Stvořila internet, palivo i navigace. Co skutečně dělá tajemná organizace DARPA?

Název DARPA je zřejmě pro většinu lidí cizí. Organizace amerického ministerstva obrany, kolem které koluje řada mýtů, má přitom za úkol kontrolovat pokrok vojenských technologií ve světě a postarat se, aby USA nebyla pozadu. Stojí také za nejlepšími vynálezy světa, a inspirovala i Čínu, která si chce nyní pořizovat vlastní organizaci.

Pod zkratkou DARPA se skrývá Agentura ministerstva obrany pro pokročilé programy. Agentura zodpovídá za vývoj nových vojenských technologií. Na společnost s více než 3 miliardami dolarů zaměstnává poměrně málo lidí. Pracuje v ní 240 lidí, z nichž 140 jsou techničtí odborníci.

Agentura vznikla pod názvem ARPA v roce 1958. Jejím úkolem bylo udržet náskok USA a předejít překvapením ze stran ostatních států, jako byl například Sputnik 1, po kterém organizace vznikla. DARPA se jako název užívá od roku 1972, kdy se k dosavadnímu Advanced Research Project Agency přidalo ještě Defense.

DARPA po svém vzniku stála za zrozením zbraní s přesným mířením a neviditelné technologie, ale také něčeho tak důležitého pro každodenní život, jako je internet, rozpoznání hlasu či GPS tak malé, že ji mají zákazníci zabudovanou v malých přístrojích.

Pro své projekty, které si pečlivě vybírá, si obvykle pronajímá vnější pomoc. Z vysokého rozpočtu platí pracovní či výzkumné týmy z universit, vědeckých pracovišť i soukromých společností. Organizace prý nemá téměř žádnou hierarchii - je v ní vedení a zbytek. Nikdo neporovnává úrovně, což podle webu agentury znamená, že informace cestují rychle a agentura je tak flexibilní.

V dřívějších letech se DARPA věnovala automatickému řízení, webovým překladačům či biopalivům. Výzkumníci pracovali na strategickém užití sociálních sítí nebo mikro technologii.

Zatímco byl začátek organizace poměrně přirozeným vývojem, protože nikdo nechtěl, aby ho Sovětský svaz překvapil, ne všichni lidé mají radost z toho, že DARPA stále existuje. Podle některých je nyní úkolem organizace držet moc v rohu USA.

Nyní si však Čína vytvořila vlastní high-tech agenturu, která je silně inspirovaná právě americkou organizací DARPA. O jejím vzniku informovala čínská státní televize. Server Wired uvádí, že Peking založil Scientific Research Steering Committee, které by mělo Číně pomoci ve vývoji špičkové vojenské technologie.

Podle čínské státní stanice CCTV všichni vědí, že internet, GPS, neviditelné letouny, elektromagnetické zbraně a další pokrokové technologie jsou spojené s organizací DARPA. Čína se proto chce zaměřit na podporu nových technologií ve své armádě, aby nezůstala pozadu oproti ostatním mocnostem.

Nová organizace má podléhat přímo vedení čínské armády, v jejímž čele stojí čínský prezident Si Ťin-pching. Ten si dal za úkol zmodernizovat armádu. Dohlíží na jednu z největších reorganizací čínské armády v moderní historii Číny a neustále prohlašuje, že vojsko musí být schopné „bojovat a vyhrávat“. A právě proto Čína potřebuje organizaci ve stylu DARPA, aby si obstarala moderní technologie, které by ji mohly posunout vpřed.

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) zbraně Rakety DARPA

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy