Súdán očekává příchod až 200 000 migrantů, utíkají před boji v Etiopii

Súdán očekává, že by na jeho území mohlo v příštích dnech přijít až 200.000 uprchlíků ze severní Etiopie, kde etiopská federální armáda bojuje s místními milicemi. Hranici podle úřadů již překročilo přinejmenším 10.000 lidí, píše dnes agentura AP. Boje v etiopském státě Tigraj mezi federální armádou a místními ozbrojenými oddíly pokračují i dnes.

"Přichází čím dál více lidí, a to včetně zraněných při vojenských operacích," uvedl vedoucí přistěhovaleckého úřadu v súdánském státě Kasala, jež sousedí s Etiopií, as-Sir Chálid. Podle něj je mezi uprchlíky i mnoho žen a dětí. "Přicházejí velmi unaveni a vyčerpaní. Mají hlad a žízeň, jelikož šli pěšky dlouhé vzdálenosti v nehostinném terénu," dodal Chálid.

"Chceme mít co nejdříve humanitární přístup (do Tigraje)," uvedl vedoucí etiopské pobočky Organizace pro koordinaci humanitární pomoci OSN (UN OCHA) Sajiid Muhammad Sadžíd. Podle něj dva miliony lidí ve státě Tigraj zažívají "velice, velice těžké časy" a potřebují jídlo a palivo.

Na území státu Tigraj působí dvě agentury OSN, přes 20 nevládních organizací a zhruba 900 humanitárních pracovníků. Kvůli bojovým operacím je spojení s nimi obtížné. Přerušená doprava a komunikace navíc výrazně ztěžují distribuci humanitární pomoci přímo na severu Etiopie, kde žije zhruba devět milionů lidí.

Hundreds have died in an escalating conflict in Ethiopia's northern Tigray region, even as Prime Minister Abiy Ahmed sought to reassure the world that his country was not sliding into civil war https://t.co/hQlqfWQuQN pic.twitter.com/pRbq02vptP

— Reuters (@Reuters) November 9, 2020

Podle agentury AP zatím nejsou náznaky, že by boje přestaly. Etiopská armáda oznámila, že od minulé středy zabila 550 členů místních ozbrojených milicí, jež podporují místní vládu v Tigraji. Podle agentury Reuters stovky vojáků zahynuly i v řadách etiopské federální armády. Ověření informací z oblastí bojů je obtížné, etiopské úřady navíc zadržely několik místních novinářů.

Velitel etiopského letectva Jilma Merdasa uvedl, že etiopské letouny mají ve vzduchu převahu a zničily sklady se zbraněmi a další cíle.

Armádní operace začala ve středu, kdy etiopský premiér Ahmed Abiy obvinil síly TPLF (Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu) z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Napětí mezi centrální vládou a státem Tigraj panuje již delší dobu a výrazně vzrostlo v září, když tigrajská vláda uskutečnila místní volby navzdory nesouhlasnému stanovisku centrální vlády.

Mezinárodní organizace, včetně Africké unie a OSN, naléhají na etiopskou vládu, aby snížila napětí v oblasti. Organizace se obávají, že se vojenské tažení promění ve vleklý konflikt, který destabilizuje druhou nejlidnatější africkou zemi.

Spor má také etnické pozadí. Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli po dlouhá léta pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co strana TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Súdán Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) humanitární krize

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy