Za vysokou porodností je nepochopení islámu, tvrdí prezident Nigeru. Straší Evropu další vlnou uprchlíků

Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s britským listem The Guardian to prohlásil prezident země Mahamadou Issoufou. Vysoká porodnost podle něj ztěžuje přizpůsobení Nigeru na klimatické změny a vyčerpává jeho přírodní bohatství. Všechny tyto problémy budou mít stále větší přímý dopad na evropskou politiku, uvedl prezident.

Počet utečenců směřujících do Evropy by totiž v budoucnu mohl dosáhnout vyšší úrovně, než v období druhé světové války.

Issoufou tvrdí, že se mu postupně podařilo porodnost v zemi snížit na šest dětí na ženu. Podle posledních oficiálních údajů Světové banky dosahovala v roce 2016 porodnost v Nigeru 7,2 dětí na ženu. "Dokud nepřišel islám, ženy mívaly děti v 18 letech, ale kvůli špatnému pochopení islámu mají dnes děti dvanácti či třináctileté dívky. Co ale říká korán? [...] mluví o zodpovědném rodičovství. Islám praví, že byste měl mít děti, pouze pokud se o ně dokážete dobře postarat a vzdělat je," prohlásil prezident s ujištěním, že jeho postoj není v rozporu s názory místních imámů a dalších náboženských vůdců.

Niger měl v roce 1990 osm milionů obyvatel, v roce 2018 to bylo již 22,4 milionu. "Růst populace činí čtyři procenta za rok. Za dalších 17 let se obyvatelstvo zdvojnásobí," uvedl Issoufou.

Míra migrace z Nigeru potom podle něj bude záviset na tom, jak bude postupovat změna klimatu. Země se už nyní potýká s náhlým střídáním sucha a záplav, což vede k degradaci orné půdy a ztrátě lesního porostu. Z čadského jezera zmizelo 90 procent vody a problémy jsou i s místními řekami, upozornil prezident. Každý rok Niger přijde o 100.000 hektarů zemědělské půdy, tedy o plochu dvakrát větší, než je rozloha Prahy.

"Ti, kteří jsou za změnu klimatu nejméně zodpovědní, budou trpět jejími nejhoršími důsledky. Situaci nezlepšuje to, že státy s rozvinutým průmyslem ne vždy plní svoje sliby," poznamenal Issoufou s tím, že až lidé v jeho zemi začnou rozumět příčinám změn klimatu, mohlo by to vést ke vzteku a společenským nepokojům.

Do jaké míry povedou klimatické a demografické změny v Africe k růstu migrace do Evropy je předmětem sporů. Většina expertů se domnívá, že největší část přesunů obyvatelstva bude v rámci afrického kontinentu. Podle Issoufoua to záleží také na tom, zda se podaří najít práci pro téměř 30 milionů Afričanů, kteří mají podle demografických prognóz v roce 2050 každý rok vstoupit na pracovní trh. Pomoci by v tom měla kontinentální zóna volného obchodu, na kterou nedávno přistoupilo 54 afrických států. Jejím cílem je podle Issoufoua ukončit "balkanizaci kontinentu kolonialisty".

Evropská unie poskytla Nigeru 610 milionů eur (15,68 miliard korun) na zesílení dozoru na jeho severní hranici. Ta se po politickém kolapsu v Libyi stala v podstatě pomezím Afriky a Evropy. Cílem bylo zmírnit počet afrických migrantů, kteří míří za lepšími životními podmínkami do Evropy.

Související

Více souvisejících

Niger islám migrace uprchlíci klimatizace porodnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy