Nigérie porušuje lidská práva? Děti trpí kvůli Boko Haram

Nigerijská armáda svévolně zadržuje tisíce dětí v nelidských podmínkách kvůli podezření, že jsou napojeny na teroristickou organizaci Boko Haram. Ve své zprávě to dnes uvedla nevládní organizace Human Rights Watch (HRW). Ta po vojácích požaduje, aby děti okamžitě propustili, nebo je předali civilním úřadům. Nigerijská armáda dnes závěry zprávy odmítla a uvedla, že děti zadržuje z bezpečnostních důvodů a zachází s nimi jako s válečnými oběťmi a ne jako se zločinci, informovala agentura AFP.

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram
doporučujeme

Armáda podle HRW zadržuje mnoho dětí i několik měsíců či let ve špinavých a přeplněných vojenských kasárnách, aniž by je z něčeho formálně obvinila. Zamezuje jim také v kontaktu s okolním světem.

Podle údajů OSN zatkla armáda mezi lednem 2013 a březnem 2019 přes 3600 dětí, z toho 1617 dívek, kvůli podezření z napojení na nestátní ozbrojené skupiny. Mnoho jich zadržuje na vojenské základně poblíž města Maiduguri na severovýchodě země, kde má silné pozice právě Boko Haram.

HRW vedla rozhovory s 32 dětmi z této vojenské základny. Žádné z nich se dosud neobjevilo před soudem a pouze jedno se setkalo s člověkem, o kterém se domnívalo, že je právník. Nikdo nevěděl, jakým čelí obviněním, přičemž jednomu ze zadržených dětí bylo teprve pět let.

Asi třetina zpovídaných dětí uvedla, že je vojáci při výslechu bili. Jedna dívka byla zadržena kvůli tomu, že se z donucení provdala za bojovníka Boko Haram. "Vojáci nás bili páskem, nadávali nám a říkali, že se s námi vypořádají, protože jsme manželky (mužů z) Boko Haram," uvedla dívka. Jiní zase HRW řekli, že byli biti, když spojení s Boko Haram popírali.

"Nigérie čelí kvůli povstalcům z Boko Haram ohromné výzvě, ale zatýkání tisíců dětí není řešením," uvedla Jo Beckerová z HRW. "Děti zasažené konfliktem potřebují návrat do běžného života a do školy, ne pobyt ve vězení," dodala. HRW požaduje, aby armáda předala děti civilním úřadům, které by se postaraly o jejich začlenění zpět do společnosti.

Nigerijská armáda dnes ve vyjádření uvedla, že je zpráva HRW nejen mylná, ale že ohrožuje mír v regionu. "Je široce známo, že teroristé z Boko Haram indoktrinují děti a ženy a pak je využívají jako sebevražedné atentátníky při svých operacích," uvedl armádní činitel. "Zadržené děti jsou hlídány na bezpečných místech, kde mají dostatek stravy. Zkoumáme jejich profil, zbavujeme je radikalizace a následně je pouštíme na svobodu," dodal.

Nevládní organizace nigerijskou armádu často obviňují z porušování lidských práv, zejména při bojích s Boko Haram. Ty už trvají přes deset let a za tu dobu při nich zemřelo přes 27.000 lidí. Asi dva miliony lidí kvůli násilnostem opustilo své domovy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CovidOrganics nezabral. Na Madagaskaru přibývá nakažených

14.08.2020 18:56 Počet lidí nakažených koronavirem se v africkém ostrovním státě Madagaskar za poslední měsíc…

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama