Za vysokou porodností je nepochopení islámu, tvrdí prezident Nigeru. Straší Evropu další vlnou uprchlíků

Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s britským listem The Guardian to prohlásil prezident země Mahamadou Issoufou. Vysoká porodnost podle něj ztěžuje přizpůsobení Nigeru na klimatické změny a vyčerpává jeho přírodní bohatství. Všechny tyto problémy budou mít stále větší přímý dopad na evropskou politiku, uvedl prezident.

Počet utečenců směřujících do Evropy by totiž v budoucnu mohl dosáhnout vyšší úrovně, než v období druhé světové války.

Issoufou tvrdí, že se mu postupně podařilo porodnost v zemi snížit na šest dětí na ženu. Podle posledních oficiálních údajů Světové banky dosahovala v roce 2016 porodnost v Nigeru 7,2 dětí na ženu. "Dokud nepřišel islám, ženy mívaly děti v 18 letech, ale kvůli špatnému pochopení islámu mají dnes děti dvanácti či třináctileté dívky. Co ale říká korán? [...] mluví o zodpovědném rodičovství. Islám praví, že byste měl mít děti, pouze pokud se o ně dokážete dobře postarat a vzdělat je," prohlásil prezident s ujištěním, že jeho postoj není v rozporu s názory místních imámů a dalších náboženských vůdců.

Niger měl v roce 1990 osm milionů obyvatel, v roce 2018 to bylo již 22,4 milionu. "Růst populace činí čtyři procenta za rok. Za dalších 17 let se obyvatelstvo zdvojnásobí," uvedl Issoufou.

Míra migrace z Nigeru potom podle něj bude záviset na tom, jak bude postupovat změna klimatu. Země se už nyní potýká s náhlým střídáním sucha a záplav, což vede k degradaci orné půdy a ztrátě lesního porostu. Z čadského jezera zmizelo 90 procent vody a problémy jsou i s místními řekami, upozornil prezident. Každý rok Niger přijde o 100.000 hektarů zemědělské půdy, tedy o plochu dvakrát větší, než je rozloha Prahy.

"Ti, kteří jsou za změnu klimatu nejméně zodpovědní, budou trpět jejími nejhoršími důsledky. Situaci nezlepšuje to, že státy s rozvinutým průmyslem ne vždy plní svoje sliby," poznamenal Issoufou s tím, že až lidé v jeho zemi začnou rozumět příčinám změn klimatu, mohlo by to vést ke vzteku a společenským nepokojům.

Do jaké míry povedou klimatické a demografické změny v Africe k růstu migrace do Evropy je předmětem sporů. Většina expertů se domnívá, že největší část přesunů obyvatelstva bude v rámci afrického kontinentu. Podle Issoufoua to záleží také na tom, zda se podaří najít práci pro téměř 30 milionů Afričanů, kteří mají podle demografických prognóz v roce 2050 každý rok vstoupit na pracovní trh. Pomoci by v tom měla kontinentální zóna volného obchodu, na kterou nedávno přistoupilo 54 afrických států. Jejím cílem je podle Issoufoua ukončit "balkanizaci kontinentu kolonialisty".

Evropská unie poskytla Nigeru 610 milionů eur (15,68 miliard korun) na zesílení dozoru na jeho severní hranici. Ta se po politickém kolapsu v Libyi stala v podstatě pomezím Afriky a Evropy. Cílem bylo zmírnit počet afrických migrantů, kteří míří za lepšími životními podmínkami do Evropy.

Související

Více souvisejících

Niger islám migrace uprchlíci klimatizace porodnost

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy