OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k 96.000 uprchlíkům ze sousední Eritreje, kteří se nacházejí v etiopském státě Tigraj.

Tam už měsíc trvá konflikt mezi regionálními jednotkami a silami ústřední etiopské vlády a ačkoliv etiopský premiér Abiy Ahmed v pondělí prohlásil, že federální armáda zvítězila, podle Tigrajců není boj u konce. Informovaly o tom zpravodajský web BBC a agentura Reuters.

OSN se domnívá, že eritrejským uprchlíkům během konfliktu došly potraviny. "Naší největší starostí je, že jsme doslechli o útocích, bojích poblíž táborů, doslechli jsme se o únosech a násilném vystěhovávání. Je pro nás proto velmi důležité, abychom měli přístup a zjistili, co se tam stalo," uvedl mluvčí UNHCR Babar Baloch.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér vyslal armádu poté, co vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Kvůli bojům do sousedního Súdánu uprchly desítky tisíc lidí a odhaduje se, že si konflikt vyžádal stovky až tisíce obětí.

This camp in Sudan has been closed for 20 years, but now it's taking refugees again.Follow @Refugees on TikTok for updates: https://t.co/n0DWyNSm7v pic.twitter.com/PDvQJB1LiP

— TikTok for Good (@TikTokForGood) December 1, 2020

Vůdce tigrajských jednotek v pondělí uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se stále bojuje, a bojovat se bude tak dlouho, dokud budou federální vojáci - které nazval "vetřelci" - v oblasti. Přítomnost stále bojujících tigrajských sil v okolí Mekele následně připustil i Ahmed.

"(Jednotky) jsme viděli z řídícího centra okolo Hagere Selam, města zhruba 50 kilometrů od regionální metropole," uvedl Ahmed.

Reuters i BBC opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Politici TPLF podle BBC oznámili, že propustili přes 4000 zajatých federálních vojáků, které zadržely tigrajské jednotky při útoku na vojenskou základnu. Státní média uvedla, že se z Tigraje vrátilo nejméně 3000 vojáků - někteří z nich byli údajně Tigrajci, kteří se nechtěli účastnit bojů. BBC poznamenává, že TPLF tato tvrzení pravděpodobně odmítne jako propagandu.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie OSN

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy