Madagaskaru a je proslulý tyrkysovým mořem a bílými písčitými plážemi, stejně jako restauracemi nabízejícími plody moře. V poslední době ale podle turistů na ostrůvku panuje napjatá atmosféra kvůli několika zmizelým dětem.

Analytici uvádějí, že na Madagaskaru stoupla kriminalita od doby, kdy prezident Andry Rajoelina při převratu před čtyřmi lety převzal moc, čímž zemi uvrhl do politického zmatku. Dárcovské státy po puči zmrazily Madagaskaru životně důležitou pomoc. Téměř 80 procent domácností nyní žije pod hranicí bídy. 

I když WHO zaznamenala mírný v letech 2006 - 2007 pokles takzvané "transplantační turistiky", teď je trend spíše opačný. "Obchod teď bude nejspíš znovu růst. Roste potřeba transplantací a rostou za to také zisky. V sázce je tak velký zisk, že se nedá odolat," říká lékař Luc Noel, který pracuje pro WHO.

Každou hodinu je podle Světové zdravotnické organizace na světě nelegálně odebrána nebo voperována ledvina či jiný lidský orgán. Šance zastavit velmi rizikové operace je podle lékařů mizivá. Výnosy jsou astronomické. Překupníci zaplatí chudým dárcům v přepočtu kolem 100 tisíc korun a inkasují až čtyři miliony. "Po ilegálních transplantátech je obrovská poptávka, stejně jako po velkých penězích, které přinášejí. Jde o tak velké objemy, že pokušení porušit pravidla je všudypřítomné," říká Noel.

Pacienti, kteří se mnohdy kvůli transplantaci vydávají do Číny, Indie nebo Pákistánu, mohou zaplatit až 200 tisíc dolarů za ledvinu. Gangy přitom tyto orgány vykupují od chudých a zoufalých lidí za méně než 5 tisíc dolarů, upozorňuje Světová zdravotnická organizace na bujení černého trhu s lidskými orgány, napsal web CT24. Částky za transplantaci tedy šplhají do statisíců kvůli obchodníkům s orgány a samotným chirurgům, kteří operace provádějí. Ilegální obchod přitom bují nejen v Indii a Pákistánu, ale třeba taky v Izraeli

Související

rostliny

Na Madagaskaru byla objevena nejošklivější orchidej světa

Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě", informoval zpravodajský portál BBC. Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře.

Více souvisejících

Madagaskar transplantace

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy