Rok 2017 by měl být rokem ukončení izraelské okupace, vyzval Abbás. Netanjahu naopak hájil právo Izraele na stát

New York – Rok 2017 by měl být rokem ukončení izraelské okupace palestinského území. Uvedl to dnes předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás na Valném shromáždění vyzval OSN.

Abbás varoval, že pokud bude Izrael pokračovat v budování osad na Západním břehu Jordánu, zničí to naději na vytvoření Palestiny. „Izrael pokračováním kolonizace ničí to, co zbývá z možnosti řešit problém vytvořením dvou států s hranicí z roku 1967," řekl s odkazem na územní stav před arabsko-izraelskou válkou v roce 1967. Izrael tehdy obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém a stáhl se zatím jen v Pásma Gazy.

Británie jako někdejší mandátní správce Palestiny by se podle Abbáse měla omluvit za to, že v roce 1917 přiznala Židům právo na národní stát na území Palestiny. Londýn by prý měl přiznat důsledky Balfourovy deklarace z roku 1917 a připustit „svou historickou, právní, politickou, materiální a morální zodpovědnost".

Abbás si myslí, že by se Británie měla omluvit Palestincům za „katastrofy, bídu a nespravedlnost, kterou tato deklarace vytvořila, a napravit důsledky". K této nápravě Abbás počítá rovněž uznání Palestiny jako státu. „To je to nejmenší, co může Británie udělat," dodal.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v projevu před Valným shromážděním OSN naopak řekl, že v izraelsko-palestinském konfliktu nejde o židovské osady, nýbrž o upírání práva na vlastní stát Izraeli, který už existuje. 

Netanjahu tvrdil, že Palestinci ustrnuli v minulosti. Řekl, že je připraven obnovit mírové rozhovory a že otázka židovských osad musí být řešena v těchto rozhovorech. Není prý ale připraven vyjednávat o právu Izraele na vlastní stát. Palestinské vedení podle něj žije v minulosti, protože ani téměř 70 let po vzniku Izraele se s jeho existencí nesmířilo. "Jediné osady, o nichž jde Palestincům, jsou Tel Aviv a Haifa," řekl Netanjahu.

Palestinskou společnost kritizoval, že podněcuje k násilí, a použil k ilustraci výčet denních aktivit palestinského chlapce. Od rána ve škole, přes odpolední aktivity a debatu na facebooku se podle něj setkává s oslavou těch, kteří v minulosti pozabíjeli Izraelce. Svůj den končí otázkou matce, co se stane, když také zabije a skončí v izraelské věznici.

Abbásovi vzkázal, aby místo výtek vyslovovaných na půdě OSN přijel promluvit do izraelského parlamentu a že on sám rád vystoupí v parlamentu v Ramalláhu.

Na začátku projevu Netanjahu kritizoval OSN za její "posedlost" přijímat protiizraelské rezoluce. Ujistil přítomné diplomaty, že se to změní "rychleji, než si myslí", protože s Izraelem spolupracuje stále více států na poli inovací, rozvědek nebo technologie získávání vody. Ke spolupráci s Izraelem v oblasti "bezpečnosti a míru" Netanjahu vyzval také arabské státy.

"Poprvé za mého života mnoho států z naší oblasti uznává, že Izrael není jejich nepřítel, ale spojenec. Naším společným nepřítelem je Írán a Islámský stát, našimi společnými cíly blahobyt a mír," řekl Netanjahu.

Související

Mahmúd Abbás

Abbás prozradil, o co jde Izraeli v Pásmu Gazy

Na summitu skupiny BRICS palestinský prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z toho, že jeho cílem je vyprázdnit Pásmo Gazy od Palestinců, především z jeho severní části, kde izraelská armáda nedávno zahájila rozsáhlé útoky. 

Více souvisejících

Mahmúd Abbás palestina OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy