Stvořila internet, palivo i navigace. Co skutečně dělá tajemná organizace DARPA?

Název DARPA je zřejmě pro většinu lidí cizí. Organizace amerického ministerstva obrany, kolem které koluje řada mýtů, má přitom za úkol kontrolovat pokrok vojenských technologií ve světě a postarat se, aby USA nebyla pozadu. Stojí také za nejlepšími vynálezy světa, a inspirovala i Čínu, která si chce nyní pořizovat vlastní organizaci.

Pod zkratkou DARPA se skrývá Agentura ministerstva obrany pro pokročilé programy. Agentura zodpovídá za vývoj nových vojenských technologií. Na společnost s více než 3 miliardami dolarů zaměstnává poměrně málo lidí. Pracuje v ní 240 lidí, z nichž 140 jsou techničtí odborníci.

Agentura vznikla pod názvem ARPA v roce 1958. Jejím úkolem bylo udržet náskok USA a předejít překvapením ze stran ostatních států, jako byl například Sputnik 1, po kterém organizace vznikla. DARPA se jako název užívá od roku 1972, kdy se k dosavadnímu Advanced Research Project Agency přidalo ještě Defense.

DARPA po svém vzniku stála za zrozením zbraní s přesným mířením a neviditelné technologie, ale také něčeho tak důležitého pro každodenní život, jako je internet, rozpoznání hlasu či GPS tak malé, že ji mají zákazníci zabudovanou v malých přístrojích.

Pro své projekty, které si pečlivě vybírá, si obvykle pronajímá vnější pomoc. Z vysokého rozpočtu platí pracovní či výzkumné týmy z universit, vědeckých pracovišť i soukromých společností. Organizace prý nemá téměř žádnou hierarchii - je v ní vedení a zbytek. Nikdo neporovnává úrovně, což podle webu agentury znamená, že informace cestují rychle a agentura je tak flexibilní.

V dřívějších letech se DARPA věnovala automatickému řízení, webovým překladačům či biopalivům. Výzkumníci pracovali na strategickém užití sociálních sítí nebo mikro technologii.

Zatímco byl začátek organizace poměrně přirozeným vývojem, protože nikdo nechtěl, aby ho Sovětský svaz překvapil, ne všichni lidé mají radost z toho, že DARPA stále existuje. Podle některých je nyní úkolem organizace držet moc v rohu USA.

Nyní si však Čína vytvořila vlastní high-tech agenturu, která je silně inspirovaná právě americkou organizací DARPA. O jejím vzniku informovala čínská státní televize. Server Wired uvádí, že Peking založil Scientific Research Steering Committee, které by mělo Číně pomoci ve vývoji špičkové vojenské technologie.

Podle čínské státní stanice CCTV všichni vědí, že internet, GPS, neviditelné letouny, elektromagnetické zbraně a další pokrokové technologie jsou spojené s organizací DARPA. Čína se proto chce zaměřit na podporu nových technologií ve své armádě, aby nezůstala pozadu oproti ostatním mocnostem.

Nová organizace má podléhat přímo vedení čínské armády, v jejímž čele stojí čínský prezident Si Ťin-pching. Ten si dal za úkol zmodernizovat armádu. Dohlíží na jednu z největších reorganizací čínské armády v moderní historii Číny a neustále prohlašuje, že vojsko musí být schopné „bojovat a vyhrávat“. A právě proto Čína potřebuje organizaci ve stylu DARPA, aby si obstarala moderní technologie, které by ji mohly posunout vpřed.

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) zbraně Rakety DARPA

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy