Konec spekulací: Trump jedl dort, zatímco bombardoval Sýrii. Čínský prezident byl v šoku

Washington - Přišlo rozhodnutí o bombardování Sýrie, ke kterému došlo minulý týden, z minuty na minutu, nebo bylo předmětem dlouhého plánování? Byl Donald Trump v Bílém domě, ve vojenském velitelském středisku, nebo útok sledoval z pohodlí svého domova? Prezident Spojených států poprvé prozradil, jak probíhalo jeho rozhodnutí napadnout Sýrii desítkami raket, a podle svých slov si v tu chvíli vychutnával čokoládový dort.

Tři dny sledoval Donald Trump spekulace lidí, kteří bez ustání přemýšleli nad tím, jak vypadlo první rozhodnutí Spojených států zaútočit na Sýrii v průběhu šestileté války, která blízkovýchodní zemi doslova rozvrátila. Nakonec se americký prezident rozhodl, že se s touto informací svěří televizi Fox News.

"Seděl jsem u stolu, dojedli jsme večeři a měli jsme dezert. Měli jsme ten nejhezčí kousek čokoládového dortu, který jste kdy viděla," řekl moderátorce s tím, jeho hostem v soukromé floridské rezidenci byl čínský prezident Si Ťin-pching.

"Dostal jsem zprávu z vedení, že lodě jsou připraveny a mají nabito, co chci udělat," pokračuje Trump a dodává, že útok odsouhlasil. Celá věc se tak odehrála během několika sekund ve chvíli, kdy si Trump pochutnával na dortu.

Trump says he told President Xi about US missile strikes in Syria over “the most beautiful piece of chocolate cake” pic.twitter.com/CTKtXBl9nI

— Bradd Jaffy (@BraddJaffy) 12. dubna 2017

Následně se obrátil na čínského prezidenta: "Pane prezidente, něco vám musím vysvětlit. Právě jsme odpálili 59 raket na Sýrii," sdělil hostu Trump. Následně v televizi vysvětlil, že americká technologie je nejlepší na světě a pochlubil se, jak je takovým útokem fascinován.

Čínský prezident se zarazil a deset sekund nic neříkal. Nemohl uvěřit tomu, co slyší, proto požádal tlumočníka, aby mu znovu přeložil Trumpova slova. "Věděl jsem, že to není dobré znamení," přiznal Trump.

"Kdokoliv, kdo brutálním způsobem používá plyn na malé děti, si to zaslouží," odvětil podle Trumpa Si Ťin-pching poté, co situaci vstřebal. Oficiálně ale Čína podporu Spojeným státům po útoku nevyřkla.

Co stojí za útokem na Sýrii?

Trump nařídil v pátek ostřelování letecké základny Šajrát, z níž podle Washingtonu v úterý startovala syrská vládní letadla s chemickými zbraněmi. Těmi podle Spojených států syrský režim zaútočil na město Chán Šajchún, kde pak po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes 80 lidí.

Americký ministr obrany Jim Mattis po útoku uvedl, že páteční útok USA syrskou leteckou základnu zcela vyřadil z provozu, syrské letectvo prý ztratilo dvacet procent strojů. „Syrská vláda ztratila schopnost použít leteckou základnu Šajrát a v tuto chvíli nemůže ani startovat z tamní ranveje," uvedl Mattis v prohlášení.

Investigativní novináři ze skupiny RawStory tvrdí, že důvody, které Trumpa vedly k útoku, mohou být i ekonomického ražení. Investoři totiž cítí eskalující napětí mezi Spojenými státy, Ruskem a Sýrií a připravují se na možnost války, což vytlačilo akce Raytheonu nahoru.

Jedním z majitelů akcií společnosti Raytheon je navíc i on sám. Na začátku své volební kampaně v roce 2015 vlastnil akcie v hodnotě 1000 až 15 tisíc dolarů. Podle některých novinářů to svědčí o možnosti, že si Trump bude chtít na téměř každém vojenském rozhodnutí vydělat. 

V souvislosti s útokem na Sýrii nejde o první skandál, o kterém média informují. Za myšlenkou útoku podle listu The Telegraph nestojí americký prezident ani nikdo z jeho poradců, ale Trumpova dcera Ivanka, naznačil její bratr Erik Trump.

Rusko i přes partnerství s Čínou útok odsoudilo

Ruský premiér Dmitrij Medveděv označil útok za akci, která byla "na hraně" vojenského střetu s Ruskem. Tvrdí, že Trump tak demonstroval svou nesamostatnost a závislost na americkém establishmentu.

I ruský zástupce při OSN odsoudil americký útok jako porušení mezinárodního práva. Během jednání Rady bezpečnosti prohlásil, že bude mít vážné důsledky pro mezinárodní stabilitu. Americká zástupkyně Nikki Haleyová ale tvrdí, že Spojené státy jsou připraveny v Sýrii znovu zasáhnout, doufají ale, že to nebude nutné.

Haleyová dodala, že Moskva měla dohlédnout na odstranění všech chemických zbraní ze Sýrie, "což se zjevně nestalo". Podle Haleyové proto existuje několik variant: buď Rusko o existenci zbraní použitých při úterním útoku vědělo, nebo Moskva věřila Asadovi a ten ji podvedl.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer nevylučuje, aby USA a Rusko spolupracovaly v boji proti radikálům a zároveň se shodly v požadavku, že Sýrie se musí vyvarovat použití chemických zbraní. Tvrdí ale, že americké údery v Sýrii byly zásadní, oprávněné a odpovídající. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) USA (Spojené státy americké) Sýrie Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy