Největší hrozby lidstva? Islámský stát a klimatické změny

Washington - Nejvíce se lidé obávají globálního oteplování a terorismu, ukazují výsledky ankety Pew Research Center. Autoři položili otázky lidem po celém světě. Výjimku tvoří Rusko a Spojené státy, kde druhou příčku obsadila hrozba kybernetických útoků.

Že je globální oteplování hrozbou, si uvědomují nejen politici, ale i lidé. Za nejpravděpodobnějšího viníka případné katastrofy označili obyvatelé ze 13 zemí právě klimatické změny. Jako mnohem palčivější problém se ale jeví Islámský stát - 17 zemí si myslí, že je potřeba co nejrychleji vyřešit terorismus.V USA ale pro globální oteplování hlasovalo jen 56 procent dotazovaných. Až 74 procent Američanů se obává Islámského státu, druhou příčku pak obsadily kyberútoky. Výsledky tak můžou odrážet aféry kolem prezidentských voleb, ale i konspirační teorie doprovázející srážky dvou vojenských torpédoborců. Zpravodajci totiž hojně pracují s teorií, že Rusko zasáhlo v minulém roce do prezidentských voleb, čímž je otázka kybernetické bezpečnosti pro Američany velmi aktuální. Donald Trump navíc veřejně kritizuje studie o změně klimatu a rozhodl se odstoupit od Pařížských dohod podepsaných 200 státy po celém světě.

Studie se zúčastnilo 41 953 lidí ze 38 zemí a probíhala od března do května. Podle autorů největší znepokojení z globálního oteplování vykazují obyvatelé Latinské Ameriky. Jižní Ameriku by přitom následky nezasáhly tak ničivě jako některé africké země. Zvyšování hladiny oceánů, sucho a záplavy by nejvíce ohrozily ostrovy a chudší oblasti. Rusko je naopak zemí, kde problémy světa vnímají úplně jinak. Globální oteplování se v anketě dostala až na 5. příčku, přední místa obsadil Islámský stát, špatná ekonomika, uprchlická krize a vliv USA. Autoři dotazníku to nedokáží dost dobře vysvětlit. Vladimír Putin sice neodsoudil Trumpa za odstoupení od Pařížských dohod, v minulosti však několik řekl, že globální oteplování je jedno z největších hrozeb, kterému lidstvo čelí.

Související

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Více souvisejících

globální oteplování Donald Trump Vladimír Putin Terorismus anketa

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 6 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy