KOMENTÁŘ | Příměří v Koreji ukončilo válku, klid ale nepřineslo. Na Ukrajině tomu nemusí být jinak

Uplynulo 70 let od chvíle, kdy zástupci vojsk OSN, severokorejských ozbrojených sil a armády pevninské Číny podepsali dohodu o příměří, která fakticky ukončila více než tři roky trvající válku na Korejském poloostrově. Konflikt si vyžádal na tři miliony životů. Cíl, který sledovali jeho hlavní iniciátoři, severokorejský vůdce Kim Ir-sen a jeho patroni v Moskvě a Pekingu, tedy vojenské sjednocení poloostrova pod vládou komunistů, se nepodařilo naplnit. Uzavření příměří zároveň ale neodstranilo napětí a jeho příčiny. Válečný stav formálně nadále trvá a Korea dlouhodobé patří k ohniskům mezinárodních krizí. Analogická situace může v budoucnu nastat i na Ukrajině. 

U příležitosti uvedeného výročí konce korejské války může být užitečné připomenout si několik jejích aspektů, které se nyní zrcadlí na Ukrajině. Ráz konfliktu se odvíjel především od skutečnosti, že krom svého vnitřního rozměru – tedy zásadního sporu o směřování Korejského poloostrova a jeho uspořádání – se rychle stal zástupnou válkou mezi dvěma bloky vedenými Spojenými státy a Sovětským svazem. V tomto směru je ostatně příznačné, že příměří bylo uzavřeno primárně na základě změny politické konstelace ve Washingtonu a Moskvě, tedy po nástupu nového amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera a především po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina. 

Politický rozměr konfliktu také dlouhou dobu jeho trvání zastiňoval reálný vývoj na bojišti. Po úvodní, velmi dynamické fázi, kdy se přes některé části poloostrova frontová linie převalila až čtyřikrát, totiž boje nejpozději v roce 1951 přešly v tvrdou, víceméně statickou zákopovou válku doplněnou masivním bombardováním nepřátelského území. Obě strany zkrátka shromáždily takovou vojenskou sílu, že nedokázaly protivníka porazit bez toho, aniž by střet přerostl lokální úroveň. Zároveň u klíčových aktérů převládlo přesvědčení, že nestojí za to jej zásadním způsobem eskalovat, například použitím jaderných zbraní, kterého se v jisté fázi hlasitě dožadovala část americké generality. 

I válka na Ukrajině, navzdory proklamacím tvrdícím opak, nese výrazné znaky zástupného konfliktu, tentokrát mezi Západem a putinovským Ruskem. Vidíme výraznou podporu západního světa napadené zemi, která je krom morálních pohnutek nepochybně motivována i snahou co nejvíce vojensky, ekonomicky i politicky oslabit geopolitického protivníka, Rusko. Představitelům i sympatizantům Kremlu, kteří nad touto skutečností veřejně hořekují, je jedním dechem nutno vzkázat, že do současné situace se Moskva dostala sama, když porušila své mezinárodní závazky a zaútočila na sousedního státního suveréna, přičemž značně podcenila schopnost Ukrajiny vzdorovat počátečnímu úderu i následnou reakci Západu.   

Zprávy z ukrajinského bojiště nenaznačují, že by se Rusku či Ukrajině se západní podporou podařilo válku ukončit akceptovatelnými vojenskými prostředky. V posledních měsících tolik skloňovaná ukrajinská protiofenziva, která měla vést k znovudobytí značné části Ruskem okupovaného území nebo alespoň výrazně vyčerpat a demoralizovat ruské jednotky, zůstává za očekáváním. Avšak ani předchozí ofenziva agresora nevedla k výraznějším ziskům. Krvavá a dlouhá bitva o Bachmut, respektive ruiny, které z města zůstaly, z pohledu Ruska sotva znamenala větší zvrat ve více než rok trvající válce. V praxi nikterak nepřiblížila naplnění cílů, s nimiž ji putinovský režim v únoru 2022 rozpoutal. 

Zůstává otázkou, jak dlouho vydrží politická vůle k vedení konfliktu, ať už na ruské, ukrajinské či západní straně. V současnosti se jeví jako silná, avšak za několik měsíců tomu může být jinak. Pokud nedojde k zásadnímu zvratu, který by vedl k vojenskému zhroucení a následné bezpodmínečné kapitulaci Ruska či Ukrajiny, což se nyní nezdá jako pravděpodobné, stane se jednání o příměří v takovou chvíli jedinou alternativou k vyčerpávající válce, jejíž cena již nebude z politického hlediska akceptovatelná, podobně jako před sedmi dekádami v Koreji. 

Druhou možností je pouze eskalace, která by však zásadně proměnila dosavadní charakter a rozsah konfliktu. Opět to nevypadá, že by k ní byla u klíčových aktérů vůle. Západ se ve stínu ničivých jaderných arzenálů racionálně obává přímého střetu s Ruskem, což v obráceném gardu zjevně platí i pro Putinův režim. Ten navíc odmítá rozehrát s ruskou veřejností partii s nejistým výsledkem, kterou by představovalo vyhlášení válečného stavu a dopady na život v zemi s tím spojené. Ukrajinským špičkám zase musí být jasné, že v případné vystupňování války by právě ukrajinské území a obyvatelstvo neslo největší tíhu ničivých bojů. Při veškeré pietě k obětem a rozhořčení nad zbytečně zmařenými životy je v tomto směru třeba dodat, že současný konflikt na Ukrajině zatím zdaleka nepostihl civilisty v tak brutální míře, jako některé války z nedávné minulosti. V Koreji například civilní oběti tvořily až 70 % všech ztrát.  

Rozdílů mezi válkou v Koreji a na Ukrajině pochopitelně nalezneme velké množství. Přesto není vyloučeno, že aktuální konflikt skončí za podobné konstelace, tedy při zřetelném vojenském patu na bojišti a po politických změnách v přímo i nepřímo zapojených zemích. I za takové situace by jednání o samotných podmínkách trvalého příměří, neřkuli míru patrně byla mimořádně složitá a vleklá. A existuje velká šance, že stejně jako dění na Korejském poloostrově nadále představuje s proměnlivou frekvencí ohnisko mezinárodního napětí, v případě poválečných rusko-ukrajinských vztahů tomu nebude jinak. 

Autor je historik. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině Korejská válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy