Paříž/Antananarivo - Dva Evropany upálil dav lidí na madagaskarském ostrově Nosy Be. Spolu s nimi se stal obětí lynčování i jeden místí muž. Hněv davu vyvolalo nalezení mrtvého těla osmiletého chlapce; lidé lynčované muže podezírali, že chlapce zabili, aby mohli prodat jeho orgány, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Jeden ze zabitých mužů je Francouz, druhý měl italský pas.
Ostrov Nosy Be patří mezi hlavní turistická střediska Madagaskaru, ostrova v Indickém oceánu. "Dav zabité podezíral z obchodu s orgány," řekl agentuře Reuters madagaskarský policejní náčelník Desire Johnson Rakotondratsima. "Zdá se, že jeden z cizinců se přiznal před místními obyvateli poté, co se na pláži našlo mrtvé tělo dítěte."
Dav stihl trojici zabít, než mohly dorazit bezpečnostní síly. Oba Evropané přiletěli na Madagaskar 15. září na turistická víza platná maximálně na 60 dní pobytu. Jejich pasy dokazovaly, že byli na Madagaskaru častými návštěvníky.
Francouzské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jeden ze zabitých byl francouzský občan. Ministerstvo varovalo svých 700 občanů na Madagaskaru, aby necestovali po zemi a ti, kdo cestu na ostrov plánují, by ji měli odložit.
Ostrov Nosy Be leží u severozápadního okraje Madagaskaru a je proslulý tyrkysovým mořem a bílými písčitými plážemi, stejně jako restauracemi nabízejícími plody moře. V poslední době ale podle turistů na ostrůvku panuje napjatá atmosféra kvůli několika zmizelým dětem.
Analytici uvádějí, že na Madagaskaru stoupla kriminalita od doby, kdy prezident Andry Rajoelina při převratu před čtyřmi lety převzal moc, čímž zemi uvrhl do politického zmatku. Dárcovské státy po puči zmrazily Madagaskaru životně důležitou pomoc. Téměř 80 procent domácností nyní žije pod hranicí bídy.
I když WHO zaznamenala mírný v letech 2006 - 2007 pokles takzvané "transplantační turistiky", teď je trend spíše opačný. "Obchod teď bude nejspíš znovu růst. Roste potřeba transplantací a rostou za to také zisky. V sázce je tak velký zisk, že se nedá odolat," říká lékař Luc Noel, který pracuje pro WHO.
Každou hodinu je podle Světové zdravotnické organizace na světě nelegálně odebrána nebo voperována ledvina či jiný lidský orgán. Šance zastavit velmi rizikové operace je podle lékařů mizivá. Výnosy jsou astronomické. Překupníci zaplatí chudým dárcům v přepočtu kolem 100 tisíc korun a inkasují až čtyři miliony. "Po ilegálních transplantátech je obrovská poptávka, stejně jako po velkých penězích, které přinášejí. Jde o tak velké objemy, že pokušení porušit pravidla je všudypřítomné," říká Noel.
Pacienti, kteří se mnohdy kvůli transplantaci vydávají do Číny, Indie nebo Pákistánu, mohou zaplatit až 200 tisíc dolarů za ledvinu. Gangy přitom tyto orgány vykupují od chudých a zoufalých lidí za méně než 5 tisíc dolarů, upozorňuje Světová zdravotnická organizace na bujení černého trhu s lidskými orgány, napsal web CT24. Částky za transplantaci tedy šplhají do statisíců kvůli obchodníkům s orgány a samotným chirurgům, kteří operace provádějí. Ilegální obchod přitom bují nejen v Indii a Pákistánu, ale třeba taky v Izraeli
14. listopadu 2024 13:15
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
Související
U břehů Madagaskaru spadl do moře vrtulník s ministrem, 12 hodin plaval
Na Madagaskaru byla objevena nejošklivější orchidej světa
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák