Důvěra v novinářskou práci a příběh desaterčat

Pretoria News otiskly 8. června 2021 zprávu o narození desaterčat. Jihoafričanka Gosiame Thamara Sithole měla být první ženou na světě, které se narodilo tolik dětí současně a vysloužila si i zápis do Guinessovy knihy rekordů. V následujících dnech zprávu otiskla světová média. Stala se vítaným poslem naděje v záplavě nepovzbudivých zpráv ohledně koronavirové pandemie.

Pretoria News jsou přitom tradiční noviny spadající pod skupinu Independent, které jsou vydávány již od roku 1898. V posledních letech ale došlo k poklesu počtu čtenářů.

7 chlapců a 3 dívky se měli narodit v nemocnici Steve Biko Academic Hospital. Těhotenství podle původních zpráv trvalo 7 měsíců a 7 dní, k početí mělo dojít přirozenou cestou.

Po zveřejnění příběhu se spustila masivní sbírka na podporu údajných desaterčat, která pod názvem „Tembisa 10“ získala i vysoké příspěvky od jednotlivých dárců jako je v přepočtu asi 70 tisíc dolarů od Iqbala Survé z IOL.

Vládní úředníci nicméně popřeli, že by o takové události existoval jakýkoli záznam. Různé instituce přitom vydávaly rozporuplná prohlášení, což rozvířilo další spekulace. Následně se začaly šířit zprávy o tom, že matka desaterčat záhadně zmizela. Úřady to popřely s tím, že jsou se ženou v kontaktu.

Poté přišly Pretoria News s tvrzením, že se ve skutečnosti jedná o podvod na straně úřadů, který měl být motivován snahou ututlat neposkytnutí dostatečné péče. Jak se ale později ukázalo, podle lékařského vyšetření údajná matka desaterčat, která má doma šestiletá dvojčata, nebyla v posledních měsících těhotná.

Jak tedy příběh vznikl?

Podle IOL Sitholová s partnerem Teboho Tsotetsim navštěvovali stejný kostel jako reportér Piet Rampedi, se kterým se seznámili v prosinci. V květnu pak reportér údajně udělal rozhovor s párem, kde tvrdili, že čekají osmerčata. Příběh byl doplněn fotografiemi, na kterých Sitholová vypadá, že je ve velmi pokročilém stádiu těhotenství.

Zprávu o narození pak měl novinářům poslat Teboho Tsotesi s tím, že sám ale v nemocnici prý nemohl být s ohledem na pandemická omezení.

Když se pak prokázalo, že zpráva nebyla pravdivá, vydal reportér Piet Rampedi prohlášení, ve kterém se omlouvá za reputační újmu, kterou způsobil Pretoria News i celé skupině Independent a svým kolegům. Jak v tomto prohlášení sám potvrzuje, příběh se nesnažil žádným způsobem ověřit, protože podle něj rodina neměla žádný důvod lhát.

Dostupné informace nasvědčují tomu, že se jednalo o chybu na straně novináře, který měl příběh lépe prověřit. Nad celým případem se ale nese otazník, jak napravit pošramocenou důvěru lidí v tradiční média v situaci, kdy i předtím byla důvěra v tradiční média velmi nízká.

Snahu o zvýšení důvěryhodnosti seriózních médií má například Journalism Trust Initiative, kterou založila nezisková organizace Reporters without Borders (Reportéři bez hranic).

Podle této iniciativy je nejdůležitější pro znovuzískání důvěry transparentnost a ověřitelnost. Vytvořili tak metriky důvěryhodnosti a dávají médiím prostor se ohodnotit ve „Zprávě o transparentnosti“, která může být následně předmětem auditu.

V případě skandálu jako v případě Tembisa 10 by pak došlo ke snížení ratingu novin nebo úplné ztrátě známky důvěryhodnosti.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news fake news jihoafrická republika děti afrika

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří

Spojené státy údajně požádaly Libanon, aby jednostranně vyhlásil příměří s Izraelem, a otevřel tak cestu k obnovení mírových rozhovorů mezi izraelskou armádou a libanonským militantním hnutím Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy