Washington - Spojené státy nedávno představily svojí novou vojenskou doktrínu. Bezprostředně poté přišly ostré odsudky ze strany Číny a Ruska. Obě země označily dokument za nepřátelský. Obvinily USA z eskalace napětí ve světě a z rozdmychávání potenciálních konfliktů. Jak si tedy ale pro porovnání stojí vlastní vojenské koncepce Číny a Ruska?
Rusko svojí doposud poslední vojenskou doktrínu představilo na sklonku roku 2014. Jedná se o aktualizovanou verzi dokumentu z roku 2010. A co tato koncepce říká o vztahu Ruska a ostatních zemí? Rusové v dokumentu například píší o zostřujícím se mezinárodním prostředí. Rozšiřování NATO také již například přímo označují za hrozbu. Rusové se také ostře vymezují proti tomu, aby v sousedních zemích vznikaly režimy nepřátelské vůči Ruské Federaci. A to „včetně státních převratů“. Včetně, nikoliv výlučně. Moskva si tak v podstatě vyhrazuje právo chovat se nepřátelsky vůči státu, jehož z voleb vzniklá vláda bude usilovat o vstup své země do NATO. Je pak otázkou, jak se ve světle své vojenské doktríny zachovají Rusové například vůči Švédsku, které se v poslední době velmi přibližuje k NATO.
Právě snaha o ustavení vlastní sféry vlivu je pro ruskou doktrínu typická. Rusové již nemohou ovládat východoevropské země na přímo, jako v érách Sovětského svazu. Přesto si ale Východní Evropu nárokují a tamějším národům mají za zlé, pokud se tyto rozhodnou vstoupit do EU nebo Severoatlantické aliance. Velký prostor v ruské doktríně je proto věnován také tzv. hybridní válce. Právě ta se někdy stává, jako v případě Ukrajiny, nástrojem k prosazení ruských zájmů v oblastech, které Moskva považuje za svoji sféru vlivu. Doktorka Bettina Renzová z nottinghamské univerzity k tomu napsal, že „jde vlastně o klasickou strategii z Brežněvových dob, přičemž přímé vojenské intervence jsou nahrazeny hybridní válkou.“.
Čínské vojenské doktríny nebývají zveřejňovány. Zatímco Američané a Rusové používají své strategické dokumenty mimo jiné i jako jakýsi komunikační kanál, jehož prostřednictvím vysílají zprávy domácímu i zahraničnímu publiku, Čína takovou praxi neuznává. Z jejich strany se tak dočkáme pouze vágních a obecných ustanovení o „udržení míru skrze sílu“. Lze se ale zaměřit na to, jak se Čína chová v praxi. Jako příklad lze použít Jihočínské moře.
To je totiž regionem, kde čínské snahy o rozšíření sféry vlivu můžeme vidět v praxi. Čína zde za poslední roky obsadila několik strategických atolů a snažila se v oblasti prosadit jako dominantní hegemon. To vše na úkor Japonska a Filipín, kdy Číňané neváhali porušit mezinárodní smlouvy. Když byla do oblasti vyslána americká vojenská loď, neváhala Čína tento krok označit za hanebnou provokaci. Čína tak sice nedisponuje žádným oficiálním dokumentem, ve kterém by pojmenovávala hrozby a nastiňovala své záměry, její činy ale hovoří jasně – země má své sféry vlivu a v nich se hodlá prosadit, bez ohledu na prostředky.
Je tedy nová americká doktrína opravdu „nepřátelský dokument“, jak ji nazvaly Čína a Rusko? Rusům vadilo zejména to, že američtí soupeři byli v doktríně na přímo pojmenováni. Totéž ale dělá Ruská Federace ve své koncepci. Čína sice žádný oficiální dokument podobného charakteru nemá, mluví za ní ale činy. Z jejího chování je jasně patrné, koho pokládají Číňané za své soupeře. A je to naprosto logické. Soupeření a vzájemné vyvažování sil je základem mezinárodních vztahů již od počátku lidských dějin. Chovají se tak jak velmoci (Čína a USA), tak země, jež mají nesporné ambice mezi ně patřit (Rusko).
Související
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Čína , Ruská armáda , Čínská armáda
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 21 minutami
Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. Přes 176 lidí je po smrti
před 31 minutami
Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery
před 1 hodinou
Zdravotní péče je v Pásmu Gazy minulostí. Izrael po brutální evakuaci zavřel jednu z posledních nemocnic
před 3 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Dorazí mrazy i citelné oteplení, sníh, déšť i vítr
včera
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
včera
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
včera
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
včera
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
včera
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
včera
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
včera
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
včera
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
včera
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
včera
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
včera
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
včera
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
včera
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
včera
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.
Zdroj: Libor Novák