ANALÝZA | Otevřená válka mezi Izraelem a Hizballáhem zřejmě brzy propukne. Oproti Gaze bude úplně jiná

Bublina napětí na Blízkém východě může velice brzy prasknout a vypukne otevřená válka. Izrael provádí tvrdé útoky proti teroristickému uskupení Hizballáh, což výrazně poškozuje území jiného suverénního státu – Libanonu. Konflikt ani zdaleka nebude tak limitovaný, jako v případě války v Pásmu Gazy. Naopak, Hizballáh má dostatečné prostředky pro vedení táhlé a de facto mezistátní války s Izraelem.

Pondělní izraelský útok proti Libanonu si vyžádal minimálně 558 životů, podle libanonského ministra zdravotnictví Firase Abiada mezi nimi bylo i padesát dětí a 94 žen. „Zůstáváme ve válce a zůstáváme ve víru útoků. Naše odpovědnost neskončila,“ poznamenal ministr.

Izraelci dokonce měli zasáhnout čtrnáct sanitek a hasičských vozů. „Mezi zabitými byli čtyři pracovníci první pomoci,“ dodal Abiad. Celkové číslo zraněných ještě nemusí být konečné, podle americké stanice CNN se v úterý odpoledne pohybovalo okolo 1835 lidí.

Jako důsledek izraelského útoku tisíce Libanonců opouštějí své domovy na jihu země. Za posledních čtyřiadvacet hodin počet vysídlených osob dosáhl asi 16500 lidí, jak uvedl libanonský koordinátor vládní krizové připravenosti Nasser Yassine. „K ubytování vysídlených osob je po celém Libanonu využíváno 150 škol,“ sdělil.

Libanonský zdravotnický systém je ve vážné krizi. „Máme nějaké důkazy a dokumentaci, která ukazuje, že došlo přinejmenším k několika útokům na zdravotnická zařízení. Libanonský zdravotnický systém se již potýká s tisíci lidí zraněných při útocích, při nichž byly minulý týden odpáleny pagery a vysílačky,“ popsal Abdinasir Abubakar, zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Libanonu pro americký list New York Times.

Úřad OSN pro lidská práva pak vyjádřil znepokojení nad počtem civilních obětí izraelského útoku. „Používané metody a prostředky vedení války vyvolávají velmi vážné obavy, zda jsou v souladu s mezinárodním humanitárním právem,“ zdůraznila mluvčí úřadu Ravina Shamdasaniová.

Izraelské obranné síly (IDF) v úterý dopoledne na sociální síti telegram potvrdily, že pokračují v úderech proti libanonskému území tam, kde se nacházejí stanoviště teroristické organizace Hizballáh. „V uplynulých hodinách IAF zasáhly teroristické cíle Hizballáhu v jižním Libanonu, včetně odpalovacích zařízení, míst teroristické infrastruktury a budov, v nichž byly uskladněny zbraně,“ informovaly IDF.

Doporučené články

Ty podle náčelníka generálního štábu Herziho Haleviho hodlají urychlit akce proti skupině v Libanonu. „Hizballáhu nesmí být poskytnuta přestávka. Musíme pokračovat v práci ze všech sil. Urychlíme dnešní útočné operace a posílíme všechna operační pole. Situace vyžaduje pokračování intenzivních akcí na všech frontách,“ shrnul podle serveru Times of Israel.

Nastalá situace si vyžádala silnou mezinárodní reakci, například Washington důrazně varuje své občany před setrváním v Libanonu. „Chceme se ujistit, že pro Američany jsou stále k dispozici komerční možnosti odjezdu, a měli by odjet nyní, dokud jsou tyto možnosti k dispozici,“ prohlásil John Kirby mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost.

Spojené státy chtějí podle nejmenovaného úředníka Bílého domu navrhnout na půdě OSN „konkrétní nápady“, jak zmírnit napětí mezi Hizballáhem a Izraelem. „Washington a několik dalších zemí chtějí předložit odrazový můstek pro Izrael i Hizballáh,“ nastínil.

Před hrozbou otevřené války varoval na Valném shromáždění OSN v New Yorku šéf evropské diplomacie Josep Borrell. „Tato situace je nesmírně nebezpečná a znepokojující. Mohu říci, že jsme téměř v plnohodnotné válce. Pokud to není válečná situace, nevím, jak byste to nazvali,“ podotkl podle serveru Politico.

Francie jako člen Rady bezpečnosti OSN pořádala o mimořádné zasedání. Šéf francouzské diplomacie vyzval všechny konfliktní strany, aby „zabránily regionálnímu požáru, který by byl zničující pro všechny, zejména pro civilisty“. Na jeho slova upozornil německý server DW.

Do Izraele se ale opřel i jeho rival z Teheránu. „Izrael se snaží rozšířit regionální konflikt tím, že provokuje Írán, aby se připojil ke svým spojencům Hizballáhu a Hamásu. Nechceme být příčinou nestability na Blízkém východě, protože její důsledky by byly nezvratné. Je to Izrael, kdo se snaží vyvolat tento širší konflikt. Táhnou nás do bodu, kam si nepřejeme,“ varoval íránský prezident Masúd Pezeškán.

Doporučené články

Otázkou nadále zůstává, jestli Izrael plánuje pozemní invazi do Libanonu. V tom případě by totiž čelil řadě závažných výzev. „Hizballáh není Hamás,“ poznamenal bezpečnostní expert Yoav Guzansky. „Hizballáh je stát ve státě s mnohem sofistikovanějšími vojenskými schopnostmi,“ dodal.

Podle vojenských analytiků může mít Hizballáh až 50 tisíc vojáků. Na začátku roku šéf uskupení Hassan Nasralláh vyčíslil, že má až 100 tisíc bojovníků a záložníků. K tomu může mít až 200 tisíc raket a střel. „IDF mohou bojovat na obou frontách po dlouhou dobu a máme na tom schopnosti, pokud budeme mít munici od Američanů,“ přiblížila expertka na Hizballáh Orna Mizrahiová.

Izrael zřejmě proti Hizballáhu nezůstane sám. „Pokud dojde k válce v plném rozsahu, USA pravděpodobně zasáhnou, aby Izrael podpořily,“ připustila. IDF se na takovou válku připravuje. „Když bojujete na více frontách, nemůžete investovat příliš mnoho do každé z nich. Takže to bude jiný způsob boje,“ podotkla.

„Je to nejdelší válka svého druhu v dějinách Izraele, delší než válka za nezávislost v roce 1948. To je cílem Hizballáhu a Íránu. Postupně oslabit Izrael. Odpalovat rakety každý den, v malém měřítku, a zaměstnat IDF, přetížit IDF,“ popsal Guzansky.

Izrael se musí orientovat i podle veřejného mínění, které není válce v Pásmu Gazy nakloněné. „Tlak na válku je pravděpodobně citelnější v severním Izraeli, kde lidé už nemají obchody, rodiny jsou rozbité, lidé jsou zabíjeni. Mnozí z těchto obyvatel, kteří žijí v blízkosti frontové linie již téměř rok, se domnívají, že realitu na severu může změnit pouze plnohodnotná války,“ dodal Guzansky.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda libanon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy