Buenos Aires – Velkou pozornost na sebe přitáhl starší muž (údajně 128 let) z regionu Salta v Argentině. V rozhovoru pro tamní tisk uvedl, že je nechvalně proslulý německý diktátor Adolf Hitler a že posledních 70 let strávil v úkrytu. A zprávy se ihned chopila i zahraniční média.
V rozhovoru s ultrakonzervativními novinami El Patriota naturalizovaný německý přistěhovalec vysvětluje, že přijel do země v roce 1945 s pasem na jméno Herman Guntherberg. Tvrdí, že jeho pas byl falešný, že ho vyrobilo Gestapo těsně před koncem války a že on je vlastně bývalý nacistický vůdce Adolf Hitler.
A proč se po tak dlouhé době muž ke své pravé totožnosti přihlásil? Rozhodl se prý vyjít z úkrytu poté, co izraelské tajné služby v loňském roce oficiálně opustily svou politiku pronásledování bývalých nacistických válečných zločinců.
Argentina: 128-year-old man claims he is Adolf Hitler https://t.co/ODGyCKTjaV
— james allen (@jamesallen0181) 18. června 2017
„Byl jsem viněn z mnoha trestných činů, které jsem nikdy spáchal. Protože jsem musel strávit více než polovinu svého života skrýváním se před Židy, tak jsem si svůj trest již odpykal,“ cituje seniora server World News Daily Report.
Muž také tvrdí, že se chystá zveřejnit svou autobiografii, aby „obnovil svůj veřejný obraz“. „Byl jsem zobrazován jako padouch jen proto, že jsme prohráli válku. Když si lidé přečtou příběh z mé strany, změní to způsob, jakým mě vnímají,“ tvrdí s tím, že jeho kniha se bude jmenovat Adolf Hitler a měla by být k dispozici v září.
Mnoho lidí, včetně jeho manželky Angely Martinezové, kterou si vzal před 55 lety, se domnívá, že Herman Guntherberg ve skutečnosti není Adolf Hitler, ale že prostě jen trpí demencí.
Paní Martinezová uvádí, že její manžel nikdy nemluvil o Hitlerovi a že začal teprve přibližně před dvěma lety, kdy se u něj začaly projevovat známky Alzheimerovy choroby. „Někdy zapomene, kdo jsem a kde byl. Vypadá, jako by byl v transu. Pak začne mluvit o Židech a démonech. Pak se vrátí do normálu,“ vysvětluje žena.
Věří, že její manžel možná byl nacista, kterému se podařilo utéct, a že se může cítit provinile kvůli jeho minulosti, je ale přesvědčena o tom, že to není Hitler.
Dokonce i když se slova staršího mohou zdát poněkud diskutabilní, vyvolaly živou debatu v Izraeli i v americké židovské komunitě, která se týká budoucnosti přeživších nacistických válečných zločinců.
Mossad v minulosti ukázal své ambice a globální dosah chycením nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna v roce 1960 v Argentině, ale v posledních letech už tak aktivní není. Wiesenthalovo centrum, které se stále snaží najít a stíhat nacistické zločince veřejně v březnu kritizovalo Izrael, má totiž pocit, že židovský stát ‚málo spolupracuje‘ při tomto poslání.
Více než 70 let po skončení 2. světové války stále existuje několik států a institucí, které se snaží najít a stíhat přeživší nacisty, většina z nich však zemře, aniž by byli za svoje činy potrestáni.
Související

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
Adolf Hitler , argentina , nacisté
Aktuálně se děje
před 4 minutami

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
před 55 minutami

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
před 1 hodinou

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
před 2 hodinami

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
před 3 hodinami

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno před 3 hodinami

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
před 4 hodinami

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
před 4 hodinami

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
před 5 hodinami

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno před 5 hodinami

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 6 hodinami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 6 hodinami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 6 hodinami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 8 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 8 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 8 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 9 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 10 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 10 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 11 hodinami
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák