Etiopie ignoruje výzvy k ukončení násilí na severu země, o konfliktu jednala i RB OSN

Evropská unie se přidala k mnoha dalším mezinárodním institucím a vyjádřila znepokojení nad konfliktem v severoetiopském státě Tigraj, kde etiopský premiér Abiy Ahmed začátkem listopadu zahájil ofenzivu, informuje dnes agentura Reuters. O Etiopii poprvé také jednala Rada bezpečnosti OSN. Abiy dnes znovu zopakoval, že nestojí o řešení konfliktu na mezinárodní úrovni.

Dnešním dnem vyprší 72hodinové ultimátum, které v neděli dala etiopská vláda Tigraji na složení zbraní, a tak jsou nyní výzvy k ochraně civilních obyvatel v Tigraji ještě naléhavější, připomíná agentura AFP. Vláda pohrozila, že při nedodržení výzvy zahájí útok na středisko regionu, půlmilionové město Mekele.

"Vyjádřil jsem silné obavy z rostoucího etnicky motivovaného násilí, kvůli mnohým obětem a porušování lidských práv, stejně jako mezinárodního humanitárního práva," uvedl vrcholný představitel unijní diplomacie Josep Borrell po rozhovoru s etiopským ministrem zahraničí. Borrell dal také najevo evropskou podporu Africké unii, která se snaží o mediaci konfliktu. "Je to jediná možná cesta, která zabrání další destabilizaci," míní diplomat.

Expressed in meeting with Demeke Mekonnen, #Ethiopia Deputy PM and Minister for Foreign Affairs, EU concerns on current conflict.I reiterated our call for all parties to de-escalate. The stability of Ethiopia and the region is at stake.#AUEURead my statement. https://t.co/KusRU1Ao1y pic.twitter.com/4KdWRB1te9

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 24, 2020

Etiopie však zatím není mezinárodním snahám o řešení konfliktu nakloněná. Podle etiopské vlády totiž současný konflikt představuje vnitřní etiopskou záležitost. "Ceníme si dobře míněných obav našich přátel, ale jakékoli vměšování do našich vnitřních záležitostí odmítáme," uvedla podle agentury AP premiérova kancelář.

Konflikt v Etiopii má vliv i na sousední státy nestabilního regionu, připomíná Reuters. Tigrajci vypálili rakety na sousední Eritreu, Etiopie stahuje vojáky z mírových misí v Somálsku a Jižním Súdánu. V Somálsku muselo složit zbraně několik stovek tigrajských vojáků nasazených v mírových jednotkách Africké unie, které bojují proti milicím napojeným na Al-Káidu.

Tři vojáci z tigrajského etnika byli také staženi z mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu. OSN upozornilo, že přestože za operace a pohyby asi dvoutisícového vojska v Jižním Súdánu zodpovídá Etiopie, diskriminace na základě národnosti by mohla být porušením mezinárodního práva.

V úterý se nakonec také uskutečnilo jednání Rady bezpečnosti OSN věnované Etiopii. Přestože původně byla schůze členů Rady na žádost afrických zemí zrušena s odůvodněním, že Africká unie potřebuje více času k vyjednávání, evropské země, tedy Belgie, Německo, Francie, Estonsko a Británie, trvaly na tom, že Rada musí zasedat. Žádné podrobnosti o průběhu jednání však nebyly uveřejněny.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. Konflikt v Etiopii má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje - Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Související

Více souvisejících

Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie Josep Borrell EU (Evropská unie) OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy