Uplynulo 70 let od chvíle, kdy zástupci vojsk OSN, severokorejských ozbrojených sil a armády pevninské Číny podepsali dohodu o příměří, která fakticky ukončila více než tři roky trvající válku na Korejském poloostrově. Konflikt si vyžádal na tři miliony životů. Cíl, který sledovali jeho hlavní iniciátoři, severokorejský vůdce Kim Ir-sen a jeho patroni v Moskvě a Pekingu, tedy vojenské sjednocení poloostrova pod vládou komunistů, se nepodařilo naplnit. Uzavření příměří zároveň ale neodstranilo napětí a jeho příčiny. Válečný stav formálně nadále trvá a Korea dlouhodobé patří k ohniskům mezinárodních krizí. Analogická situace může v budoucnu nastat i na Ukrajině.
U příležitosti uvedeného výročí konce korejské války může být užitečné připomenout si několik jejích aspektů, které se nyní zrcadlí na Ukrajině. Ráz konfliktu se odvíjel především od skutečnosti, že krom svého vnitřního rozměru – tedy zásadního sporu o směřování Korejského poloostrova a jeho uspořádání – se rychle stal zástupnou válkou mezi dvěma bloky vedenými Spojenými státy a Sovětským svazem. V tomto směru je ostatně příznačné, že příměří bylo uzavřeno primárně na základě změny politické konstelace ve Washingtonu a Moskvě, tedy po nástupu nového amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera a především po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina.
Politický rozměr konfliktu také dlouhou dobu jeho trvání zastiňoval reálný vývoj na bojišti. Po úvodní, velmi dynamické fázi, kdy se přes některé části poloostrova frontová linie převalila až čtyřikrát, totiž boje nejpozději v roce 1951 přešly v tvrdou, víceméně statickou zákopovou válku doplněnou masivním bombardováním nepřátelského území. Obě strany zkrátka shromáždily takovou vojenskou sílu, že nedokázaly protivníka porazit bez toho, aniž by střet přerostl lokální úroveň. Zároveň u klíčových aktérů převládlo přesvědčení, že nestojí za to jej zásadním způsobem eskalovat, například použitím jaderných zbraní, kterého se v jisté fázi hlasitě dožadovala část americké generality.
I válka na Ukrajině, navzdory proklamacím tvrdícím opak, nese výrazné znaky zástupného konfliktu, tentokrát mezi Západem a putinovským Ruskem. Vidíme výraznou podporu západního světa napadené zemi, která je krom morálních pohnutek nepochybně motivována i snahou co nejvíce vojensky, ekonomicky i politicky oslabit geopolitického protivníka, Rusko. Představitelům i sympatizantům Kremlu, kteří nad touto skutečností veřejně hořekují, je jedním dechem nutno vzkázat, že do současné situace se Moskva dostala sama, když porušila své mezinárodní závazky a zaútočila na sousedního státního suveréna, přičemž značně podcenila schopnost Ukrajiny vzdorovat počátečnímu úderu i následnou reakci Západu.
Zprávy z ukrajinského bojiště nenaznačují, že by se Rusku či Ukrajině se západní podporou podařilo válku ukončit akceptovatelnými vojenskými prostředky. V posledních měsících tolik skloňovaná ukrajinská protiofenziva, která měla vést k znovudobytí značné části Ruskem okupovaného území nebo alespoň výrazně vyčerpat a demoralizovat ruské jednotky, zůstává za očekáváním. Avšak ani předchozí ofenziva agresora nevedla k výraznějším ziskům. Krvavá a dlouhá bitva o Bachmut, respektive ruiny, které z města zůstaly, z pohledu Ruska sotva znamenala větší zvrat ve více než rok trvající válce. V praxi nikterak nepřiblížila naplnění cílů, s nimiž ji putinovský režim v únoru 2022 rozpoutal.
Zůstává otázkou, jak dlouho vydrží politická vůle k vedení konfliktu, ať už na ruské, ukrajinské či západní straně. V současnosti se jeví jako silná, avšak za několik měsíců tomu může být jinak. Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, který by vedl k vojenskému zhroucení a následné bezpodmínečné kapitulaci Ruska či Ukrajiny, což se nyní nezdá jako pravděpodobné, stane se jednání o příměří v takovou chvíli jedinou alternativou k vyčerpávající válce, jejíž cena již nebude z politického hlediska akceptovatelná, podobně jako před sedmi dekádami v Koreji.
Druhou možností je pouze eskalace, která by však zásadně proměnila dosavadní charakter a rozsah konfliktu. Opět to nevypadá, že by k ní byla u klíčových aktérů vůle. Západ se ve stínu ničivých jaderných arzenálů racionálně obává přímého střetu s Ruskem, což v obráceném gardu zjevně platí i pro Putinův režim. Ten navíc odmítá rozehrát s ruskou veřejností partii s nejistým výsledkem, kterou by představovalo vyhlášení válečného stavu a dopady na život v zemi s tím spojené. Ukrajinským špičkám zase musí být jasné, že v případné vystupňování války by právě ukrajinské území a obyvatelstvo neslo největší tíhu ničivých bojů. Při veškeré pietě k obětem a rozhořčení nad zbytečně zmařenými životy je v tomto směru třeba dodat, že současný konflikt na Ukrajině zatím zdaleka nepostihl civilisty v tak brutální míře, jako některé války z nedávné minulosti. V Koreji například civilní oběti tvořily až 70 % všech ztrát.
Rozdílů mezi válkou v Koreji a na Ukrajině pochopitelně nalezneme velké množství. Přesto není vyloučeno, že aktuální konflikt skončí za podobné konstelace, tedy při zřetelném vojenském patu na bojišti a po politických změnách v přímo i nepřímo zapojených zemích. I za takové situace by jednání o samotných podmínkách trvalého příměří, neřkuli míru patrně byla mimořádně složitá a vleklá. A existuje velká šance, že stejně jako dění na Korejském poloostrově nadále představuje s proměnlivou frekvencí ohnisko mezinárodního napětí, v případě poválečných rusko-ukrajinských vztahů tomu nebude jinak.
Autor je historik.
31. října 2024 16:58
Má Musk pod palcem i Putina? Majitel X si z Trumpa dělá loutku, z Američanů oběť
Související
Má Musk pod palcem i Putina? Majitel X si z Trumpa dělá loutku, z Američanů oběť
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
komentář , válka na Ukrajině , Korejská válka
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák