Americká ponorka USS Kentucky s jadernými střelami zakotvila v Jižní Koreji

Poprvé po 40 letech ponorka s balistickými raketami amerického námořnictva s jadernými zbraněmi připlula do přístavu v Jižní Koreji, a to jen pár dní poté, co Severní Korea otestovala mezikontinentální balistickou střelu na pevné palivo. Informuje CNN.

Ministerstvo obrany Jižní Koreje oznámilo v úterý odpoledne připlutí ponorky třídy Ohio s balistickými raketami do přístavního města Pusan. Stalo se tak dle zprávy serveru právě během setkání Nuclear Consultative Group (NCG) v Soulu, kde byl přítomen koordinátor pro Indo-Pacifik v Radě národní bezpečnosti USA Kurt Campbell. 

Společný panel NCG (Nuclear Consultative Group) byl ustaven v dubnu tohoto roku v rámci summitu ve Washingtonu, kde se setkali vůdci Spojených států a Jižní Koreje. 

Připlutí ponorky s balistickými raketami do Jižní Koreje přichází v době zvýšeného napětí na korejském poloostrově. Nedávné testy mezikontinentálních balistických střel Severní Koreou a jejich hrozby vůči americkým průzkumným letadlům vyvolaly obavy a nejistotu ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Ponorka s balistickými raketami třídy Ohio USS Kentucky (SSBN 737). Ponorka s balistickými raketami třídy Ohio USS Kentucky (SSBN 737). Foto: navy.mil

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a vysoká představitelka státu Kim Yo-Čong ve svém prohlášení zdůraznila, že přítomnost americké ponorky s balistickými raketami na poloostrově by dále poškodila již narušené komunikační kanály mezi Severní a Jižní Koreou.

„Realitou před KLDR (Korejská lidově demokratická republika) není dialog opakovaně nabízený USA,“ řekla Kim. Také uvedla, že NCG „otevřeně diskutuje o použití atomových zbraní proti KLDR a o vstupu americké strategické jaderné ponorky do vod Korejského poloostrova poprvé za 40 let“.

„Spojené státy by měly vědět, že jejich posílený systém rozšířeného zastrašování a nadměrně rozšířený systém vojenské aliance, ohrožující entita, pouze přiměje KLDR vzdálit se od vyjednávacího stolu, který si přeje,“ uvádí KLDR v prohlášení.

Po nedávném ustavení "Washingtonské deklarace" vyjádřili analytici svůj názor na přítomnost americké ponorky s balistickými raketami v jihokorejském přístavu. Podle jejich hodnocení by tato přítomnost měla především symbolický význam a ve skutečnosti by mohla snížit vojenskou hodnotu ponorky.

Bývalý ředitel operací v americkém tichomořském velitelství na Havaji Carl Schuster v dubnu upozornil, že takticky USA a Jižní Korea snižují výhodu této ponorky, kterou představuje  především její utajení. Jeho názor naznačuje, že přítomnost ponorky veřejně vystavené v přístavu by mohla oslabit její schopnost provádět tajné operace.

Ponorka může disponovat až 80 jadernými střelami

Podle odhadu Iniciativy pro jadernou hrozbu v James Martin Center for Nonproliferation Studies je každá ponorka třídy Ohio, známá jako "boomers", schopna nést maximálně 20 balistických střel Trident II.

Každá z těchto střel může nést až čtyři jaderné hlavice, což znamená, že každá americká ponorka s balistickými raketami může mít na palubě až 80 jaderných hlavic.

Přítomnost ponorky v Koreji vychází z dohody mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a jihokorejským prezidentem Yoon Suk Yeolem, která byla uzavřena během jejich setkání v dubnu ve Washingtonu. Tato dohoda, známá jako "Washingtonská deklarace", obsahovala opatření s cílem odstrašit Severní Koreu od útoků na Jižní Koreu.

V rámci této dohody Biden prohlásil: "Naše smlouva o vzájemné obraně je pevná a zahrnuje naši ochotu rozšířit naše odstrašení - včetně jaderného odstrašení."

Založení Nuclear Consultative Group (NCG) bylo jedním z opatření vyplývajících ze setkání mezi Bidenem a Yoonem.

Související

Lodní doprava, ilustrační fotografie.

Húsiové zasáhli americkou nákladní loď. Ke dnu ji však neposlali

Húsiové se v pondělí přihlásili k útoku na americkou nákladní loď v Adenském zálivu. Mluvčí jemenských povstalců podporovaných Íránem uvedl, že při vojenské operaci byly použity vhodné protilodní rakety. Plavidlo se každopádně útočníkům potopit nepodařilo. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Jižní Korea Kim Yo-Čong USS Kentucky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 44 minutami

před 51 minutami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Smrtelná nehoda na D10. Osobní auto jelo v protisměru

Tragická nehoda se ve čtvrtek večer stala na dálnici D10 ve středních Čechách, kde došlo ke střetu osobního auta s nákladním vozidlem. Jeden člověk nehodu nepřežil. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy