V etiopské oblasti Tigraj byli zmasakrováni civilisté, konflikt vyhnal z domovů tisíce lidí

Mnoho civilistů, jejichž počet může dosahovat i několika stovek, bylo zmasakrováno v sílícím konfliktu v severoetiopské oblasti Tigraj. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), kterou citoval zpravodajský server BBC News.

AI v prohlášení podle BBC uvedla, že může potvrdit smrt "mnoha a pravděpodobně stovek lidí, kteří byli ubodáni a rozsekáni ve městě Mai-Kadra v etiopské oblasti Tigraj v noci devátého listopadu". AI viděla a "digitálně ověřila příšerné fotografie a videonahrávky těl roztroušených po městě, anebo odnášených na nosítkách", dodává prohlášení.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové se situace v etiopském státě Tigraj zcela vymyká kontrole. Pokud se potvrdí, že jedna ze stran konfliktu spáchala hromadné vraždy, o nichž informovala AI, půjde o válené zločiny, dodala. "Musí proběhnout nezávislé vyšetřování a vyvozena plná zodpovědnost za to, co se stalo," uvedla Bacheletová.

Krize v oblasti Tigraj nadále pokračuje i na politické frontě. Etiopský parlament dnes jmenoval nového prezidenta Tigraje. Jmenování následovalo den poté, co byl v září zvolený tigrajský prezident Debretsion Gebremichael zbaven imunity, aby mohl být stíhán. Gebremichael je předsedou Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF).

Podle interní bezpečnostní zprávy OSN, z níž dnes citovala agentura Reuters, navštívila etiopská policie sídlo Světového potravinového programu (WFP) v oblasti Amhara a žádala seznam etnických Tigrajců, kteří jsou mezi zaměstnanci WFP. Policie WFP informovala, že jde o nařízení "identifikovat všechny etnické Tigrajce ve všech vládních agenturách a nevládních organizacích", dodala zpráva OSN. To podle ní jen zdůraznilo obavy, že je zákrok federálních sil proti vůdcům provincie Tigraj etnicky motivovaný. Tigraj v severní Etiopii hraničí s Amharou.

Svědci, na které se organizace odvolává, viní ze zabíjení civilistů síly loajální TPLF, ale tigrajští oficiální činitelé popřeli, že by do masakrů byly zapojené milice TPLF. Boje mezi vládními silami a TPLF propukly čtvrtého listopadu. Získat informace z oblasti je komplikované, protože je odpojené jak telefonní, tak internetové spojení.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Od začátku listopadu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) střety v Etiopii vyhnaly více než 14.500 lidí do sousedního Súdánu, kde pro ně vláda chystá uprchlický tábor. Mezi běženci jsou tisíce dětí, řekl dnes mluvčí UNHCR Babar Baloch. Mnoho z uprchlíků má s sebou jen velmi málo osobních věcí, což naznačuje, že utekli ve spěchu, dodal.

We at UNHCR are extremely concerned about the worsening crisis.We are working with the authorities in Sudan to give life-saving assistance to more than 14,500 refugees who fled from Ethiopia since the violence began early November. https://t.co/FtkvSZbBfh

— Raouf Mazou (@RaoufMazou) November 13, 2020

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. V důsledku toho tisíce civilistů překročily hranice do Súdánu, který je umístí do uprchlického tábora.

Napětí v Etiopii se podle agentury AP neomezuje jenom na Tigraj, patrné je v celé zemi. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Tisíce lidí ve čtvrtek protestovaly proti TPLF v etiopských spolkových státech Oromije, Somali a Afar, uvedla agentura Reuters s tím, že demonstrace podpořila centrální vláda.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Africká unie (AU) na situaci v Etiopii reagovala odvoláním svého šéfa bezpečnosti, který je etiopské národnosti. K odvolání Gebreegziabhera Mebratua Meleseho došlo 11. listopadu - den poté, co ho etiopský ministr obrany obvinil z nedostatku loajality k zemi v rámci krize v Tigraji.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Abiy Ahmed (Etiopie) OSN Michelle Bacheletová UNHCR uprchlíci humanitární krize

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy