Islámský stát opět na scéně. V Libyi vzniká nový chalífát? Experti varují

Občanskou válkou zmítaná Libye je jednou z hlavních os budoucích operací teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na zprávu expertů při Radě bezpečnosti OSN o situaci v zemi to napsala agentura AP. Podle dokumentu v Libyi působí také súdánské a čadské milice, jejichž přítomnost experti považují za přímé ohrožení bezpečnosti a stability země.

V Libyi spolu o moc bojují dvě vlády. Kabinet premiéra Faíze Sarrádže sídlící v metropoli Tripolisu OSN uznává jako legitimní vládu. Na hlavní město však v dubnu zahájila ofenzivu samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem, která podporuje vládu sídlící na východě země. Boje na jižním okraji metropole se však před několika měsíci ocitly na mrtvém bodě a teď nemá ani jedna strana vojenské kapacity na to, aby patovou situaci zvrátila ve svůj prospěch.

Obě vlády podnikají protiteroristické operace proti příslušníkům IS a teroristické sítě Al-Káida. V zemi je také stále aktivnější africké velení armády Spojených států, díky čemuž se daří narušovat strukturu obou skupin a dočasně omezovat jejich schopnosti provádět v zemi své operace.

Experti však varují, že se IS na chaosem zmítanou Libyi hodlá v budoucnu více zaměřit a posilovat tam svůj vliv. Podle vyjádření jednoho z vůdců IS tím chce teroristická organizace kompenzovat ztráty území, které utrpěla v poslední době v Sýrii.

Svou činnost v zemi IS financuje loupežemi, únosy za výkupné, vydíráním místních obyvatel a pašováním surovin a zboží do zahraničí. Peníze získává i vybíráním výpalného od pašeráků lidí, kteří si vydělávají převážením migrantů do Evropy.

Kromě bojovníků IS zpráva hovoří také o přítomnosti pěti ozbrojených milic ze Súdánu, z nichž čtyři stojí za LNA a jedna za Sarrádžovou vládou. Haftara podporuje také jedna čadská milice, dvě další bojují na straně tripoliské vlády. Poslední skupina čadských bojovníků je rozpolcená a její frakce bojují za různé strany konfliktu.

Experti jako příklad uvádějí přítomnost asi 1000 bojovníků z takzvaných Jednotek rychlé podpory (RSF), což jsou polovojenské oddíly ze Súdánu, které vede Mohamed Hamdan Dagalo. Ten je jedním z nejvlivnějších členů takzvané suverénní rady, nejsilnější z nedávno ustavených súdánských přechodných institucí. RSF v Libyi pomáhaly samozvané LNA hlídat kritickou infrastrukturu, aby umožnily Haftarovým silám podnikat útočné výpady. Experti tvrdí, že Súdán a Dagalo tím porušují sankce, které zavedla OSN.

Zpráva se však nezmiňuje o přítomnosti ruských žoldnéřů, o kterých už delší dobu mluví některá ruská a zahraniční média i americké úřady. Moskva přítomnost Kremlem podporovaných bojovníků přitom už dříve popřela. Podle agentury AP se však Sarrádžova vláda chystá ohledně žoldnéřů bojujících na straně Haftarových sil Rusko konfrontovat. Někteří diplomati se domnívají, že by se to mohlo stát na některém z budoucích jednání Rady bezpečnosti OSN.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Libye Chalífa Haftar Al-Káida OSN

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy