Etiopie ignoruje výzvy k ukončení násilí na severu země, o konfliktu jednala i RB OSN

Evropská unie se přidala k mnoha dalším mezinárodním institucím a vyjádřila znepokojení nad konfliktem v severoetiopském státě Tigraj, kde etiopský premiér Abiy Ahmed začátkem listopadu zahájil ofenzivu, informuje dnes agentura Reuters. O Etiopii poprvé také jednala Rada bezpečnosti OSN. Abiy dnes znovu zopakoval, že nestojí o řešení konfliktu na mezinárodní úrovni.

Dnešním dnem vyprší 72hodinové ultimátum, které v neděli dala etiopská vláda Tigraji na složení zbraní, a tak jsou nyní výzvy k ochraně civilních obyvatel v Tigraji ještě naléhavější, připomíná agentura AFP. Vláda pohrozila, že při nedodržení výzvy zahájí útok na středisko regionu, půlmilionové město Mekele.

"Vyjádřil jsem silné obavy z rostoucího etnicky motivovaného násilí, kvůli mnohým obětem a porušování lidských práv, stejně jako mezinárodního humanitárního práva," uvedl vrcholný představitel unijní diplomacie Josep Borrell po rozhovoru s etiopským ministrem zahraničí. Borrell dal také najevo evropskou podporu Africké unii, která se snaží o mediaci konfliktu. "Je to jediná možná cesta, která zabrání další destabilizaci," míní diplomat.

Expressed in meeting with Demeke Mekonnen, #Ethiopia Deputy PM and Minister for Foreign Affairs, EU concerns on current conflict.I reiterated our call for all parties to de-escalate. The stability of Ethiopia and the region is at stake.#AUEURead my statement. https://t.co/KusRU1Ao1y pic.twitter.com/4KdWRB1te9

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 24, 2020

Etiopie však zatím není mezinárodním snahám o řešení konfliktu nakloněná. Podle etiopské vlády totiž současný konflikt představuje vnitřní etiopskou záležitost. "Ceníme si dobře míněných obav našich přátel, ale jakékoli vměšování do našich vnitřních záležitostí odmítáme," uvedla podle agentury AP premiérova kancelář.

Konflikt v Etiopii má vliv i na sousední státy nestabilního regionu, připomíná Reuters. Tigrajci vypálili rakety na sousední Eritreu, Etiopie stahuje vojáky z mírových misí v Somálsku a Jižním Súdánu. V Somálsku muselo složit zbraně několik stovek tigrajských vojáků nasazených v mírových jednotkách Africké unie, které bojují proti milicím napojeným na Al-Káidu.

Tři vojáci z tigrajského etnika byli také staženi z mírových jednotek OSN v Jižním Súdánu. OSN upozornilo, že přestože za operace a pohyby asi dvoutisícového vojska v Jižním Súdánu zodpovídá Etiopie, diskriminace na základě národnosti by mohla být porušením mezinárodního práva.

V úterý se nakonec také uskutečnilo jednání Rady bezpečnosti OSN věnované Etiopii. Přestože původně byla schůze členů Rady na žádost afrických zemí zrušena s odůvodněním, že Africká unie potřebuje více času k vyjednávání, evropské země, tedy Belgie, Německo, Francie, Estonsko a Británie, trvaly na tom, že Rada musí zasedat. Žádné podrobnosti o průběhu jednání však nebyly uveřejněny.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. Konflikt v Etiopii má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje - Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Související

Více souvisejících

Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie Josep Borrell EU (Evropská unie) OSN

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy