Název DARPA je zřejmě pro většinu lidí cizí. Organizace amerického ministerstva obrany, kolem které koluje řada mýtů, má přitom za úkol kontrolovat pokrok vojenských technologií ve světě a postarat se, aby USA nebyla pozadu. Stojí také za nejlepšími vynálezy světa, a inspirovala i Čínu, která si chce nyní pořizovat vlastní organizaci.
Pod zkratkou DARPA se skrývá Agentura ministerstva obrany pro pokročilé programy. Agentura zodpovídá za vývoj nových vojenských technologií. Na společnost s více než 3 miliardami dolarů zaměstnává poměrně málo lidí. Pracuje v ní 240 lidí, z nichž 140 jsou techničtí odborníci.
Agentura vznikla pod názvem ARPA v roce 1958. Jejím úkolem bylo udržet náskok USA a předejít překvapením ze stran ostatních států, jako byl například Sputnik 1, po kterém organizace vznikla. DARPA se jako název užívá od roku 1972, kdy se k dosavadnímu Advanced Research Project Agency přidalo ještě Defense.
DARPA po svém vzniku stála za zrozením zbraní s přesným mířením a neviditelné technologie, ale také něčeho tak důležitého pro každodenní život, jako je internet, rozpoznání hlasu či GPS tak malé, že ji mají zákazníci zabudovanou v malých přístrojích.
Pro své projekty, které si pečlivě vybírá, si obvykle pronajímá vnější pomoc. Z vysokého rozpočtu platí pracovní či výzkumné týmy z universit, vědeckých pracovišť i soukromých společností. Organizace prý nemá téměř žádnou hierarchii - je v ní vedení a zbytek. Nikdo neporovnává úrovně, což podle webu agentury znamená, že informace cestují rychle a agentura je tak flexibilní.
V dřívějších letech se DARPA věnovala automatickému řízení, webovým překladačům či biopalivům. Výzkumníci pracovali na strategickém užití sociálních sítí nebo mikro technologii.
Zatímco byl začátek organizace poměrně přirozeným vývojem, protože nikdo nechtěl, aby ho Sovětský svaz překvapil, ne všichni lidé mají radost z toho, že DARPA stále existuje. Podle některých je nyní úkolem organizace držet moc v rohu USA.
Nyní si však Čína vytvořila vlastní high-tech agenturu, která je silně inspirovaná právě americkou organizací DARPA. O jejím vzniku informovala čínská státní televize. Server Wired uvádí, že Peking založil Scientific Research Steering Committee, které by mělo Číně pomoci ve vývoji špičkové vojenské technologie.
Podle čínské státní stanice CCTV všichni vědí, že internet, GPS, neviditelné letouny, elektromagnetické zbraně a další pokrokové technologie jsou spojené s organizací DARPA. Čína se proto chce zaměřit na podporu nových technologií ve své armádě, aby nezůstala pozadu oproti ostatním mocnostem.
Nová organizace má podléhat přímo vedení čínské armády, v jejímž čele stojí čínský prezident Si Ťin-pching. Ten si dal za úkol zmodernizovat armádu. Dohlíží na jednu z největších reorganizací čínské armády v moderní historii Číny a neustále prohlašuje, že vojsko musí být schopné „bojovat a vyhrávat“. A právě proto Čína potřebuje organizaci ve stylu DARPA, aby si obstarala moderní technologie, které by ji mohly posunout vpřed.
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Čína , USA (Spojené státy americké) , zbraně , Rakety , DARPA
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 42 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek