Američané mohou zabránit válce v Libanonu. Jsou jediní, kdo může něco změnit, zní z Bejrútu

Washington na Blízkém východě stále hraje důležitou roli dlouhodobě, teď však má moc zabránit otevřenému konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem. Podle některých se k tomu ale neodhodlá, protože dění v Libanonu Bílý dům ještě ani neoznačil za plnohodnotnou válku. Samotný Bejrút vyjádřil naději nad tím, že Američané mají v regionu velkou moc a mohou válce zabránit. 

Američané na konci minulého týdne varovali Izrael před zahájením plnohodnotné války s teroristickým uskupením Hizballáh. „Existují lepší způsoby, jak zajistit, aby se izraelští občané mohli vrátit do evakuovaných domovů na severu země než válka, než eskalace a následné otevření druhé fronty,“ upozornil John Kirby, mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost. 

„Nevěříme, že vojenský konflikt, a říkáme to přímo našim izraelským protějškům, nevěříme, že tato eskalace tohoto vojenského konfliktu je v jejich nejlepším zájmu,“ zdůraznil Kirby podle serveru Financial Times.  

Se svým izraelským protějškem Yoavem Galantem hovořil také americké ministr obrany Lloyd Austin. Podle dostupných informací zdůraznil „důležitost diplomatického řešení“ a připomněl obavy Washingtonu o bezpečí amerických občanů v regionu. 

Spojené státy chtějí podle nejmenovaného úředníka Bílého domu navrhnout na půdě OSN „konkrétní nápady“, jak zmírnit napětí mezi Hizballáhem a Izraelem. „Washington a několik dalších zemí chtějí předložit odrazový můstek pro Izrael i Hizballáh,“ nastínil.

Izrael proti Hizballáhu zřejmě ani přes americké apely nezůstane sám. „Pokud dojde k válce v plném rozsahu, USA pravděpodobně zasáhnou, aby Izrael podpořily,“ připustila. 

Izraelské obranné síly (IDF) se na takovou válku aktivně připravují. „Když bojujete na více frontách, nemůžete investovat příliš mnoho do každé z nich. Takže to bude jiný způsob boje,“ uvedla bezpečnostní expertka Orna Mizrahiová. 

Američané podle serveru Business Insider hodlají do blízkovýchodního regionu vyslat další vojáky. K asi 40 tisícům vojáků se přidá dalších několik desítek. „Ve světle zvýšeného napětí na Blízkém východě a z důvodu opatrnosti vysíláme dopředu malý počet dalšího amerického vojenského personálu, aby posílil naše síly, které se již v regionu nacházejí,“ informoval mluvčí Pentagonu Patrick Ryder. 

Že Washingtonu udělá „vše, co je v našich silách“, potvrdil šéf Bílého domu Joe Biden. Podle něj se Spojené státy snaží zabránit rozsáhlejší válce v regionu. „A stále na to tvrdě tlačíme,“ podotkl. 

Podle expertů ale Hizballáh nemůže přijmout izraelské útoky na pagery a vysílačky z minulého týdne „bez odvety“. „Vytvářejí příliš mnoho úderů na to, aby je Hizballáh mohl přijmout bez odvety. Za těchto okolností se zdá, že region stojí na pokraji totální války v Libanonu,“ varoval profesor moderních dějin Eugene Rogan z Oxfordské univerzity. 

To potvrdil i expert na mezinárodní vztahy Filippo Dionigi z Bristolské univerzity. „Tyto útoky činí větší reakci nezbytnou,“ poznamenal. 

Sjednocení ohledně přístupu vůči válce mezi Izraelem a Hizballáhem nejsou ani představitelé Bílého domu, Pentagonu a amerických zpravodajských služeb. Někteří z nich jsou podle serveru Politico frustrovaní z rostoucího počtu obětí v Libanonu, zatímco prezidentská administrativa není ochotna veřejně prohlásit tamní konflikt za otevřenou válku. 

Někteří američtí představitelé nastalou situaci hodnotí tak, že jestliže Hizballáh údery ještě plně neobětoval, tak o otevřenou plnohodnotnou válku nejde. 

Předseda senátního výboru pro ozbrojené složky Jack Reed například ještě nezahodil možné diplomatické řešení. „Pokud by došlo k příměří a propuštění rukojmích, myslím, že by se našly diplomatické cesty, jak snížit hrozbu ze strany Libanonu a umožnit Izraeli obnovit své občany v blízkosti svých hranic. Kvůli neústupnosti hlavně Netanjahua nedošlo k žádnému diplomatickému pokroku, takže volí kinetické prostředky,“ upozornil. 

„Plnohodnotná válka není v ničím zájmu. Situace se vyhrotila. Řešení je stále možné. Ve skutečnosti zůstává jedinou cestou k trvalému bezpečí a k tomu, aby se obyvatelé obou zemí mohli vrátit do svých domovů,“ prohlásil americký prezident Biden během projevu na Valném shromáždění OSN. 

Libanonský ministr zahraničí Abdalláh Bou Habíb z výroků šéfa Bílého domu vyjádřil zklamání, na jeho slova upozornil německý server DW. „Nebylo to silné, není to slibné a nevyřeší to libanonský problém. Stále doufáme. Spojené státy jsou jedinou zemí, která může na Blízkém východě a s ohledem na Libanon skutečně něco změnit,“ vylíčil. 

Související

Více souvisejících

libanon USA (Spojené státy americké) Izrael Hizballáh

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pentagon

Pentagon chce Ukrajině dát zakázanou munici s bílým fosforem

Americké ministerstvo obrany doporučilo prezidentu Joeu Bidenovi, aby Ukrajině poskytl munici s bílým fosforem, avšak Bílý dům tuto myšlenku opakovaně odmítl. O této situaci informovala ve středu televize NBC News, která se odvolává na tři anonymní zdroje.

před 12 hodinami

Péter Szijjártó navštívil Česko

Szijjártó vysvětlil, proč Maďarsko udržuje kontakt s Ruskem

Maďarsko usiluje o zachování vztahů s Ruskem založených na férovosti a vzájemném respektu a chce rozvíjet spolupráci v oblastech, na které se nevztahují sankce. Po schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to v New Yorku uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

před 12 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Putin hrozí jaderným útokem zemím, které pomáhají Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navrhl změny v ruské jaderné doktríně. Podle těchto změn by Moskva považovala za akt agrese i situaci, kdy by jaderná velmoc podpořila útok jiné země na Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy