Přistěhovalci se v USA bojí jít k soudu, možná se to změní

Washington - Právníci a aktivisté v americké Washingtonu po tamních soudech požadují, aby přistěhovalci nemuseli u soudu uvádět svůj imigrantský status. Často se prý stává, že porota pak na ně pohlíží v jiném světle a například oběti domácího násilí ho vůbec nenahlásí.

Případ útoku na migrantku ve Spojených státech z března letošního roku otevřel novou debatu. Mají lidé, kteří figurují v kriminálních případech, ať už jde o svědky, napadené, nebo kriminálníky před soudem prozrazovat, že jsou migranty?

Obětí útoku z března se stala Ariella, která se svou rodinou právě přišla do Spojených států. Ariella se potajmu přidala k jedné místní náboženské komunitě a konvertovala od své původní víry. V její zemi by takový krok byl ihned předmětem nějakého postihu, svou konverzi před svým manželem tajila, v USA si zažádala o azyl. 

Když se to muž přeci jen dozvěděl, začal na ni křičet, že ji zabije a začal ji bít a kopat. Policie v Seattlu obvinila muže z obtěžování a dvojnásobného domácího násilí. Ariella najednou stále před volbou: zvolí radši bezpečí od manžela, nebo se vystaví riziku, že se soud dozví o jejím imigračním statutu?

A Ariella skutečně není daleko od toho, aby čelila takové volbě. Změnit se to může ve státě Washington. Aktivisté a právníci tam bojují za to, aby porota nemusela znát všechny informace o přistěhovalecké minulosti svědků. Prokurátoři a aktivisté v oblasti imigračních práv tvrdí, že takové informace mohou přimět porotce, aby se na přistěhovalce před soudem díval jinýma očima.

V červnu nejvyšší státní soud souhlasil se zvážením unikátního návrhu: podle nového pravidla by "byl status přistěhovalectví nepožadovatelný, pokud takový status není nezbytnou skutečností k prokázání prvku trestné činnosti nebo k obhajobě pro údajné spáchání trestného činu nebo k prokázání zaujatosti a předsudků svědka," cituje příslušnou pasáž návrhu britský Guardian. 

Washington by se tak stal prvním státem, který by stanovoval určitý limit pro zmiňování migračního statutu v kriminálních případech. Co se týče civilních řízení, tam by byl druhým státem, podobné opatření už je přijato v Kalifornii. Soud by se měl rozhodnout, za návrh přijme, pozmění, nebo zamítne do září. 

Zastánci změny ale neočekávají, že změna přijde brzy. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spíše vyzývá k masovým deportacím neoprávněných přistěhovalců. Právníci tak momentálně čelí jedné z největších bitev o to, aby se přistěhovalci, kteří čelí domácímu nebo sexuálnímu násilí, nebáli obrátit na americký právní systém. 

"Strach a nedůvěra se zvýšily," řekl Andy Miller, státní zástupce z východního Washingtonu a jeden z největších zastánců návrhu. "Nechceme, aby se lidé báli zavolat policii a hlásit zločiny, ale to se teď děje," domnívá se. "Chceme, aby se lidem dostalo pomoci," říká David Martin, prokurátor a další zastánce opatření. "Jde o přístup k justici", dodává. 

Související

Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.
Andrej Babiš

Babiš na demografickém summitu odmítl imigraci na úkor rodin

Někteří z politiků ze zemí střední a východní Evropy včetně českého premiéra Andreje Babiše dnes v souvislosti se stárnutím evropské populace odmítli imigraci na úkor podpory rodin. O populačním růstu a finanční i jiné pomoci mladým rodinám promluvili mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán či někdejší americký viceprezident Mike Pence na demografickém summitu v Budapešti.

Více souvisejících

imigrace zákony Washington, D.C., USA Soudnictví soudy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy