KOMENTÁŘ | Příměří v Koreji ukončilo válku, klid ale nepřineslo. Na Ukrajině tomu nemusí být jinak

Uplynulo 70 let od chvíle, kdy zástupci vojsk OSN, severokorejských ozbrojených sil a armády pevninské Číny podepsali dohodu o příměří, která fakticky ukončila více než tři roky trvající válku na Korejském poloostrově. Konflikt si vyžádal na tři miliony životů. Cíl, který sledovali jeho hlavní iniciátoři, severokorejský vůdce Kim Ir-sen a jeho patroni v Moskvě a Pekingu, tedy vojenské sjednocení poloostrova pod vládou komunistů, se nepodařilo naplnit. Uzavření příměří zároveň ale neodstranilo napětí a jeho příčiny. Válečný stav formálně nadále trvá a Korea dlouhodobé patří k ohniskům mezinárodních krizí. Analogická situace může v budoucnu nastat i na Ukrajině. 

U příležitosti uvedeného výročí konce korejské války může být užitečné připomenout si několik jejích aspektů, které se nyní zrcadlí na Ukrajině. Ráz konfliktu se odvíjel především od skutečnosti, že krom svého vnitřního rozměru – tedy zásadního sporu o směřování Korejského poloostrova a jeho uspořádání – se rychle stal zástupnou válkou mezi dvěma bloky vedenými Spojenými státy a Sovětským svazem. V tomto směru je ostatně příznačné, že příměří bylo uzavřeno primárně na základě změny politické konstelace ve Washingtonu a Moskvě, tedy po nástupu nového amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera a především po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina. 

Politický rozměr konfliktu také dlouhou dobu jeho trvání zastiňoval reálný vývoj na bojišti. Po úvodní, velmi dynamické fázi, kdy se přes některé části poloostrova frontová linie převalila až čtyřikrát, totiž boje nejpozději v roce 1951 přešly v tvrdou, víceméně statickou zákopovou válku doplněnou masivním bombardováním nepřátelského území. Obě strany zkrátka shromáždily takovou vojenskou sílu, že nedokázaly protivníka porazit bez toho, aniž by střet přerostl lokální úroveň. Zároveň u klíčových aktérů převládlo přesvědčení, že nestojí za to jej zásadním způsobem eskalovat, například použitím jaderných zbraní, kterého se v jisté fázi hlasitě dožadovala část americké generality. 

I válka na Ukrajině, navzdory proklamacím tvrdícím opak, nese výrazné znaky zástupného konfliktu, tentokrát mezi Západem a putinovským Ruskem. Vidíme výraznou podporu západního světa napadené zemi, která je krom morálních pohnutek nepochybně motivována i snahou co nejvíce vojensky, ekonomicky i politicky oslabit geopolitického protivníka, Rusko. Představitelům i sympatizantům Kremlu, kteří nad touto skutečností veřejně hořekují, je jedním dechem nutno vzkázat, že do současné situace se Moskva dostala sama, když porušila své mezinárodní závazky a zaútočila na sousedního státního suveréna, přičemž značně podcenila schopnost Ukrajiny vzdorovat počátečnímu úderu i následnou reakci Západu.   

Zprávy z ukrajinského bojiště nenaznačují, že by se Rusku či Ukrajině se západní podporou podařilo válku ukončit akceptovatelnými vojenskými prostředky. V posledních měsících tolik skloňovaná ukrajinská protiofenziva, která měla vést k znovudobytí značné části Ruskem okupovaného území nebo alespoň výrazně vyčerpat a demoralizovat ruské jednotky, zůstává za očekáváním. Avšak ani předchozí ofenziva agresora nevedla k výraznějším ziskům. Krvavá a dlouhá bitva o Bachmut, respektive ruiny, které z města zůstaly, z pohledu Ruska sotva znamenala větší zvrat ve více než rok trvající válce. V praxi nikterak nepřiblížila naplnění cílů, s nimiž ji putinovský režim v únoru 2022 rozpoutal. 

Zůstává otázkou, jak dlouho vydrží politická vůle k vedení konfliktu, ať už na ruské, ukrajinské či západní straně. V současnosti se jeví jako silná, avšak za několik měsíců tomu může být jinak. Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, který by vedl k vojenskému zhroucení a následné bezpodmínečné kapitulaci Ruska či Ukrajiny, což se nyní nezdá jako pravděpodobné, stane se jednání o příměří v takovou chvíli jedinou alternativou k vyčerpávající válce, jejíž cena již nebude z politického hlediska akceptovatelná, podobně jako před sedmi dekádami v Koreji. 

Druhou možností je pouze eskalace, která by však zásadně proměnila dosavadní charakter a rozsah konfliktu. Opět to nevypadá, že by k ní byla u klíčových aktérů vůle. Západ se ve stínu ničivých jaderných arzenálů racionálně obává přímého střetu s Ruskem, což v obráceném gardu zjevně platí i pro Putinův režim. Ten navíc odmítá rozehrát s ruskou veřejností partii s nejistým výsledkem, kterou by představovalo vyhlášení válečného stavu a dopady na život v zemi s tím spojené. Ukrajinským špičkám zase musí být jasné, že v případné vystupňování války by právě ukrajinské území a obyvatelstvo neslo největší tíhu ničivých bojů. Při veškeré pietě k obětem a rozhořčení nad zbytečně zmařenými životy je v tomto směru třeba dodat, že současný konflikt na Ukrajině zatím zdaleka nepostihl civilisty v tak brutální míře, jako některé války z nedávné minulosti. V Koreji například civilní oběti tvořily až 70 % všech ztrát.  

Rozdílů mezi válkou v Koreji a na Ukrajině pochopitelně nalezneme velké množství. Přesto není vyloučeno, že aktuální konflikt skončí za podobné konstelace, tedy při zřetelném vojenském patu na bojišti a po politických změnách v přímo i nepřímo zapojených zemích. I za takové situace by jednání o samotných podmínkách trvalého příměří, neřkuli míru patrně byla mimořádně složitá a vleklá. A existuje velká šance, že stejně jako dění na Korejském poloostrově nadále představuje s proměnlivou frekvencí ohnisko mezinárodního napětí, v případě poválečných rusko-ukrajinských vztahů tomu nebude jinak. 

Autor je historik. 

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.
Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Korejská válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 1 hodinou

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

Izrael představil Američanům plán evakuace Rafáhu. Definitivně hotový ještě není

Izrael v tomto týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. Tel Aviv zatím navzdory naléhání partnerů pokračuje v přípravách další ofenzivy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy