Súdán očekává příchod až 200 000 migrantů, utíkají před boji v Etiopii

Súdán očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200.000 uprchlíků ze severní Etiopie, kde etiopská federální armáda bojuje s místními milicemi. Hranici podle úřadů již překročilo přinejmenším 10.000 lidí, píše dnes agentura AP. Boje v etiopském státě Tigraj mezi federální armádou a místními ozbrojenými oddíly pokračují i dnes.

"Přichází čím dál více lidí, a to včetně zraněných při vojenských operacích," uvedl vedoucí přistěhovaleckého úřadu v súdánském státě Kasala, jež sousedí s Etiopií, as-Sir Chálid. Podle něj je mezi uprchlíky i mnoho žen a dětí. "Přicházejí velmi unaveni a vyčerpaní. Mají hlad a žízeň, jelikož šli pěšky dlouhé vzdálenosti v nehostinném terénu," dodal Chálid.

"Chceme mít co nejdříve humanitární přístup (do Tigraje)," uvedl vedoucí etiopské pobočky Organizace pro koordinaci humanitární pomoci OSN (UN OCHA) Sajiid Muhammad Sadžíd. Podle něj dva miliony lidí ve státě Tigraj zažívají "velice, velice těžké časy" a potřebují jídlo a palivo.

Na území státu Tigraj působí dvě agentury OSN, přes 20 nevládních organizací a zhruba 900 humanitárních pracovníků. Kvůli bojovým operacím je spojení s nimi obtížné. Přerušená doprava a komunikace navíc výrazně ztěžují distribuci humanitární pomoci přímo na severu Etiopie, kde žije zhruba devět milionů lidí.

Hundreds have died in an escalating conflict in Ethiopia's northern Tigray region, even as Prime Minister Abiy Ahmed sought to reassure the world that his country was not sliding into civil war https://t.co/hQlqfWQuQN pic.twitter.com/pRbq02vptP

— Reuters (@Reuters) November 9, 2020

Podle agentury AP zatím nejsou náznaky, že by boje přestaly. Etiopská armáda oznámila, že od minulé středy zabila 550 členů místních ozbrojených milicí, jež podporují místní vládu v Tigraji. Podle agentury Reuters stovky vojáků zahynuly i v řadách etiopské federální armády. Ověření informací z oblastí bojů je obtížné, etiopské úřady navíc zadržely několik místních novinářů.

Velitel etiopského letectva Jilma Merdasa uvedl, že etiopské letouny mají ve vzduchu převahu a zničily sklady se zbraněmi a další cíle.

Armádní operace začala ve středu, kdy etiopský premiér Ahmed Abiy obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády.

Mezinárodní organizace, včetně Africké unie a OSN, naléhají na etiopskou vládu, aby snížila napětí v oblasti. Organizace se obávají, že se vojenské tažení promění ve vleklý konflikt, který destabilizuje druhou nejlidnatější africkou zemi.

Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Súdán Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) humanitární krize

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

včera

včera

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

včera

včera

včera

včera

8. května 2025 21:53

8. května 2025 20:48

Aktualizováno 8. května 2025 19:30

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy