Bez nákazy koronaviru je posledních 19 zemí. OSN se obává vážné krize

Stále existují země, které nehlásí žádný případ koronaviru, přestože se počet nakažených po celém světě blíží k jednomu miliónu potvrzených případů. Více než 800 000 případů nemoci COVID-19 bylo potvrzeno ve 178 zemích a více než 38 000 lidí zemřelo, velká část v Evropě a v Americe.

Několik zemí má navzdory tomu stále jen jeden nebo dva případy, několik dokonce žádný případ nákazy neeviduje. Mezi tyto země patří například Jemen, Jižní Súdán, Vanuatu, Šalamounovy ostrovy a Tonga. Celkem zbývá 19 zemí, které nemají jediný případ nákazy koronavirem, všechny jsou v Asii, Africe nebo Oceánii.

Naopak v Evropě a v USA případy nakažení stále stoupají, například v New Yorku zemřelo v úterý 253 lidí. Guvernér Andrew Cuomo to nazval „ohromující“. "Je to hodně ztrát, hodně boleti, to je spousta slz a zármutku, který lidé z celého tohoto státu cítí," řekl guvernér na brífinku na Manhattanu.

Spojené království i Španělsko ohlásily v několika minulých dnech zatím největší počet úmrtí. Podle statistik ale počet uzdravených převládá, aktuálně jich je 178 836. Státní úředníci přesto očekávají, že počet úmrtí bude i nadále stoupat, protože propuknutí nemoci COVID-19 dosáhne svého předpokládaného vrcholu v nadcházejících týdnech.

Situace se ale horší i mimo Evropu a Ameriku. Například v Tichomoří se od minulého týdne podle serveru news.com.au zhoršila o více než 120 případů. Guam je ohniskem v regionu s 53 případy a dvěma úmrtími.

Since the outbreak of #COVID19, UNICEF has been supporting Pacific Island governments to help communities prepare and respond to the threat faced by the COVID-19 pandemic. Read more: https://t.co/Et4RjeE6rJ pic.twitter.com/J6tXjEhCW2

— UNICEF Pacific (@UNICEFPacific) March 30, 2020

Dětský fond OSN (UNICEF) a Světová zdravotnická organizace (WHO) poskytly vládám tichomořských ostrovů zásoby, včetně více než 170 000 základních lékařských a laboratorních pomůcek. Zástupce UNICEF Pacific Sheldon Yett řekl, že děti v Tichomoří jsou „skrytými oběťmi“ pandemie.

Ředitel Konference OSN obchodu a rozvoje, ředitel pro globalizaci a rozvojové strategie, Richard Kozul-Wright, uvedl, že zdravotní krize v mnoha rozvojových zemích teprve přijde.

"K této krizi dojde, protože tyto země byly výrazně oslabeny ekonomickými šokovými vlnami," řekl. "A to je ... velmi začarovaná kombinace hospodářské krize a zdravotní krize. Musíme tedy najít způsoby, jak posílit systém zdravotní péče a služby v rozvojových zemích a velmi rychle vybudovat odolnost v této oblasti," dodal.

OSN vyzvala k okamžitému propuštění politických vězňů ve válkou zpustošeném Jemenu, aby pomohla odvrátit celonárodní ohnisko COVID-19.

Analýza organizace CARE vyjmenovala 15 „vysoce rizikových zemí“, z nichž většina na Blízkém východě a v Africe - Sýrie, Irák, Jemen, Afghánistán, Somálsko, Súdán, Jižní Súdán, Konžská demokratická republika, Etiopie, Nigérie, Uganda, Středoafrická republika, Čad, Niger a Haiti.

Související

Afrika, ilustrační foto Původní zpráva

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

Více souvisejících

afrika Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy