Život v Islámském státu: Žena byla mučena a znásilňována, zacházeli s ní jako s hračkou

Toronto - Hrůzy, které zažila šestadvacetiletá Adiba v Iráku, se těžko popisují. Prodej do otroctví, mučení, znásilňování, psychické týrání, apod. Odvážná žena to však nevzdala. Rozhodla se vzít život do vlastních rukou a z Iráku uprchla do Kanady. O svých šílených zkušenostech vyprávěla reportérům kanadské televize CTV.

Poprvé byla Adiba prodána Islámskému státu před třemi lety. Od té doby se to stalo ještě pětkrát. Teroristé z Islámského státu s ní zacházeli jako s nějakou hračkou. Tohle nebylo humánní zacházení.

Nejdelší doba, po kterou ji "vlastnil" jeden muž, byla pět měsíců. Jinak si ji přehazovali jako pytel brambor. Byla nucena spát v odpadcích, jíst z podlahy a pít vodu z toalet. Vzpomíná na to nerada.

"Znásilňovali mě, bili mě, mučili mě," vzkázala prostřednictvím překladatele kanadské televizní stanici CTV. Nechtěla mluvit o době, kdy byla sexuálním otrokem Islámského státu. Rozhodla se však vystoupit v naději, že přiměje kanadskou vládu, aby udělala více pro podobné ženy, které jsou v otroctví IS.

Adiba žila poklidný život ve vesnici Tall Qasab v severním Iráku. Bydlela v domě se svým otcem, matkou a jedenácti sourozenci. Říká, že její rodina nikdy neměla příliš mnoho peněz, ale žila šťastně. To se však mělo změnit.

"Jestli jste něco podobného nezažili nebo neviděli, nikdy neuvěříte, že se tohle mohlo stát," vzpomínala Adiba na nejhorší den jejího života.

V roce 2014 napadly jednotky IS její vesnici. Ženy a děti byly odděleny od mužů, kteří, často před očima svých blízkých, byli popravováni. Ženy s dětmi byly odvezeny do Mosulu, kde byly prodány do otroctví. "Ten den jsme všechny chtěly zemřít. To ale oni nechtěli. Nedopustili by to," vypráví.

To byl i její případ. "Život pod Islámským státem není životem. Neexistuje žádný rozdíl mezi životem a smrtí. Sice žijete, ale uvnitř jste mrtví," řekla a dodala, že byla řada momentů, kdy si přála být mrtvá, jen aby nemusela zažívat takový horor.

Minulou zimu se jí naskytla příležitost utéct. Bylo to ve chvíli, kdy celá rodina jednoho z otrokářů na chvilku přestala Adibu hlídat. Neváhala, za to riziko jí to stálo. "Bylo mi jedno, jestli mě chytí. Bylo mi jedno, jestli budu žít, nebo zemřu," vzpomíná.

O hodinu později našla muže, kterého požádala o pomoc. Ten souhlasil, místo toho ji však odvedl do prázdného domu, kde znásilnil. To se opakovalo další měsíc.

Muž nakonec nabídl jejímu otci, že ji propustí za 15 tisíc dolarů. Otec s pomocí příbuzných a přátel částku sehnal, a tak se Adiba vrátila domů. V tu chvíli se cítila jako znovuzrozená. "Když jsem viděla otce, říkala jsem si: 'Díky Bohu. Jsem volná, tahle bída pro mě skončila.'," řekla pro CTV.

A proč Islámský stát na lidi jako Adiba útočí? Adiba i její vesnice patřila do skupiny tzv. Jezídů. To je Kurdská menšina čítající kolem 700 tisíc lidí, která vyznává starodávné náboženství spojující ideály hinduismu, judaismu, křesťanství a islámu. Dnes podle OSN je v zajetí a otroctví Islámského státu stále přes 3000 žen tohoto původu.

Dnes žije Adiba v Kanadě v bungalovu na tichém okraji města Richmond Hill s dvěma svými sestrami, synovci a neteřemi. Do Kanady přijely v únoru letošního roku jako uprchlíci přijatí vládou.

"Pamatuji si den, kdy jsem do Kanady přijela. Moc jsem toho o zemi nevěděla. Bylo to složité. Být cizincem na novém místě je něco, s čím je těžké se vyrovnat," uvažuje.

Snímky tří jejích bratrů, které Islámský stát zajal ještě před útokem na její vesnici, visí na zdi skromně zařízeného pokoje, kde bydlí. Hned vedle visí kanadská vlajka. Tato část místnosti se stala pro Adibu jakousi improvizovanou svatyní. Připomínkou toho, že jí v životě stále něco chybí.

"Potřebuji svoji rodinu. To je věc, která mi pomůže cítit se lépe," říká. Její přání se jí možná splní. S pomocí organizace OFWI (One Free World International), která bojuje za ochranu lidských práv náboženských menšin ve světě, sepsaly sestry žádost prostřednictvím místních zastupitelů, aby jejich příbuzní z Iráku směli emigrovat do Kanady.

Oficiální žádost byla sepsána pro organizace IRCC, která má na starosti podobné žádosti. Jak IRCC, tak COSTI, agentura pro pomoc imigrantům sídlící v Torontu, souhlasily s požadavkem, a tak se Adiba nejspíš dočká šťastného konce.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Znásilnění otroctví Islámský stát (IS) Irák Kanada

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy