Americká ponorka USS Kentucky s jadernými střelami zakotvila v Jižní Koreji

Poprvé po 40 letech ponorka s balistickými raketami amerického námořnictva s jadernými zbraněmi připlula do přístavu v Jižní Koreji, a to jen pár dní poté, co Severní Korea otestovala mezikontinentální balistickou střelu na pevné palivo. Informuje CNN.

Ministerstvo obrany Jižní Koreje oznámilo v úterý odpoledne připlutí ponorky třídy Ohio s balistickými raketami do přístavního města Pusan. Stalo se tak dle zprávy serveru právě během setkání Nuclear Consultative Group (NCG) v Soulu, kde byl přítomen koordinátor pro Indo-Pacifik v Radě národní bezpečnosti USA Kurt Campbell. 

Společný panel NCG (Nuclear Consultative Group) byl ustaven v dubnu tohoto roku v rámci summitu ve Washingtonu, kde se setkali vůdci Spojených států a Jižní Koreje. 

Připlutí ponorky s balistickými raketami do Jižní Koreje přichází v době zvýšeného napětí na korejském poloostrově. Nedávné testy mezikontinentálních balistických střel Severní Koreou a jejich hrozby vůči americkým průzkumným letadlům vyvolaly obavy a nejistotu ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Ponorka s balistickými raketami třídy Ohio USS Kentucky (SSBN 737). Ponorka s balistickými raketami třídy Ohio USS Kentucky (SSBN 737). Foto: navy.mil

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a vysoká představitelka státu Kim Yo-Čong ve svém prohlášení zdůraznila, že přítomnost americké ponorky s balistickými raketami na poloostrově by dále poškodila již narušené komunikační kanály mezi Severní a Jižní Koreou.

„Realitou před KLDR (Korejská lidově demokratická republika) není dialog opakovaně nabízený USA,“ řekla Kim. Také uvedla, že NCG „otevřeně diskutuje o použití atomových zbraní proti KLDR a o vstupu americké strategické jaderné ponorky do vod Korejského poloostrova poprvé za 40 let“.

„Spojené státy by měly vědět, že jejich posílený systém rozšířeného zastrašování a nadměrně rozšířený systém vojenské aliance, ohrožující entita, pouze přiměje KLDR vzdálit se od vyjednávacího stolu, který si přeje,“ uvádí KLDR v prohlášení.

Po nedávném ustavení "Washingtonské deklarace" vyjádřili analytici svůj názor na přítomnost americké ponorky s balistickými raketami v jihokorejském přístavu. Podle jejich hodnocení by tato přítomnost měla především symbolický význam a ve skutečnosti by mohla snížit vojenskou hodnotu ponorky.

Bývalý ředitel operací v americkém tichomořském velitelství na Havaji Carl Schuster v dubnu upozornil, že takticky USA a Jižní Korea snižují výhodu této ponorky, kterou představuje  především její utajení. Jeho názor naznačuje, že přítomnost ponorky veřejně vystavené v přístavu by mohla oslabit její schopnost provádět tajné operace.

Ponorka může disponovat až 80 jadernými střelami

Podle odhadu Iniciativy pro jadernou hrozbu v James Martin Center for Nonproliferation Studies je každá ponorka třídy Ohio, známá jako "boomers", schopna nést maximálně 20 balistických střel Trident II.

Každá z těchto střel může nést až čtyři jaderné hlavice, což znamená, že každá americká ponorka s balistickými raketami může mít na palubě až 80 jaderných hlavic.

Přítomnost ponorky v Koreji vychází z dohody mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a jihokorejským prezidentem Yoon Suk Yeolem, která byla uzavřena během jejich setkání v dubnu ve Washingtonu. Tato dohoda, známá jako "Washingtonská deklarace", obsahovala opatření s cílem odstrašit Severní Koreu od útoků na Jižní Koreu.

V rámci této dohody Biden prohlásil: "Naše smlouva o vzájemné obraně je pevná a zahrnuje naši ochotu rozšířit naše odstrašení - včetně jaderného odstrašení."

Založení Nuclear Consultative Group (NCG) bylo jedním z opatření vyplývajících ze setkání mezi Bidenem a Yoonem.

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Jižní Korea Kim Yo-Čong USS Kentucky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Živě Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 27 minutami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 2 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

před 10 hodinami

Donald Trump

Dramatický návrat Trumpa do Bílého domu: To se pobavíte, vzkázal příznivcům

Donald Trump plánuje dramatický návrat do Bílého domu, který by mohl zásadně proměnit Spojené státy. Když bude v pondělí inaugurován v mrazivém Washingtonu, bude doufat, že nastolí novou éru americké politiky a splní své ambiciózní sliby o rozsáhlých změnách. Ceremoniál, který se kvůli extrémní zimě poprvé po desetiletích uskuteční uvnitř Kapitolu, symbolizuje okamžik, kdy bude jeho činy poprvé skutečně podrobeny hodnocení, místo aby se hodnotily pouze jeho sliby.

před 12 hodinami

včera

Královna Alžběta II.

Na dvoře Alžběty II. byl sovětský špion, potvrzují odtajněné dokumenty MI5

Prasklo další tajemství týkající se královny Alžběty II., která zemřela před více než dvěma lety ve věku 96 let po sedmi dekádách na britském trůnu. Panovnice svého času nebyla několik let informována, že jeden z dvořanů se přiznal k tomu, že byl sovětským špionem. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů MI5, upozornila BBC. 

včera

Důchody po roce 2025: Zpoplatní se další věc, upozorňuje ČSSZ

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy