Washington nedokázal dosáhnout příměří o dohodě mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. Společně s Egyptem a Katarem už více než rok administrativa prezidenta Joea Bidena usiluje o diplomatické vyřešení konfliktu, což se jí ale nepodařilo ani v nejmenším.
Údaje palestinského ministerstva zahraničí v Pásmu Gazy od října loňského roku zahynulo 42 tisíc lidí, území se změnilo v měsíční krajinu. Napsal o tom v komentáři korespondent britské stanice BBC Tom Bateman, který působí jako korespondent na americkém ministerstvu zahraničí.
Bateman působil přímo u zdroje – tedy v Bílém domě. „Při práci na americkém ministerstvu zahraničí jsem sledoval, jak se Bidenova administrativa snaží současně podporovat i omezovat izraelského premiéra (Benjamina) Netanjahua. Její cíl zmírnit konflikt a zprostředkovat příměří však administrativě na každém kroku unikal,“ vylíčil korespondent.
Problémem bylo například neúspěšné zbrojní „embargo“ ze strany Bidena. Ten před invazí do Rafáhu pozastavil dodávku silných bomb, snažil se tak odradit Izraelce od totálního útoku. Po nátlaku republikánů a izraelského premiéra ale toto rozhodnutí „zrušil a už ho nikdy nezopakoval“.
Bývalý zpravodajský důstojník Harrison J. Mann zdůraznil, že americká diplomacie nevyvinula dostatečné úsilí pro dosažení dohody. „Říci, že administrativa vedla diplomacii, je pravda v tom nejpovrchnějším smyslu, že vedla spoustu jednání. Nikdy však nevyvinuly žádné rozumné úsilí, aby změnily chování jednoho z hlavních aktérů – Izraele,“ uvedl.
Proti němu se postavil senátor Chris Coons, který působí jako člen senátního výboru pro zahraniční vztahy. „Myslím, že na obou stranách je odpovědnost za odmítnutí uzavřít dohodu, ale nemůžeme ignorovat nebo zapomenout, že Hamás tyto útoky zahájil,“ poznamenal.
Naopak Bidenovu administrativu pochválil. „Podařilo se mu zabránit eskalaci – navzdory opakovaným a agresivním provokacím ze strany Hitíjů, Hizballáhu, šíitských milicí v Iráku – a zapojil do toho řadu našich regionálních partnerů,“ zdůraznil Coons.
Někdejší izraelský premiér Ehud Olmert vesměs americkou diplomacii chválil, nevyhnul se ale výhradám. „Pokaždé, když se k tomu přiblížil, Netanjahu si nějak našel důvod, proč mu nevyhovět, takže hlavním důvodem neúspěchu této diplomacie byl důsledný Netanjahuův odpor,“ vysvětlil.
„Ukončení války v rámci dohody o propuštění rukojmích znamená pro Netanjahua velkou hrozbu a on ji není připraven přijmout, takže ji porušuje, neustále na ni kašle,“ vylíčil Olmert.
Profesor moderních arabských studií Rašíd Chálidí varoval před přílišnými ústupky Američanů, kteří nedokážou využít proti Izraeli svou „páku“. „Americká diplomacie se v podstatě řídila heslem ‚cokoli Izrael požaduje a vyžaduje válka, to mu dáme, aby mohl bojovat‘,“ nastínil.
„To znamená, že vzhledem k tomu, že tato izraelská vláda chce zdánlivě nekonečnou válku, protože si stanovila válečné cíle, které jsou nedosažitelné – včetně zničení Hamásu – jsou Spojené státy vozem připřaženým k izraelskému koni,“ varoval Chálidí.
Biden podle něj opomněl „zkušenost Palestinců bez státu“. „Myslím, že Biden uvízl v mnohem dlouhodobějším časovém sledu. On prostě nedokáže vidět věci jako 57 let okupace, masakry v Gaze jinak než izraelskou optikou,“ míní profesor.
Obětí tohoto přístup se stává mladá generace. „Dnes je generace mladých Američanů svědkem scén z Gazy na sociálních sítích a mnozí z nich mají radikálně odlišný pohled. Vědí, co jim ukázali lidé, kteří dávají věci na Instagram a TikTok v Gaze,“ upozornil Chálidí.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Joe Biden , Benjamin Netanjahu , Izrael , Hamás , palestina , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák