Korejskou válku začaly tři země v červnu roku 1950. Byl to Sovětský svaz, Čína a Severní Korea. A tyto země se stále ještě snaží zajistit si lepší postavení. Po konci druhé světové války se sovětské a americké jednotky setkaly na 38. rovnoběžce. V roce 1949 Amerika i Sovětský svaz své jednotky stáhly.
Když se stáhly americké i sovětské jednotky, zanechaly za sebou nejistou místní administrativu na severu i na jihu. Každá se však těšila, že bude vést první vládu po desetiletích japonské koloniální nadvlády. Snahy o sjednocení Korey pod jednu vládou měly obě administrace.
Kim Ir-Sen byl Sověty přijat jako vůdce severu a žádal Sovětský svaz o pomoc při získání jihu Korey s tím, že celá Korea bude socialistickou zemí. Stalinovi se tato možnost líbila a pod podmínkou, že jim pomůže Čína, s pomocí souhlasil. Slíbil dodání vybavení, trénink a plánování, ale odmítl přímou pomoc sovětských jednotek.
Mao Ce-tung plán schválil a severokorejské jednotky zahájily útok 25. června 1950. Jižní jednotky byly snadno přemoženy a stáhly se do okolí jižního přístavu Pusan. Do toho se pak vložily jednotky Spojených národů pod vedením Ameriky, které jihu pomohly. K tomu se zamíchali čínští „dobrovolníci“.
Toto pokračovalo dva roky, než došlo ke smíru, který Koreu rozdělil podle 38. rovnoběžky na Korejskou lidově demokratickou republiku na severu a Korejskou republiku na jihu. KLDR byla úzce spojena s Čínou a Sovětským svazem, zatímco Korejská republika spolupracovala se Spojenými státy.
Příměří platí dodnes, což znamená, že ve své podstatě jsou tyto dva útvary stále ve válečném stavu. Hranice se stala prostorem napětí a provokací. Amerika již téměř 70 let hlídá situaci a snaží se ji uklidňovat, i když jí to machinace KLDR neusnadňují.
Čína a Rusko se z oblasti stáhly a držely si svou vzdálenost i ve chvíli, kdy KLDR uvažovala nad možnostmi jaderných zbraní. Čína ve skutečnosti v dobách nukleárních krizí (například 1993-1994 a 2002), že tento problém je Ameriky a KLDR a Čína s tím nemá nic společného.
KLDR začala s prvními jadernými testy v roce 2006 a v období 2012 až 2017 ukázala takový pokrok v oblasti balistických střel, že z toho všichni byli v šoku. Už jen z toho důvodu, že KLDR je malá a chudá a také podléhá vysokým sankcím. A většina obchodu KLDR je s Čínou.
I proto je zvláštní, že Čína i Rusko nadále trvají na tom, že řešení problematiky KLDR spočívá v souhlasu Ameriky, aby se sešla s KLDR a domluvily se. Vladimir Putin a Si Ťin-pching chtějí, aby KLDR zastavila své jaderné testy a Amerika zrušila svá pravidelná vojenská cvičení s Korejskou republikou. Tímto chováním nonšalantně odstrkují zodpovědnost za vznik KLDR a všechno, co se na poloostrově stalo po roce 1950
Jejich důvody jisté nejsou, ovšem blíží se čas, kdy se Amerika do bodu, kdy podle ní bude situace KLDR neudržitelná, bude mít podezření, že severokorejské střely nesou nukleární hlavice, a bude jednat.
Související
Příměří v Koreji ukončilo válku, klid ale nepřineslo. Na Ukrajině tomu nemusí být jinak
Trump kvůli koronaviru aktivoval desítky let staré opatření z dob války
Korejská válka , USA (Spojené státy americké) , historie , Jižní Korea , Severní Korea (KLDR) , Čína , Sovětský svaz
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 36 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák