Ruský vliv na americké prezidentské volby? Vyšetřování stálo miliony dolarů

Washington - Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii. Dnes Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, na kolik vyšetřování vyšlo. Informovala o tom agentura Reuters.

Náklady na tým amerického federálního prokurátora Roberta Muellera, který vyšetřoval možný zásah Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016, se vyšplhaly na hranici 3,2 milionů amerických dolarů (zhruba 75 milionů korun). Tento fakt uvedla agentura Reuters s odkazem na Ministerstvo spravedlnosti Spojených států.

Zpráva uvádí, že tato suma byla rozdělena a utracena v době mezi polovinou května a koncem září tohoto roku. Peníze byly použity na výplaty 17 právníků, agentů FBI a technických pracovníků.

Mueller zveřejnil první výsledky šetření koncem října. Obvinění v tomto případě - Paul Manafort, šéf kampaně Donalda Trumpa, a jeho obchodní partner Rick Gates - byli z 12 trestných činů, včetně spiknutí proti Spojeným státům, praní špinavých peněz a neplacení daní. Nicméně ani jeden z těchto mužů není přímo spojen s ruským ovlivněním voleb.

Dne 18. května tohoto roku byl jmenován Robert Mueller, bývalý pracovník amerického Ministerstva spravedlnosti a bývalý ředitel FBI, zvláštním poradcem, který měl za úkol dohlížet na vyšetřování "pokusů ruské vlády zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2016".

Americký prezident Donald Trup uvedl, že Muellerovo vyšetřování vyloučí existenci "tajné dohody" mezi členy jeho volební kampaně a zahraniční mocností. Později označil jmenování Muellera federálním prokurátorem a jeho vyšetřování za "hon na čarodějnice".

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

Související

Více souvisejících

Prezident USA Volby USA Donald Trump Hillary Clintonová finance FBI Rusko peníze Robert Mueller (exšéf FBI)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy