Konec americké podpory: Proč USA už nebudou pomáhat zemím NATO?

Washington - Spojené státy táhnou finančně za sebou velké břemeno jménem NATO. Budoucnost velkých amerických investic do této devětadvacetičlenné organizace není jistá. To si alespoň myslí analytický server The National Interest.

Evropu, potažmo evropské země NATO, stále více sužují konflikty v podobě ruské agrese na východě Ukrajiny, ohrožení baltických států a teroristických hrozeb z Blízkého východu. Proto by měly evropské státy přiložit ruku k dílu a začít dávat víc financí na obranu země.

To si alespoň myslí Valbona Zeneliová, odbornice na bezpečnost. Podle ní nadešel čas, aby Evropa začala dávat do Severoatlantické aliance víc prostředků, neboť do této doby financovala NATO především Amerika.

Dokazuje to i čísly. Postupem času dávaly členské země do organizace víc a víc peněz, Spojené státy však zůstaly po celých 70 let největším přispěvatelem.

Největší podíl na financování organizace měly USA v roce 1952, kdy se rozjížděla hospodářská pomoc západním evropským státům, které se ještě nevzpamatovaly z války. V tomto roce Spojené státy financovaly NATO ze 77%.

Od té doby se Spojené státy snažily, aby se evropský podíl na financování společné obrany zvýšil. To se skutečně podařilo - v roce 1999 klesl podíval amerických financí v organizaci na "pouhých" 55% - avšak USA i nadále zůstávaly jednoznačně největším přispěvovatelem do společné obrany.

Členské státy NATO budou mít povinnost od roku 2024 dát do organizace ročně 2% svého hrubého domácího produktu. To se však v minulém roce povedlo jen šesti zemím ze třiadvaceti - Spojeným státům, Řecku, Spojenému království, Estonsku, Polsku a Rumunsku.

Role USA se navíc nezměnila - spíš naopak. Kvůli tomu, že podíl evropských financí v NATO klesal do roku 2015 celých 20 let v řadě, vzrostl příspěvek Spojených států v rámci organizace opět nad sedmdesátiprocentní hranici.

Tři státy NATO, které se v poslední době stávaly často terčem teroristických útoků, Francie, Německo a Velká Británie, daly na provoz organizace "jen" 142 milionů dolarů. To je 15% z celkových financí NATO pro rok 2017, což je na to, že mluvíme o zemích s největším nebezpečím terorismu v EU, velmi tristní.

Na to si stěžoval i Donald Trump, který hned při prvním vystoupení v Bruselu prohlásil: "Ostatní členské země neplatí tolik, kolik by měly. Není to fér vůči daňovým poplatníkům v USA."

Vypadá to však, že Evropa začíná s nepoměrným financováním NATO něco dělat. Třiadvacet evropských členů organizace založilo organizaci PESCO, která by měla sdružovat členské země na kontinentu a měla by ještě hlouběji spolupracovat ve všech potřebných oborech včetně financí.

Související

Více souvisejících

NATO Summit NATO PESCO (evropská spolupráce v obraně) USA (Spojené státy americké) finance Armáda

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy