Proč Obama nebombardoval Sýrii kvůli chemickým zbraním? Exprezident promluvil

Washington – Bývalý americký prezident Barack Obama hájí rozhodnutí své administrativy nebombardovat Sýrii a síly prezidenta Bašára Asada. Podle něj právě takové rozhodnutí vyžaduje velkou politickou odvahu.

Obama tento týden bránil své rozhodnutí nebombardovat Sýrii. Toto své rozhodnutí označil za akt, který „vyžaduje nejvíce politické odvahy.“ Právě vyslání vojsk do boje podle něj patřilo k těm "nejtěžším problémům, kterými se kdy zabýval“.

„Ve skutečnosti si myslím, že otázka, která vyžaduje největší politickou odvahu, byla rozhodnutí o tom nebombardovat Sýrii po použití chemických zbraní, ale spíše vyjednávat o odstranění chemických zbraní ze Sýrie,“ řekl Obama podle serveru Politico.

Obamova administrativa narýsovala takzvanou „červenou linii“ v souvislosti s tím, když syrský diktátor Bašár Asad a jeho režim použili chemické zbraně proti vlastním lidem v srpnu 2012. Další použití chemických zbraní by pak prý vyprovokovalo vojenskou reakci z USA. Obama ale takto dramaticky nikdy nezasáhl a dál vsázel na diplomacii.

Obama řekl, že jeho přístup při zpětném pohledu „byl nedokonalé řešení“, protože zatímco „99 procent uskladněných chemických zbraní bylo odstraněno, aniž bychom museli vypálit jedinou kulku,“ USA věděly, že některé zbraně zůstaly v držení syrského režimu.

„Důvod, proč to bylo tak těžké, je, že jako prezident zjistíte, že jste obvykle pochválen za vojenskou akci, a často kritizován za to, že jste ji nepodnikl,“ řekl Obama.

Prezident Donald Trump, Obamův nástupce, byl široce chválen za odpálení raket na základu syrské armády v odvetě za to, že Asadův režim opět použit chemické zbraně na svůj lid. Prezident ve svém prohlášení minulý měsíc nazval akce Asadova režimu za „ohavné činy, které byly důsledkem slabosti a nerozhodnosti minulé administrativy.“

Související

Více souvisejících

Barack Obama Sýrie plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017) Chemické zbraně Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy