Rusko a Čína kritizují USA, samy se ale chovají agresivně

Washington - Spojené státy nedávno představily svojí novou vojenskou doktrínu. Bezprostředně poté přišly ostré odsudky ze strany Číny a Ruska. Obě země označily dokument za nepřátelský. Obvinily USA z eskalace napětí ve světě a z rozdmychávání potenciálních konfliktů. Jak si tedy ale pro porovnání stojí vlastní vojenské koncepce Číny a Ruska?

Rusko svojí doposud poslední vojenskou doktrínu představilo na sklonku roku 2014. Jedná se o aktualizovanou verzi dokumentu z roku 2010. A co tato koncepce říká o vztahu Ruska a ostatních zemí? Rusové v dokumentu například píší o zostřujícím se mezinárodním prostředí. Rozšiřování NATO také již například přímo označují za hrozbu. Rusové se také ostře vymezují proti tomu, aby v sousedních zemích vznikaly režimy nepřátelské vůči Ruské Federaci. A to „včetně státních převratů“. Včetně, nikoliv výlučně. Moskva si tak v podstatě vyhrazuje právo chovat se nepřátelsky vůči státu, jehož z voleb vzniklá vláda bude usilovat o vstup své země do NATO. Je pak otázkou, jak se ve světle své vojenské doktríny zachovají Rusové například vůči Švédsku, které se v poslední době velmi přibližuje k NATO.

Právě snaha o ustavení vlastní sféry vlivu je pro ruskou doktrínu typická. Rusové již nemohou ovládat východoevropské země na přímo, jako v érách Sovětského svazu. Přesto si ale Východní Evropu nárokují a tamějším národům mají za zlé, pokud se tyto rozhodnou vstoupit do EU nebo Severoatlantické aliance. Velký prostor v ruské doktríně je proto věnován také tzv. hybridní válce. Právě ta se někdy stává, jako v případě Ukrajiny, nástrojem k prosazení ruských zájmů v oblastech, které Moskva považuje za svoji sféru vlivu. Doktorka Bettina Renzová z nottinghamské univerzity k tomu napsal, že „jde vlastně o klasickou strategii z Brežněvových dob, přičemž přímé vojenské intervence jsou nahrazeny hybridní válkou.“.

Čínské vojenské doktríny nebývají zveřejňovány. Zatímco Američané a Rusové používají své strategické dokumenty mimo jiné i jako jakýsi komunikační kanál, jehož prostřednictvím vysílají zprávy domácímu i zahraničnímu publiku, Čína takovou praxi neuznává. Z jejich strany se tak dočkáme pouze vágních a obecných ustanovení o „udržení míru skrze sílu“. Lze se ale zaměřit na to, jak se Čína chová v praxi. Jako příklad lze použít Jihočínské moře.

To je totiž regionem, kde čínské snahy o rozšíření sféry vlivu můžeme vidět v praxi. Čína zde za poslední roky obsadila několik strategických atolů a snažila se v oblasti prosadit jako dominantní hegemon. To vše na úkor Japonska a Filipín, kdy Číňané neváhali porušit mezinárodní smlouvy. Když byla do oblasti vyslána americká vojenská loď, neváhala Čína tento krok označit za hanebnou provokaci. Čína tak sice nedisponuje žádným oficiálním dokumentem, ve kterém by pojmenovávala hrozby a nastiňovala své záměry, její činy ale hovoří jasně – země má své sféry vlivu a v nich se hodlá prosadit, bez ohledu na prostředky.

Je tedy nová americká doktrína opravdu „nepřátelský dokument“, jak ji nazvaly Čína a Rusko? Rusům vadilo zejména to, že američtí soupeři byli v doktríně na přímo pojmenováni. Totéž ale dělá Ruská Federace ve své koncepci. Čína sice žádný oficiální dokument podobného charakteru nemá, mluví za ní ale činy. Z jejího chování je jasně patrné, koho pokládají Číňané za své soupeře. A je to naprosto logické. Soupeření a vzájemné vyvažování sil je základem mezinárodních vztahů již od počátku lidských dějin. Chovají se tak jak velmoci (Čína a USA), tak země, jež mají nesporné ambice mezi ně patřit (Rusko).

Související

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Čína Ruská armáda Čínská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla nejméně 176 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 31 minutami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy